Krakula.pl - Budowa Unity Centre została zakończona

06.10.2020 05:43

Budowa Unity Centre została zakończona

Znajdujący się przy Rondzie Mogilskim kompleks biurowy Unity Centre jest już gotowy do użytku. W jego skład wchodzi m.in. wieża Unity Tower, czyli dawny „Szkieletor”.

Historię tego budynku zna prawdopodobnie każdy krakowianin. Jego budowę rozpoczęto jeszcze w czasach Gierka, w 1975 r. według projektu Zdzisława Acta. Zgodnie z planem miał stanowić element osiedla nowoczesnych wieżowców, rozciągającego się między ulicami Beliny-Prażmowskiego i Rakowicką. Niestety zbyt mały budżet oraz zmiany ustrojowe spowodowały, że nie zakończono budowy nawet pierwszego budynku, który przez lata stał i niewykończony, niszczał. Ze względu na wątpliwą urodę mieszkańcy szybko zaczęli nazywać go Szkieletorem. Mimo licznych prób znalezienia nowego właściciela i wykończenia biurowca, przez dekady pełnił funkcję jedynie wielkopowierzchniowego słupa reklamowego, szpecąc centrum miasta. Po 45 latach Szkieletorowi, czyli  najsłynniejszemu krakowskiemu reliktowi PLR-u udało się nadać drugie życie.

Unity Centre – nowoczesne centrum biznesowe

Obecnie budynek nosi nazwę Unity Tower i stanowi część kompleksu Unity Centre. W jego skład wchodzą jeszcze 2 niższe biurowce, apartamentowiec oraz hotel Radisson Red. Stary Szkieletor ma teraz wysokość 27 kondygnacji znajdujących się nad ziemią i 102,5 m wysokości. Tym samym Unity Centre może się poszczycić najwyżej umiejscowioną powierzchnią biurową w Krakowie. Kompleks wyposażono w 24  szybkobieżne windy, które wyjeżdżają na ostatnie piętro w zaledwie 25 sekund. Najwyższa kondygnacja Unity Tower została zaadaptowana na punkt widokowy, pozwalający na podziwianie panoramy Krakowa.

Inwestorzy wielofunkcyjnego centrum biznesowego, jakim jest Unity Centre, oficjalnie poinformowali, że wraz z końcem września zakończono prace budowlane. Teraz konieczne jest jeszcze zadbanie o tzw. małą architekturę oraz identyfikację wizualną obiektu. Jeden z niższych biurowców otrzymał pozwolenie na użytkowanie już 31.07.2020 r. Obecnie trwa komercjalizacja obiektu, którą zajmuje się firma Fisheye Properties. Według udzielonych rzez nią informacji, chętnych na wynajęcie powierzchni nie brakuje. Niektóre biura są już zajęte, inne czekają na najemców. Zainteresowanie kompleksem wykazują zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy. Wpływ na to ma z pewnością świetna lokalizacja budynków, umiejscowionych w centrum miasta, w sąsiedztwie Dworca PKP oraz niedalekiej odległości od Rynku Głównego.

Zdj. Zygmunt Put, lic. CC BY-SA 4.0.

Tagi tego artykułu:

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie