Lighting Show to atrakcja, która od kilku lat zyskuje popularność w Polsce. Świetlne instalacje w okresie zimowym pojawiają się m.in. na Górze Parkowej w Krynicy, na Gubałówce czy w Ogrodzie Królewskim w Wilanowie.
W tym sezonie taka instalacja postała również w Krakowie. Jej organizatorami są CD Lighting oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wystawa zdecydowanie wyróżnia się rozmiarem. Zajęła powierzchnię aż 6 ha rozlokowanych na terenie niedziałającego zimą Ogrodu Doświadczeń przy Alei Pokoju 68. Obecnie jest to największa plenerowa wystawa świetlna w kraju. Nawiązuje ona do świata znanego z książek Lewisa Carrolla oraz późniejszych adaptacji filmowych Tima Burtona. Podczas zwiedzania wystawy można podziwiać instalacje świetlne przedstawiające tytułową Alicję w Krainie Czarów, a także Kota z Cheshire, Pana Gąsienicę, Królową Kier i jej zamek czy Króliczą Norę. Zwiedzający mogą przespacerować się także po świetlnym labiryncie, do którego stworzenia wykorzystano aż 50 tys. lampek, obejrzeć zimowy ogród czy wielobarwną ścieżkę multimedialną. W weekendy Ogród Świateł w Krakowie zaprasza na połączone z muzyką pokazy laserowe.
Otwarcie wystawy plenerowej odbyło się pod koniec października i od samego początku cieszy się ona dużym zainteresowaniem zwiedzających. Nie odstraszały ich nawet wysokie ceny biletów. Za wstęp rodzinny, upoważniający do wejścia 2 osoby dorosłe oraz 2 dzieci trzeba zapłacić prawie 100 zł. Większość zwiedzających to oczywiście rodziny z dziećmi, ale pojawiają się również dorośli, którzy szukają miejsca do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. W Ogrodzie Świateł odbyło się już kilka profesjonalnych sesji. Mimo że zakup biletów możliwy jest online, w pierwszych tygodniach po otwarciu, przed bramą ogrodu ustawiały się kilkusetmetrowe kolejki. Zdecydowanie nie sprzyjało to zachowaniu dystansu społecznego. W związku z tym organizatorzy wydarzenia zdecydowali o wprowadzenie limitu wejść obowiązującego od 28.12.2020 r.
Warto zaznaczyć, że Ogród Świateł w Krakowie jest jedną z niewielu atrakcji miejskich, których nie zamknięto na czas pandemii. Prawdopodobnie dlatego cieszy się takim zainteresowaniem mieszkańców szukających coraz to nowych sposobów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Dlaczego wystawie udało się uniknąć obostrzeń, które objęły np. stoki narciarskie czy lodowiska? Wydarzenie pełni rolę wystawy plenerowej i nie wymaga bezpośredniej interakcji z żadnymi eksponatami – tłumaczą organizatorzy.
Ruch turystyczny w przestrzeni instalacji odbywa się oczywiście z zachowaniem prawidłowego odstępu. Pragniemy, aby uczestnictwo w wydarzeniu było niezapomnianym przeżyciem, dlatego w trosce o zdrowie wszystkich zwiedzających, na terenie ogrodu zostały rozmieszczone dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk – można przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ogrodu Świateł. Wystawę można oglądać codziennie od 16.00 do 21.00. do końca lutego 2021 r.
Fot. Matylda Zub.