Urządzając swoje mieszkania, decydujemy się na biel we wnętrzu. Wbrew stereotypom kolor ten przestaje kojarzyć się ze szpitalną sterylnością, a wręcz przeciwnie, budzi pozytywne emocje związane z harmonią, prostotą i nowoczesnością.
Zastosowanie podstawowej barwy, jaką jest biel, bardzo często kojarzy się ze stylem skandynawskim i jego prostotą. Warto zaznaczyć, że kolor biały występował w domowych aranżacjach zanim ów styl stał się popularny. Jednak z biegiem czasu i pojawieniem się nowych możliwości, został on wyparty przez kolorystyczne zestawienia. Teraz szlachetna barwa ponownie wraca do łask. Biel we wnętrzu stała się modna i zyskała aprobatę architektów. Obecnie uważana jest za kolor uniwersalny, ponadczasowy i pasujący do każdego pomieszczednia. Jak każde rozwiązanie, tak i to wykorzystujące biel, posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedna strona opowiada się za nowoczesnością, harmonią i klasą, druga natomiast mówi, że mieszkanie w bieli jest niepraktyczne.
Pomimo tych sporów jedna rzecz jest oczywista – biel to kolor ponadczasowy i uniwersalny. Z jego pomocą można bardzo łatwo zaprojektować przytulne mieszkanie dla całej rodziny lub też przestronne miejsce pracy.
Ważną kwestią podczas aranżacji wnętrz jest wybór odpowiedniego odcienia barwy. Obecnie każdy kolor dysponuje szeroką gamą tonów. Podobnie jest z bielą. Oferowane na rynku farby do wnętrz przechodzą od delikatnie szarawej wersji, przez zmierzające w kierunku beżu i brązu, aż do chłodnej bieli z niebieskim zabarwieniem. W salonach, sypialni czy pokojach dla dzieci na ścianach lepiej prezentują się emulsje w ciepłym odcieniu, którym bliżej do beżu czy żółci. Dzięki zastosowaniu takiego koloru pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, i mimo białej barwy będzie emanować ciepłem. Wykorzystanie zimnych odcieni sprawdza się natomiast w kuchniach oraz łazienkach, gdyż w tych pomieszczeniach ważna jest higiena i czystość. Surowa, chłodna biel kojarzona jest ze szpitalną sterylnością oraz czystością, dlatego, by ożywić nieco wnętrze, można na jednej ze ścian położyć np. cegłę ozdobną.
Biel znajduje zastosowanie w architekturze wnętrz ze względu na swą klasyczną elegancję, ale również uniwersalność. Biały kolor można połączyć z każdym innym zabarwieniem, jak i wstawką strukturalną, taką jak cegła, drewno czy elementy metalowe. Końcowy efekt zawsze będzie interesujący i zadowalający. Barwne dodatki sprawdzają się w każdym pomieszczeniu: jadalni, kuchni, pokoju czy łazience. Swoją obecnością ożywiają wnętrze i dodają osobistego wyrazu. W ten sposób domownik może wyrazić siebie. Jednak przy wykończeniu pomieszczeń ważny jest umiar. Zbyt duże natężenie elementów, które mają dopełnić wnętrze, może doprowadzić do zaburzenia harmonii i wywołania chaosu dekoracyjnego. Dlatego wykańczając wnętrza, warto kierować się zasadą, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Subtelnym elementem, nadającym salonowi charakter, są poduszki. Zastosowanie kolorowych poduch na sofie ożywi pomieszczenie, ale również doda mu uroku. Dodatkiem, który może posłużyć do przewiania monotonii, jest ramka na zdjęcia. Mały kolorowy szczegół na tle białej ściany będzie się wyróżniał i przyciągał wzrok. Barwny pazur w łazience może przejawiać się w ręcznikach czy pojemnikach. Biel przełamana żywym turkusem, cieszy oko i nadaje surowej przestrzeni przyjemny, a jednocześnie ciekawy wyraz.
W każdym domu znajdzie się małe pomieszczenie, które jest słabo oświetlone, a promienie słoneczne zaglądają tam bardzo rzadko. Podczas aranżacji niewielkich przestrzeni biel może okazać się cichym pomocnikiem. Architekci przy projektowaniu małych wnętrz coraz częściej sięgają po klasyczny jasny kolor ze względu na jego uniwersalność, ale także właściwości. Powszechnie wiadomo, że biel najlepiej odbija światło, dlatego też w małym lokum sprawdzi się doskonale. Ponadto dzięki jasnej kolorystyce nawet niewielkie pomieszczenie optycznie się powiększa. Pokój w naszych oczach staje się obszerniejszy oraz jaśniejszy, a tym samym zyskuje nowoczesny i modny wyraz. Jest to więc idealne rozwiązanie dla kawalerki, małego mieszkania czy też każdego wnętrza, które chcemy powiększyć wizualnie.
Użycie szlachetnej bieli w mieszkaniach daje szerokie pole do eksperymentów. Podczas aranżacji wnętrz decydujemy się na kolorowe dodatki, by dodać uroku naszym pomieszczeniom. Jednak coraz częściej spotykanym rozwiązaniem służącym do przełamania bieli jest wykorzystanie wstawek. Drewno bardzo dobrze sprawdza się jako dodatkowy element, gdyż każda jego odmiana idealnie komponuje się z bielą. Z tego powodu to zestawienie podoba się architektom i coraz częściej jest wykorzystywane w projektach. Użycie drewna we wnętrzach staje się bardzo różnorodne, gdyż sprawdza się ono nie tylko jako podłoga, ale również jako dodatek. Dobrym przykładem będzie kuchnia wykonana w bieli tylko z drewnianym blatem w meblach, czy też jasna przestronna jadalnia z drewnianym stołem w centrum pomieszczenia. Jedno jest pewne — drewno w połączeniu z bielą nadaje wnętrzom klasyczny, a jednocześnie futurystyczny wyraz, który na pewno nie wyjdzie z mody.