Krakula.pl - Apartamenty w Białce Tatrzańskiej – czy warto w nie zainwestować?

06.10.2020 10:00

Apartamenty w Białce Tatrzańskiej – czy warto w nie zainwestować?

Białka Tatrzańska jest obecnie najprężniej rozwijającą się turystycznie miejscowością na Podhalu. O to, czy dobrym pomysłem na inwestycję są apartamenty w Białce Tatrzańskiej, zapytaliśmy Bogusława Żyłę, właściciela Primo Nieruchomości, firmy prowadzącej sprzedaż inwestycji Tatrzański Resort.

Czym Białka Tatrzańska wyróżnia się na tle pozostałych miejscowości górskich?

Największym atutem jest najbardziej rozbudowana infrastruktura narciarska w Polsce. Trasy na Kotelnicy liczą 14 km i mają zróżnicowany poziom trudności. Funkcjonują tutaj nawet pasma posiadające homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Białka Tatrzańska jest miejscowością, która pod względem turystyki rozwija się bardzo dynamicznie. Dzieje się tak nie tylko w sezonie zimowym, ale przez cały rok. Ponadto od lat jedną z największych atrakcji regionu podhalańskiego są zlokalizowane w Białce Termy Bania.

Czy Białka jest wystarczająco konkurencyjna w odniesieniu do innych podhalańskich miejscowości?

Białkę wyróżniają przede wszystkim stoki narciarskie. Nie ma w Polsce tak rozbudowanego kompleksu z takim systemem naśnieżania, jak cały ciąg wyciągów Kotelnica. To jest największa stacja narciarska położona na Podhalu. Do tego działa tutaj świetny system naśnieżania i to tutaj jest jeden z największych producentów armatek śnieżnych, pozwalających naśnieżać stoki już przy +5 stopniach. Dodatkowo wybudowano akweny do magazynowania wody, by nie zabrakło jej do naśnieżania. Te wszystkie aspekty pozwalają na otwieranie stoków już od początku grudnia i utrzymanie ich nawet do drugiej połowy kwietnia.

Czy na apartamenty w Białce Tatrzańskiej będzie popyt również poza sezonem?

Wiadomo, że najmodniejszy jest sezon zimowy. Patrząc z inwestycyjnego punktu widzenia, to ceny najmu apartamentów zimą są tutaj dwukrotnie wyższe niż w podobnych tego typu miejscach w Zakopanem. Przykładowo apartament (ok. 40 mkw.) z 2 sypialniami i salonem zimą bez problemu osiąga cenę tysiąca złotych za dobę.

Poza tym z roku na rok Białka staje się coraz bardziej popularna również w pozostałych porach roku. Latem obłożenie także jest zadowalające, ponieważ Białka nie jest tak zatłoczona, jak np. Zakopane. Stanowi świetną bazą wypadową zarówno w Tatry, jak i mniejsze, okoliczne wzgórza. Tyczy się to zarówno wycieczek pieszych, jak i rowerowych. Sama Kotelnica daje mnóstwo rozrywek bez względu na sezon – wyciąg działa cały rok, są ciekawe trasy rowerowe. Ale jak wspomniałem, zima jest na tyle „mocna”, że w połączeniu z pozostałymi okresami, inwestor osiąga naprawdę wysoką stopę zwrotu w wysokości ok. 10 proc. Góry są uniwersalne turystycznie bez względu na porę roku, choć to właśnie zima generuje rekordowe przychody z wynajmu.

Na co w takim razie powinien zwrócić uwagę inwestor?

Kluczowa jest lokalizacja. Nie bez znaczenia pozostaje architektura budynku – im atrakcyjniejsza wizualnie, tym bardziej przyciąga gości. Nie można pominąć też standardu wykończenia wnętrz. Dobrze, kiedy kupując apartament w stanie deweloperskim, będziemy mieli okazję skorzystać z pomocy działu architektury wnętrz i otrzymać polecenie sprawdzonych wykonawców. Jednym słowem – kupując apartamenty w Białce Tatrzańskiej, warto szukać ofert, w których będziemy mieli możliwość skorzystania z opcji „pod klucz”, by ograniczyć swoje zaangażowanie do niezbędnego minimum.

Czy udogodnienia w obiekcie są ważne?

Na pewno będą one dodatkowym atutem. Wiadomo, nie potrzebujemy zbyt wielu atrakcji, ponieważ generuje to koszty. Jednakże systemy saun czy atrakcje wodne zawsze pozytywnie wpłyną na obłożenie – większe zainteresowanie gości oraz wyższą cenę wynajmu.

Apartamenty w Białce Tatrzańskiej o jakim metrażu są najbardziej pożądane?

Obłożeniem cieszą się lokale każdej wielkości – czy to jest studio, czy apartament 2-pokojowy lub większy. Ważne jednak, by były one dobrze skrojone, czyli musi być zachowany odpowiedni metraż względem liczby pokoi. Więc jeśli mówimy o apartamencie 2-pokojowym, powierzchnia powinna wynieść ok. 45 mkw. W przypadku 45-50 mkw. powinno się tam udać wygospodarować 2 osobne sypialnie i salon.

Magdalena Hojniak

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie