Jednym z najprzyjemniejszych etapów w całym procesie zakupu mieszkania jest aranżacja domowego wnętrza. Tymczasem podejmując się tego zadania, powinniśmy stworzyć idealny duet funkcjonalności, co nie zawsze jest proste.
Wydatek związany z nabyciem mieszkania to tylko początek ponoszenia kosztów związanych z posiadaniem własnego lokum. Jak zdobyć środki na wykończenie nieruchomości i czy zaciągnięcie kredytu jest dobrym rozwiązaniem? Jak opracować kosztorys oraz oszacować niezbędną kwotę? Na co bank zwróci uwagę?
Kraków nie ma powodów do dumy – jest liderem w nieterminowym wydawaniu decyzji o WZ i zagospodarowaniu terenu, a pozwolenia na budowę w przeszło 90 proc. przypadków przyznaje po upływie 65 dni. Z kolei ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosną tu najszybciej.
Pandemia trwa, ale życie toczy się dalej i generuje swoje potrzeby – chociażby takie, jak posiadanie własnego mieszkania. Aby stać się jego właścicielem, większość z nas decyduje się na wzięcie kredytu. O jaką kwotę powinniśmy złożyć wniosek? Czy możemy wybrać sposób spłaty?
Czynnikiem, który w ostatnim czasie stanął na drodze kredytobiorcom, okazała się zaostrzona polityka kredytowa banków. A tę wdrożyły one już na początku pandemii. W górę poszybował nie tylko minimalny próg wymaganego wkładu własnego, ale także na potencjalnych kredytobiorców nałożono pewne restrykcje. Z grona osób, które mają szansę na kredyt wykluczone zostały osoby nie posiadające umowy o pracę.
Wstrzymywanie się z decyzją o zakupie własnego mieszkania generuje koszty. A te w skali roku dochodzić mogą nawet do 37 tys. zł. Oprócz wydatków związanych stricte z nabyciem mieszkania, uwzględnić warto również wszystkie pozostałe wydatki, jakie ponosi się w związku z zakupem nieruchomości. W szacunkach trzeba wziąć pod uwagę wyposażenie lokum czy koszty transakcyjne.
Koszty utrzymania przysłowiowego dachu nad głową wzrosły bardziej niż inflacja. Niestety przekroczyły również poziom wzrostu zarobków. Wydatkiem, który podrożał najbardziej okazuje się wywóz śmieci. Sporo płacimy również za energię elektryczną.
W Krakowie na utrzymanie komunikacji miejskiej z budżetu miasta przeznacza się 51 proc. środków finansujących transport zbiorowy. Pozostała część funduszy to wpływy ze sprzedaży biletów. Nie trudno się więc domyślić, że w momencie, kiedy dotychczasowe funkcjonowanie mieszkańców stolicy Małopolski wstrząsnął COVID-19, ucierpiała na tym również komunikacja miejsca. Znaczące ograniczenie liczby pasażerów przełożyło się na zakup biletów, a tym samym drastycznie obniżyło wpływy z tego tytułu.
Osoby planujące zakup mieszkania, chętnie korzystają z usług doradcy finansowego, by pozyskać jak najlepszą ofertę kredytową. Czy wybierając nieruchomość, również szukamy porady, która ułatwi satysfakcjonujący zakup? O pułapkach czyhających podczas poszukiwania nieruchomości, od których ustrzec może współpraca z doradcą, opowiada Bartłomiej Świerkosz, doradca mieszkaniowy i architekt.
Białka Tatrzańska jest obecnie najprężniej rozwijającą się turystycznie miejscowością na Podhalu. O to, czy dobrym pomysłem na inwestycję są apartamenty w Białce Tatrzańskiej, zapytaliśmy Bogusława Żyłę, właściciela Primo Nieruchomości, firmy prowadzącej sprzedaż inwestycji Tatrzański Resort.
Jeden z moich klientów, jeszcze na początku marca, otrzymał w 3 bankach pozytywne decyzje kredytowe. Jednak przestraszył się sytuacji i zrezygnował, a pozostali, którzy już byli w procesie, domknęli kredyty. Natomiast nadal jest grupa klientów, mówiących, że oni jeszcze poczekają, ponieważ np. stracili pracę i przekładają tę decyzję o rok.
Czytelnicy dwutygodnika „Krakowski Rynek Nieruchomości” oraz portalu KRN.pl po raz kolejny przyznali tytuł Inwestycja Przyjazna Mieszkańcom. Od 20 marca wybierali spośród 12 nominacji najlepsze ich zdaniem przedsięwzięcie mieszkaniowe realizowane na terenie Krakowa i okolic. Plebiscytowi towarzyszył również konkurs na najlepsze hasło reklamowe wybranej inwestycji.
Tytuł "Krakowski Deweloper Roku" został przyznany przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań już po raz dziewiąty. Jak zawsze w ramach wydarzenia przyznane zostały również nagroda im. Jacka Michalskiego oraz nagroda dla najlepszego studenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Generalny Konserwator Zabytków uchylił wydaną przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków decyzję, którą zaskarżył Kraków. Jak się bowiem okazuje kładka pieszo-rowerowa pomiędzy Ludwinowem a Kazimierzem stała się przedmiotem sporu. Czy inwestycja dojdzie do skutku?
Jak w Polsce radzimy sobie z elektromobilnością? Czy użytkowanie pojazdu elektrycznego jest problematyczne? Jak długo ładuje się samochód elektryczny? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z Rafałem Bajczukiem z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, promującej rozwój branży elektryków w Polsce.
Czy w czasie pandemii rower może być alternatywą komunikacyjną gwarantującą bezpieczne przemieszczanie się? Czy rowery w Krakowie mają szansę na większe grono zwolenników? Co się stało z Wavelo? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z Bartoszem Piłatem, koordynatorem projektów transportowych Polskiego Alarmu Smogowego, byłym asystentem dyrektora Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Analizy rynku pokazują, że pandemia tylko na jakiś czas uśpiła popyt na mieszkania. Wraz z odmrożeniem gospodarki nabywcy wrócili do biur sprzedaży. Choć ceny lokali są wyższe niż w zeszłym roku, przesłanki płynące z rynku nie sygnalizują, że nastąpią spektakularne podwyżki cen mieszkań.
Z ankiety przeprowadzonej przez WysokieNapiecie.pl wynika, że największą liczbę stacji do ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce oferuje GreenWay. Kolejne miejsca podium zajmują PGE oraz Tauron. O to, jakie mamy możliwości, gdy chcemy naładować samochód elektryczny, zapytaliśmy Edytę Szczęśniak z GreenWay Polska.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości już od 25 lat zrzesza środowisko skupione wokół rynku nieruchomości. W 2020 r. PFRN obchodzi swój jubileusz, połączony z 20-leciem cyklu szkoleń CCIM, prowadzonych we współpracy z instytutem z Chicago.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. O zmianach, jakie zaszły na rynku przez minione ćwierćwiecze Magdalena Hojniak rozmawiała z Andrzejem Pióreckim, dotychczasowym prezydentem PFRN, który w tym roku zakończył swoją kadencję.
Obserwatorzy rynku nieruchomości z uwagą przyglądają się rozwojowi wydarzeń, jaki w tym sektorze będzie odbiciem pandemii. Spekulacji o załamaniu nie brakowało zarówno w kontekście przyrostu liczby nowych inwestycji, jak i cen (te zdaniem niektórych ekspertów miały poszybować w górę ku niezadowoleniu nabywców). W związku z tym, że na wiarygodne i przekrojowe dane, które powiedzą, jakie szkody tak naprawdę wyrządził COVID-19, trzeba będzie jeszcze poczekać, ciągłej analizie poddawane są pierwsze przesłanki. A te mogą sugerować, że deweloperom pandemia nie straszna.
Pierwszą różnicę dostrzeżemy już na etapie gromadzenia dokumentacji, kiedy przygotowujemy się do złożenia wniosku. W przypadku budowy domu, oprócz numeru księgi wieczystej, umowy zakupu działki (lub innej umowy potwierdzającej posiadanie nieruchomości), trzeba przedstawić m.in. decyzję pozwolenia na budowę, projekt domu czy kosztorys. Dokumentów tych nie potrzebujemy, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego.
Zaciągając kredyt hipoteczny, pożyczamy pieniądze od banku. To oznacza, że bank jako instytucja też chce na tym zarobić. Z tego względu obciąża nas różnymi kosztami dodatkowymi: prowizją za udzielenie kredytu, marżą, szeregiem ubezpieczeń, opłatą za wcześniejszą spłatę czy produktami dodatkowymi. Suma tych wydatków z naszej strony stanowi realny zysk banku.
Kiedy budowę domu prowadzi generalny wykonawca, na pierwszym, wstępnym etapie zależeć to będzie od tego, czy samodzielnie podejmiemy się zdobycia działki budowlanej, czy też uda nam się znaleźć generalnego wykonawcę, który w swojej ofercie będzie miał też teren pod zabudowę. Jeżeli odrębnie nabywamy nieruchomość gruntową, na początku musimy zorientować się, jakie daje nam ona możliwości – przede wszystkim czy jej charakter pozwala na zagospodarowanie jej budynkiem mieszkaniowym.