Krakula.pl - Cegła we wnętrzu uatrakcyjni aranżację

07.07.2020 08:00

Cegła we wnętrzu uatrakcyjni aranżację

Contemporary living room loft interior. 3d rendering

Cegła we wnętrzu jest obecnie jednymi z najczęściej wybieranych elementów dekoracji, podobnie jak kamień. Co sprawia, że wykańczając mieszkanie lub dom, decydujemy się właśnie na te materiały?

Od wieków najczęstszym budulcem różnych konstrukcji i budynków mieszkalnych jest cegła. Na przestrzeni lat jej popularność nie zmalała. Teraz cegła oraz kamienie ozdobne to jedne z najczęstszych rozwiązań w zakresie dekorowania wnętrza mieszkania lub domu. Cała ściana w cegle czy tylko malutkie ozdobne kamyczki nad blatem? Jedno i drugie może stać się wyborem osób urządzających domową przestrzeń.

Cegła we wnętrzu

Tworząc ceglaną ścianę, najlepiej wybrać do tego cegły z rozbiórki, które są dobrze zachowane i nie posiadają dużych ubytków. Należy je bardzo dokładnie oczyścić oraz zagruntować specjalnym preparatem do tego rodzaju materiału. Tak samo trzeba postąpić w przypadku cegły, którą wydobędziemy po skuciu tynku (o ile jesteśmy posiadaczami mieszkania lub domu wybudowanego z tego tworzywa). Na sam koniec, do pomalowania cegieł najlepiej wybrać farbę akrylową. Ostatnią opcją na stworzenie ściany z tego materiału jest zakup tzw. klinkieru, czyli płytek z cegły, i wyłożenie nimi wybranej powierzchni.

Jedna ściana — wiele zalet

Gdy zwyczajnie pomalowane ściany na jeden lub dwa kolory stają się nudne, warto przełamać tę monotonię cegłą. Jej wielką zaletą jest dopasowanie się do każdego rodzaju wnętrza oraz koloru innych ścian, a także mebli. Najkorzystniej jednak wygląda w połączeniu z granatem, bielą i pastelowymi barwami. Cegła nie jest trudna w utrzymaniu. Wystarczy o nią wystarczająco dbać, szczególnie że ceglaste wykończenia grają nierzadko pierwsze skrzypce w wystroju wnętrza.

Akustyka i dodatkowe załamywanie się światła w chropowatości struktury oraz zagłębieniach podkreśla jej wyjątkowość oraz wydobyty efekt 3D. Takie ściany sprawdzą się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym lub sielskim. Warto także podkreślić, że wykończenie białą cegłą pasuje do wnętrz skandynawskich oraz rustykalnych. Cegła we wnętrzu dobrze wygląda nie tylko w przypadku całych ścian. Równie estetycznie prezentuje się w małych wstawkach i elementach, takich jak parapet okna lub wnęki w pomieszczeniu.

Cegła we wnętrzu nie musi być czerwona

Dla tych, którzy nie lubią czerwonych cegieł, dobrym rozwiązaniem może stać się ściana wyłożona subtelnym kamieniem dekoracyjnym. Wybór w tej kategorii jest ogromny. Wiele firm oferuje nam kamienie wzorowane na charakterystycznym wyglądzie i wystroju domów oraz ulic z danego zakątka świata — od Północy, przez Bliski Wschód aż po śródziemnomorskie klimaty. W związku z tym, nazwy kamieni również odnoszą się do rejonów i nazw państw na całym świecie, np. Kamień Dekoracyjny Alaska, California lub Roma.

Zwykłe kamienie w niezwykłym wnętrzu

Wybierając jeden z rodzajów kamienia dekoracyjnego, kierujemy się wyglądem, łatwością montażu oraz fakturą. Materiał ten można wykorzystać, aby wizualnie ochłodzić lub ocieplić wystrój wnętrza, a także nadać mu elegancki i reprezentacyjny wygląd. Kamień we wnętrzu nie musi pojawiać się wyłącznie na ścianach salonów. Świetnie nadaje się on także do przełamania standardów i pozbycia się nudy w aranżacji kuchni lub jadalni. Różno- lub jednokolorowe kamienie na ścianie wpasują się w klimat pomieszczenia, a przestrzeń optycznie się powiększy, jeśli zamontujemy dodatkowe podświetlenie, załamujące światło (podobnie jak cegła). Dodatkowo kamień pięknie komponuje się z drewnem, nadając wnętrzu naturalny wygląd oraz działając na zmysły domowników. Podobnie jest w przypadku filarów w domu — można je śmiało wyłożyć kamieniem, bez strachu, że przytłoczy to wnętrze. Przeciwnie — wprowadzi w wystrój powiew świeżości, a zarazem podtrzyma tradycyjny wygląd.

Kamień we wnętrzu – surowa, a zarazem delikatna aranżacja

Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem wykończenia całej ściany w cegle lub kamieniu, śmiało może postawić na pas drobnych kamyczków ułożonych w rzędzie np. po pięć i zamontowany tuż nad blatem w kuchni lub łazience. Taka mozaika przełamie zwyczajny wygląd ściany, ale nie przytłoczy całego pomieszczenia. To rozwiązanie aranżacyjne dobrze sprawdzi się na pewno na bardzo małych powierzchniach. Cena takich płytek nie jest wysoka, a montaż nie sprawia wielu trudności. Kamyczki najczęściej przymocowane są do siatki, którą można dociąć w dowolny sposób, odpowiadający preferencjom użytkowników mieszkania lub domu. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni kolor fugi, którą wypełni się malutkie przestrzenie pomiędzy samymi kamykami. Efekt końcowy jest zaskakujący i robi duże wrażenie, a jednocześnie sprawia, że wnętrze staje się nieprzeciętne.

Ekstrawagancja nowoczesności

Niebanalnym rozwiązaniem na wprowadzenie wyjątkowej aranżacji do mieszkania lub domu z patio będzie kamienna ściana wodna. Element ten można ułożyć w sposób wolnostojący, otoczony roślinami lub w ścianie budynku. Woda spływająca z niej niczym mini wodospad może okazać się idealnym miejscem na relaks oraz zaskoczy każdego gościa w domu. Dobrym sposobem na wprowadzenie jeszcze większej ekstrawagancji i nowoczesności mogą okazać się wmontowane bezpośrednio w ścianę lub pod nią — lampki LED. Na dole fontanny można ułożyć dużo drobnych kamyczków, które sprawią, że szum wody będzie bardziej kojący, a wygląd zyska większy urok.

Tagi tego artykułu:

Dominika Sułkowska

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie