Krakula.pl - Czwarta fala pandemii kontra Kraków

22.11.2021 12:37

Czwarta fala pandemii kontra Kraków

  • Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że Małopolska znajduje się na trzecim miejscu pod względem województw z największą liczbą zakażeń. Prezydent Majchrowski ostrzega przed możliwością ponownego zamknięcia miejsc kultury i rozrywki.
  • Już teraz odwoływane lub przenoszone są duże wydarzenia takie jak odbywające się w Tauron Arenie koncerty. Kolejny rok z rzędu krakowianie nie wezmą również udziału w tradycyjnej imprezie sylwestrowej na Rynku Głównym.

Kraków bez imprezy sylwestrowej

Prezydent miasta wydał oficjalne oświadczenie, w którym jasno zaznaczył, że organizacja tak dużej imprezy w obecnych okolicznościach byłaby bardzo nierozważnym krokiem. Pandemia się rozwija i nie chcemy doprowadzić do tego, by na Rynku było duże zgrupowanie mieszkańców, bo to byłoby elementem przyczyniającym się do dalszego jej rozwoju – tłumaczył Jacek Majchrowski. Nie wykluczam, że będą organizowane takie miniimprezy w miejskich jednostkach kulturalnych typu Nowohuckie Centrum Kultury czy Teatr KTO – dodał. Jednak w obliczu coraz większej liczby zachorowań wiele instytucji wycofuje się z wcześniejszych planów hucznego obchodzenia końca roku. Taką decyzję podjęło chociażby Krakowskie Biuro Festiwalowe. Podobne środki ostrożności stosują także inni organizatorzy imprez masowych. Czwarta fala pandemii w Krakowie spowodowała, że z odwołaniem lub zmianą terminu muszą pogodzić się osoby, które kupiły bilet na koncerty w Tauron Arenie czy Centrum Kongresowym ICE.

Rząd zaznacza również, że należy się liczyć z możliwością zamknięcia kin, teatrów oraz innych instytucji kultury. Warto zaznaczyć, że Sylwester na Rynku Głównym w Krakowie nie odbył się także w ubiegłym roku. W tamtym czasie na terenie całego kraju obowiązywała  bowiem narodowa kwarantanna.

Czwarta fala pandemii w Krakowie – co z jarmarkiem świątecznym?

Według aktualnych informacji, po roku przerwy na Rynku Głównym znów zagoszczą tradycyjne targi bożonarodzeniowe. Ich rozpoczęcie zaplanowano na 29.11.2021 r. Impreza potrwa do 2.01.2022 r. Na płycie rynku będzie można nabyć tradycyjne wyroby rzemieślnicze, skosztować lokalnych specjałów, a także wziąć udział w różnych wydarzeniach takich jak koncerty kolęd. W jarmarku weźmie udział także wiele organizacji charytatywnych, m.in. Polski Związek Głuchych czy Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, które sprzedają wyroby swoich podopiecznych i zbierające datki na potrzeby działalności.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie organizuje się od ponad 30 lat. W ubiegłym roku, ze względu na ogłoszony przez rząd lockdown, miał on jedynie formę wirtualną. Tym razem ma się odbyć bez komplikacji. Jak zaznacza miasto, za realizacją tego pomysłu przemawia fakt, że jest to impreza na świeżym powietrzu. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć świąteczny prezent na każdą kieszeń. Po udanych zakupach wszyscy mogą posilić się przy stoiskach gastronomicznych oraz zatrzymać się przy estradzie, aby podziwiać występy zespołów artystycznych – dodają organizatorzy.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie