Krakula.pl - Budżet Obywatelski 2020. Jakie projekty wybrali krakowianie?

26.10.2020 04:00

Budżet Obywatelski 2020. Jakie projekty wybrali krakowianie?

Tegoroczny Budżet Obywatelski został zrealizowany już po raz siódmy. Wzięło w nim udział ponad 40 tys. mieszkańców. Spośród dokładnie 574 projektów wybrano 195, które miasto zacznie realizować w najbliższym czasie – zarówno w obrębie całego Krakowa (10), jak i poszczególnych dzielnic (185). Złożone projekty dotyczyły ekologii, rekreacji, infrastruktury, kultury i pomocy osobom starszym oraz chorym. Co w takim razie okazało się dla mieszkańców kwestią priorytetową?

Budżet Obywatelski – znamy zwycięzców

Najwięcej głosów – 10 758 tys. zdobył plan zagospodarowania jednego z największych krakowskich sztucznych zbiorników wodnych. Projekt „Kocham Staw Płaszowski” zakłada stworzenie parku w obrębie stawu, a więc budowę dróżek, oświetlenia, monitoringu czy obiektów małej architektury. Wszystko to z zadbaniem o wyjątkowy obszar przyrodniczy wokół stawu. Obecnie teren jest zaśmiecony, a po zmroku, ze względu na brak oświetlenia – niebezpieczny dla spacerujących. W niektórych miejscach są stare ogrodzenia czy zniszczone barierki, które zgodnie z założeniami projektu będą usunięte. Znajdzie się tu miejsce również dla strefy rekreacyjno-sportowej – kilku tarasów widokowych, huśtawek czy konstrukcji wspinaczkowej. Koszty pierwszego etapu projektu to 2 mln zł.

Przeszło 10 tys. głosów zdobyły również: „Młynówka Królewska – najdłuższy park w Polsce!”, „Strażacka – mobilna izba przyjęć” oraz „Respiratory dla krakowskiego szpitala miejskiego”. Pierwszy z projektów ma na celu zadbanie o ciąg pieszo-rowerowy przebiegający przez Bronowice, Krowodrzę i Centrum. Chodzi o budowę brakującego chodnika, zagwarantowanie bezpiecznego przejścia przez ul. Rzeczną i Na Błonie oraz utworzenie ptasiego skweru i ogrodu ciszy. Głosując na „Strażacka – mobilna izba przyjęć” mieszkańcy poparli pomysł zakupu pojazdu ratownictwa medycznego dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Natomiast ostatni z wymienionych projektów zakłada zakupienie czterech respiratorów – dwóch transportowych i dwóch stacjonarnych – dla Szpitala im G. Narutowicza.

Dla jednych zabrakło pieniędzy, dla innych głosów

Wśród projektów ogólnomiejskich, które zdobyły wymaganą liczbę 6 tys. głosów, ale ze względów zbyt wysokich kosztów ich utworzenia nie zakwalifikowały się do realizacji, znalazły się m.in. „Wspólnie zasadźmy Las krakowian”, „Zabawa bez barier – integracyjny plac zabaw w Parku Jordana” czy „Leśny park Tetmajera”. Z kolei głosów zabrakło dla inicjatyw tj. dostosowanie placów zabaw do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, zakup testów na koronawirusa dla krakowskich szpitali miejskich i wyremontowanie ul. Kocmyrzowskiej.

W dzielnicach postawiono na środowisko

Wśród zwycięskich projektów realizowanych w poszczególnych częściach Krakowa zdecydowanie dominowały te dotyczące ochrony środowiska i zieleni. Stanowiły one 34 proc. (razem z ogólnomiejskimi) wszystkich planów inwestycyjnych i były ukierunkowane na różne kwestie: sadzenie drzew, stawianie budek lęgowych, tworzenie parków, promenady spacerowej, ścieżek edukacyjnych czy pochłaniacza smogu. Przykładowo: na Starym Mieście najwięcej głosów zdobył projekt „Drzewa i krzewy dla Dzielnicy I Stare Miasto”, w dzielnicy Grzegórzki – „Zróbmy sobie skwer przy Fabrycznej! Edukacja i kultura w zieleni”, a na Bronowicach wygrał pomysł stworzenia parku przy Forcie.

Budżet Obywatelski nie cieszy się zainteresowaniem?

Głosując na projekty złożone w ramach budżetu, mieszkańcy mają do rozdysponowania kwotę 32 mln zł. Tymczasem tegoroczna frekwencja była niższa niż w ubiegłym roku – wyniosła jedynie 5.96 proc. Najbardziej aktywni byli krakowianie w wieku 26-35 lat. Natomiast pod względem zaangażowania dzielnicy zwyciężyło Podgórze, gdzie zagłosowało przeszło 5 tys. osób. Tuż za nim znalazły się Nowa Huta i Dębniki. Trudno powiedzieć, co jest głównym powodem niskiego zainteresowania głosowaniem na projekty budżetowe. Czas pokaże, czy krakowianie zaczną bardziej mobilizować się do brania udziału w głosowaniach, które mogą realnie pomóc im zmieniać – jeśli nie całe miasto, to przynajmniej swoją dzielnicę.

Informacje o wszystkich zwycięskich projektach są dostępne w tym miejscu.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie