24.10.2020 r. decyzją ministra zdrowia i wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wydano pozwolenie, by utworzyć szpital tymczasowy w Krakowie. Ma on usprawnić leczenie wymagających hospitalizacji chorych na Covid-19. Prawdopodobnie będzie jedną z dwóch tego typu placówek na terenie miasta.
Powstaje on w obecnie nieużywanym kompleksie budynków dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof, który znajduje się przy ul. Kopernika 50 i Botanicznej 3. Przystosowanie budynków następuje w bardzo szybkim tempie, tak by już w tym tygodniu mógł on pracować na pełnych obrotach. Natomiast kierownictwo nad nową placówką objął dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Według jego zapewnień, już dziś dostępne będą 32 łóżka dla pacjentów z koronawirusem oraz 8 stanowisk do intensywnej terapii. Z czasem, w miarę możliwości ma być ich więcej. Do placówki trafią pacjenci z jednoimiennego szpitala zakaźnego w Prokocimiu, by zwolnić miejsce dla kolejnych, oczekujących na diagnozę osób.
Pełnomocnik wojewody ds. intensywnej terapii dr Wojciech Serednicki w sobotnim wystąpieniu zapewniał, że po weekendzie placówka będzie gotowa do rozpoczęcia pracy – Wszystkie testy są zrobione, personel jest w trakcie szkoleń, będziemy gotowi w nocy, przyjęcia w poniedziałek – mówił. Większym problemem okazuje się jednak brak personelu. Szpital Uniwersytecki nie dysponuje bowiem nadwyżką pracowników, których można by przenieść do nowego budynku. Wojewoda zdecydował, że trafią do niego medycy z całego województwa. Sprawa nie jest jednak prosta, ponieważ pracowników brakuje już niemal w każdym szpitalu w regionie. Jak liczny personel medyczny otrzyma szpital tymczasowy w Krakowie, okaże się w ciągu najbliższych dni.
Nieoficjalnie już od kilku tygodni krążyły podejrzenia, że władze miasta planują stworzenie dużego obiektu polowego do walki z pandemią. Wśród najbardziej prawdopodobnych lokalizacji znajdowały się m.in. Tauron Arena oraz Hala Expo przy ul. Galicyjskiej. Biuro prasowe wojewody małopolskiego potwierdziło, że „scenariusz dotyczący utworzenia szpitala polowego w Małopolsce jest rozważany. Trwają analizy i ustalenia, w tym w zakresie ewentualnej lokalizacji. Równolegle prowadzone są dotychczasowe działania dotyczące poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.”
Choć negocjacje jeszcze trwają, dziś informacje o tym, że drugi szpital tymczasowy w Krakowie powstanie właśnie w budynkach Hali Expo, są niemal pewne. O wyborze tej lokalizacji przeważyła podobno odpowiednia infrastruktura, podzielona na wiele osobnych pomieszczeń oraz duża liczba wyjść awaryjnych. W budynku ma się zmieścić 400 łóżek, a jego operatorem zostanie Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera.
Źródło:https://glos24.pl/malopolska-szpital-tymczasowy-na-32-lozka-jest-pierwsza-decyzja-wojewody.