Krakula.pl - Cushman & Wakefield: „Kraków inwestycyjną perłą Małopolski”

21.10.2021 12:08

Cushman & Wakefield: „Kraków inwestycyjną perłą Małopolski”

  • Kraków jest najprężniej działającym miastem w regionie. Według badań przeprowadzonych przez Cushman & Wakefield i Vastint jest chętnie wybierany do nauki oraz pracy. To również polska kolebka startupów. 
  • Krakowskie środowisko biznesowe stanowi ważny ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w branży nowoczesnych usług dla biznesu. W rankingu zyskało wysoką ocenę 6,7/10 punktów. 

Szczegółowa analiza

W czasie tegorocznego badania Business Environment Assessment Study Kraków i jego środowisko biznesowe poddano szczegółowej ocenie. Pod uwagę brano takie czynniki jak infrastruktura, dostępność oraz jakość przestrzeni biurowej, oferta edukacyjna, potencjał biznesowy, możliwości rynku pracy, a także oferowane wsparcie administracji publicznej.

Przedstawiciele działających w mieście firm najwyżej ocenili potencjał edukacyjny Krakowa. Otrzymał on 7,9/ 10 punktów. Nic dziwnego – w końcu w stolicy Małopolski mieszczą się aż 23 uczelnie wyższe, w tym jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie oraz ciesząca się uznaniem na całym świecie Akademia Górniczo-Hutnicza. Obecnie w Krakowie studiuje prawie 130 000 studentów. Wielu z nich kształci się na kierunkach technicznych, związanych z branżą IT, finansami oraz zarządzaniem. To z pewnością dodatkowo wpłynie na potencjał biznesowy miasta w najbliższych latach. 

Na kolejnych miejscach w rankingu znalazł się potencjał zatrudnienia (7,1 pkt.) potencjał biznesowy (7,0 pkt.) oraz ocena lokalizacji jako dobrego miejsca do życia (6,9 pkt.).

Źródło: https://media.pl.cushmanwakefield.com.pl/.

Kraków ma słabe wsparcie administracji publicznej

Najsłabiej, bo zaledwie na połowę możliwych punktów oceniono wsparcie administracji publicznej. Dariusz Madej, reprezentujący firmę Cushman & Wakefield docenia jednak inne walory miasta.  

Kraków ma bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko, które w latach 2018-2019 obsłużyło ponad 8 mln pasażerów rocznie. Miasto jest także dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski. Atutem Krakowa jest niewątpliwie jego położenie w sąsiedztwie autostrady A4, dzięki czemu jest też rozpoznawalnym ośrodkiem logistycznym – ocenia. Krakowski rynek biurowy postrzegany jest jako topowa lokalizacja dla firm świadczących usługi dla biznesu, które chcą rozwijać się w sektorze nowoczesnych technologii czy R&D. Motorem napędowym rynku biurowego jest popyt z sektora usług SSC/BPO, głównie w segmencie Business Services oraz IT, ale również R&D, call i service center – dodaje. 

Jak krakowskie środowisko biznesowe radziło sobie w czasie pandemii?

Okazuje się, że mimo trudności związanych w koronawirusem, Kraków nie stracił wiele w oczach badanych. Tegoroczny wynik jest jedynie o 0,2 pkt. gorszy, niż w 2019 r. Pandemia zwiększyła w pewien sposób możliwości Krakowa poprzez angażowanie ludzi z regionu pracujących zdalnie. Obecna sytuacja nie wpłynęła znacząco na rozwój współpracy pomiędzy uczelniami biznesem i miastem. W dalszym ciągu branża IT przyciąga ludzi z całej Europy. Perła Małopolski nieustannie przyciąga inwestorów – uważa Sebastian Wysocki z Engineering & Operations Antal.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie