Krakula.pl - Coliving – idea współdzielenia mieszkania

09.07.2020 08:00

Coliving – idea współdzielenia mieszkania

Full length rear view shot of young couple carrying cardboard box at new home. Young man and woman holding boxes and moving in new house.

Choć w Polsce nadal jesteśmy przywiązani do własności, pojawiają się osoby, które nad własne mieszkanie cenią sobie elastyczność, możliwość rozwoju i nawiązywania nowych kontaktów. Czy coliving sprawdzi się w naszym kraju?

W ostatnim czasie obserwujemy duży deficyt miejsc, w których mogą zamieszkać osoby wkraczające w dorosłość. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podaje, że w Polsce brakuje nawet 1-2 mln mieszkań. Jednocześnie dostępne lokale często pozostają poza zasięgiem młodych ludzi. Nie dysponują wystarczającą oni bowiem gotówką i nie mogą liczyć na pomoc rodziców. W ich przypadku zakup mieszkania jest uzależniony od uzyskania kredytu hipotecznego. Niestety nie każdy posiada wystarczający wkład własny i wymaganą zdolność kredytową. Kolejna kwestia to zmiany społeczne.

Idea współdzielenia bliska pokoleniu Y

Na rynek pracy wchodzi tzw. pokolenie Y, które charakteryzuje m.in. chęć rozwoju, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata, potrzeba mobilności, znajomość innowacji technologicznych i nowe podejście do własności. Przedstawiciele tego pokolenia często zdają sobie sprawę, że posiadanie przedmiotów generuje koszty, które bywają niewspółmierne do korzyści. Dlatego coraz bardziej popularna staje się idea współdzielenia. Wypożyczamy rowery i samochody, współdzielimy przestrzeń biurową. Kolejny krok to dzielenie mieszkania. Tutaj dużym ułatwieniem jest to, że wśród przedstawicieli pokolenia Y znaczącą grupę stanowią single, a średni wiek, w którym zakłada się rodzinę, jest wyższy niż dawniej.

Coliving – nowe spojrzenie na mieszkanie

Coliving to idea współdzielenia przestrzeni mieszkalnej. Nie polega jednak tylko na wynajęciu mieszkania razem ze znajomymi, ale na tworzeniu określonej społeczności. Najemcy zazwyczaj otrzymują własną sypialnię, a poza tym mają dostęp do przestrzeni wspólnych, takich jak kuchnia czy łazienka. Niekiedy inwestycja składa się z tzw. mikromieszkań. Dodatkowo na terenie obiektu projektuje się miejsca sprzyjające nawiązywaniu kontaktów i wspólnej pracy. Często już na etapie doboru lokatorów zwraca się uwagę na to, by łączył ich wspólny cel, zainteresowania czy branża, w której pracują.

Inwestycje colivingowe za granicą

Przemysław Chimczak, w raporcie „Coliving. Mieszkania adresowane do generacji Y jako sposób na przyciąganie talentów” pisze o przykładach organizacji społeczności colivingowych, które do tej pory powstały w różnych krajach świata. Przykładowo w Founder House w Nowym Jorku mieszkają tylko przedsiębiorcy, inżynierowie, projektanci i przedstawiciele branż kreatywnych. Aby zamieszkać w inwestycji Nest w Kopenhadze, trzeba od co najmniej 7 lat prowadzić własną działalność gospodarczą. Zoku w Amsterdamie łączy zaś osoby, które często podróżują. Istnieją jednak również takie obiekty colivingowe, które kierują swoją ofertę do szerszego grona odbiorców i stawiają na ich różnorodność (np. The Trampery w Londynie albo Common w Nowym Jorku, San Francisco i Waszyngtonie).

Coliving w Polsce

W Polsce idea współdzielenia mieszkania nie jest tak popularna, jak za granicą, jednak powstają już pierwsze inwestycje colivingowe. Przykładem jest Clipster, zrealizowany w Gdańsku dzięki Alfabeat oraz Gdańskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości STARTER. Powstał on z myślą o tzw. cyfrowych nomadach — osobach, które nawiązują kontakty, korzystając z nowych technologii, często mogą pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Młodzi, którzy mają pomysł na biznes, mogą mieszkać w Clipsterze przez trzy miesiące, w celu stworzenia startupu. Życie w jednym miejscu z osobami, które mają taki sam cel, pozwala maksymalnie wykorzystać czas i zwiększyć efektywność, a także umożliwia wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Smartii Mokotów, czyli coliving w Warszawie

Oprócz mikroapartametów, na terenie inwestycji znajduje się przestrzeń coworkingowa. Dodatkowo organizowane są tam warsztaty i spotkania z ekspertami, a poszczególne zespoły zyskują opiekę mentora. W Warszawie wkrótce powstanie inny przykład inwestycji colivingowej — Smartti Mokotów, którą zamierza zrealizować firma YIT z Finlandii. Celem inwestora jest zbudowanie 1000 mieszkań, a także przestrzeni coworkingowej, punktów handlowo-usługowych i gastronomicznych oraz miejsc służących do odpoczynku. Smartti Mokotów ma zostać największym colivingiem w Polsce.

O ile trudno się spodziewać, że coliving zastąpi dążenie do własności albo najem na tradycyjnych warunkach, o tyle stanowi on interesujące rozwiązanie z punktu widzenia początkujących przedsiębiorców i młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę na rynku pracy.

Tagi tego artykułu:

Anna Bruzda

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości".

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie