Krakula.pl - Budowa Trasy Łagiewnickiej potrwa dłużej? Mieszkańcy skarżą się na bezpieczeństwo

19.06.2021 07:15

Budowa Trasy Łagiewnickiej potrwa dłużej? Mieszkańcy skarżą się na bezpieczeństwo

  • Stan nawierzchni w rejonie budowy, niedbale ułożone prowizoryczne chodniki, otwarta studzienka, błoto i brud – z takimi problemami na co dzień zmagają się mieszkańcy okolic inwestycji. Od 1 stycznia do 18 maja br. do Straży Miejskiej wpłynęło 19 zgłoszeń w tego typu sprawach.
  • Interpelację z prośbą o przeprowadzenie kontroli prac w obrębie Trasy Łagiewnickiej pod względem stosowania się do zasad BHP, sprawdzenia bezpieczeństwa tamtejszych (tymczasowych) rozwiązań komunikacyjnych oraz zadbania o czystość w rejonie budowy złożył radny Artur Buszek.
  • Miesiąc temu Spółka Trasa Łagiewnicka SA poinformowała, że trzecia fala pandemii oraz niesprzyjające zimowe warunki atmosferyczne spowolniły tempo realizacji inwestycji. W celu usprawnienia działań przygotowano specjalny program naprawczy.

Jacek Majchrowski tłumaczył w odpowiedzi na interpelację radnego Buszka, że już w kwietniu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. zajęło się uporządkowaniem ul. Zakopiańskiej i Grota-Roweckiego. Co więcej, od początku maja wymienione wyżej ulice oraz ul. Kobierzyńska są czyszczone od 1 do 3 razy w ciągu tygodnia. Prezydent zapewnił jednak o przeprowadzeniu telefonicznej rozmowy z kierownikiem budowy i przypomnieniu o obowiązku dbania o czystość terenu w obrębie Trasy Łagiewnickiej. Zlecono również dodatkowe kontrole terenowe. Ma je przeprowadzić Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie (powiat grodzki) oraz Spółka Trasa Łagiewnicka SA.

Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak na jeszcze poważniejsze szkody prywatne będące następstwem prac budowlanych na Trasie Łagiewnickiej. Między innymi na brak możliwości otwarcia drzwi do garażu, uszkodzenie ogrodzenia nieruchomości, zabrudzenie budynku mieszkalnego oraz porzucenie na działce słupa granicznego wskazywał również w interpelacji radny Michał Starobrat. Sprawy tej nie możemy zlekceważyć, ponieważ zaufanie mieszkańców przy toczących się inwestycjach lub planowanych w przyszłości jest kluczowe, aby cały proces inwestycyjny przebiegał sprawnie i bez zbędnych konfliktów – czytamy w piśmie. Prezydent Majchrowski na razie nie udzielił odpowiedzi na przesłany dokument.

Kiedy zakończą się prace w obrębie Trasy Łagiewnickiej?

Przypomnijmy, że Trasa Łagiewnicka jest w budowie już od 2018 roku. Inwestycję o kilkusetmilionowej wartości realizują firmy Budimex SA oraz Ferrovial Agroman SA. Istotnym wyzwaniem jest to, że wiele elementów inwestycji jest od siebie ściśle zależnych, albo jest ze sobą technologicznie powiązanych i muszą następować po sobie. To powoduje, że niektórych prac nie można wykonać, zanim nie zostaną ukończone inne – tłumaczył opóźnienia w realizacji prac Krzysztof Migdał, Inżynier Kontraktu ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Na ten moment zapewniono, że jeszcze w wakacje zakończy się budowa w obrębie ulic Kobierzyńskiej i Grota-Roweckiego oraz na wysokości ul. Pszczelnej. Terminowo zostanie również ukończona linia tramwajowa, ale jej oddanie do użytku publicznego będzie możliwe dopiero po zakończeniu wszystkich prac w obrębie Trasy Łagiewnickiej. O tym, czy inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku, będzie wiadomo już niebawem.

Fot. Trasa Łagiewnicka SA w Krakowie.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie