Krakula.pl - Droga ekspresowa Kraków-Myślenice. Kiedy nią pojedziemy?

19.10.2020 04:15

Droga ekspresowa Kraków-Myślenice. Kiedy nią pojedziemy?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła prace koncepcyjne, w wyniku których ma powstać długo oczekiwana droga ekspresowa Kraków-Myślenice. Do tej pory nie udało się jej stworzyć, ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu oraz gęstą zabudowę wzdłuż tego odcinka Zakopianki.

Gdzie powstanie nowa ekspresówka?

Zakopianka to jedna z najpopularniejszych i najczęściej użytkowanych dróg w kraju. Niestety ze względu na małą przepustowość wielu odcinków oraz liczne prace remontowe często bardzo się korkuje. Szczególne utrudnienia pojawiają się tam w okresie wakacyjnym oraz zimowym, gdy do stolicy Tatr zjeżdżają się turyści z całej Polski. Wzmożony ruch widoczny jest jednak w większość ciepłych i słonecznych weekendów. Dojazd z Krakowa do Zakopanego zajmuje wtedy często ponad 3 godziny.

GDDKiA zdaje sobie sprawę z konieczności zwiększenia szybkości ruchu na Zakopiance, dlatego regularnie przeprowadzane są kolejne prace budowlane i modernizacyjne. Do tej pory omijały one jednak odcinek Kraków-Myślenice. Jest to dość krótka, licząca ok. 30 km trasa. Mimo że posiada dwa pasy w obie strony, prędkość ograniczają tam przejścia dla pieszych, skrzyżowania oraz sygnalizacja świetlna. Przebudowa tego fragmentu Zakopianki, tak, by mogła tam powstać droga ekspresowa Kraków-Myślenice, nie była jednak do tej pory brana pod uwagę. Przyczynę stanowiła konieczność przeprowadzenia zaawansowanych prac budowlanych, na które w tym rejonie brakuje miejsca. Gęsta zabudowa powoduje, że modernizacja istniejącej jezdni nie jest możliwa. GDDKiA chce więc pociągnąć nową drogę w innym miejscu, na wschód od Zakopianki.

Droga ekspresowa Kraków-Myślenice będzie częścią S7

Obecnie projekt jest na początkowym etapie – trwają prace koncepcyjne oraz tworzenie studium korytarzowego. Ma ono objąć teren o powierzchni prawie 3 000 km kw., na którym znajdują się 34 gminy. GDDKiA skierowało prośbę o współpracę przy tworzeniu planów do władz województwa oraz przedstawicieli samorządów poszczególnych gmin. Podczas tworzenia projektu należy wziąć pod uwagę uwarunkowania geograficzne, przyrodnicze oraz społeczne. Komunikat zamieszczony na stronie GDDKiA informuje, że według planu, prace analityczne powinny zostać zakończone za rok.

Droga Ekspresowa Kraków-Myślenice będzie częścią S7. Jest to najdłuższa droga szybkiego ruchu w kraju. Powstaje ona etapowo, a prace nad jej zakończeniem są przewidziane na przełom 2021 i 2022 r. (oczywiście poza odcinkiem Kraków-Myślenice, który powstanie znacznie później). Docelowo ma połączyć Gdańsk i Rabkę-Zdrój, po drodze przebiegając przed duże polskie miasta, takie jak: Olsztyn, Warszawa, Radom, Kielce i Kraków. Jej całkowita długość wyniesie 706 km. i pozwoli na znacznie szybsze niż do tej pory pokonanie trasy z północnej do południowej części Polski.

Tagi tego artykułu:
Ten artykuł nie posiada tagów

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie