Wystawiając ofertę sprzedaży nieruchomości na jakimkolwiek portalu, musimy podać cenę. Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie wartości mieszkania, może powodować poważne problemy ze sprzedażą. Wycena nieruchomości musi być zgodna ze stanem faktycznym.
Wiele osób, które chcą sprzedać swoje mieszkanie, zawyża jego wartość. Z czego to wynika? Po pierwsze właściciel nieruchomości zazwyczaj jest z nią związany emocjonalnie. Jeżeli mieszkamy w danym miejscu od lat, wiąże się z nim wiele wspomnień. Tym samym zyskuje ono dla nas wartość sentymentalną, którą, nawet podświadomie, przekładamy na pieniądze. Po drugie sprzedaż mieszkania często wynika z potrzeby zamiany nieruchomości na inną. Jeśli mamy już upatrzone nowe lokum, nieraz chcemy sfinansować jego zakup za pomocą środków uzyskanych z poprzedniego lokalu. Okazuje się jednak, że nawet jeśli metraż jest podobny, lokalizacja, wiek albo stan nieruchomości mogą wpłynąć na różnice w wartości rynkowej.
Zawyżenie ceny nieruchomości wydaje się sprytnym zabiegiem. Podając sumę większą od tej, jaką naprawdę chcemy uzyskać, zostawiamy sobie pole do negocjacji. Poza tym jeśli mimo wszystko znajdzie się kupiec, który zgodzi się zapłacić tyle, ile podaje ogłoszenie, tylko zyskamy. Jeśli zaś nie będzie zainteresowania, a nam się nie spieszy, przecież zawsze możemy nieco obniżyć cenę. Po korekcie ogłoszenie zamieścimy jeszcze raz. Nic bardziej mylnego.
Jeżeli cena jest mocno zawyżona, istnieje bardzo niewielka szansa, że klienci w ogóle wezmą mieszkanie pod uwagę i umówią się na spotkanie z właścicielem. A jeśli mocno obniżamy cenę albo spuszczamy po trochę od dłuższego czasu, klienci nabierają podejrzeń. Poszukiwanie mieszkania to często długotrwały proces, więc nieraz te same osoby przez kilka miesięcy goszczą na danym portalu. Im dłużej widzą jakąś ofertę, tym bardziej zastanawiają się, co z nią jest nie tak. Brak zainteresowanych rodzi podejrzenia. Jeśli zwrócą uwagę na obniżanie ceny, mogą nie potraktować sprzedającego poważnie albo nadal czekać, licząc na kolejne obniżki. W ten sposób można zejść poniżej faktycznej wartości nieruchomości i stracić na sprzedaży.
Rozwiązaniem niekiedy okazuje się właściwe oszacowanie wartości nieruchomości i wystawienie zupełnie nowego ogłoszenia. Z innym opisem i świeżymi zdjęciami, które nie będą kojarzyły się z poprzednią ofertą. To jednak nie jest proste i często wymaga pomocy doświadczonego profesjonalisty. Dlatego nawet w okresie dużego zainteresowania nieruchomościami, na portalach ogłoszeniowych wciąż wiszą oferty z mocno przeszacowanymi mieszkaniami. A te latami nie mogą znaleźć nabywców.
Obecnie, przy wysokim popycie na mieszkania, stosunkowo rzadko zdarza się, że właściciel zaniża wartość nieruchomości. Niektórym jednak zależy na szybkiej sprzedaży, a obniżenie ceny wydaje się najprostszym sposobem osiągnięcia celu. Wbrew pozorom jednak takie postępowanie może nam zaszkodzić. Ponieważ za ceną często idzie odpowiednia jakość, jeśli właściciel nieruchomości chce odstąpić swoją dotychczasową własność za niewielką sumę, oglądający nabierają podejrzeń. Obawa, że mieszkanie może posiadać ukryte wady czy nieuregulowaną sytuację prawną, albo po prostu wokół mieszkają sąsiedzi, z którymi nie da się żyć, często są silniejsze niż chęć oszczędzenia nawet całkiem sporej kwoty. Poza tym warto pamiętać, że wiele osób, poszukując nieruchomości na portalach ogłoszeniowych, ustawia widełki cenowe. W ten sposób chcą ograniczyć liczbę wyświetlanych ofert. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka cena może sprawić, że nasze mieszkanie nie pojawi się na ekranie potencjalnego klienta.
Przed wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży, na pewno warto rzetelnie przejrzeć oferty podobnych nieruchomości w zbliżonych lokalizacjach. Należy jednak podchodzić do nich z dystansem, ponieważ wśród nich mogą się znaleźć również nieprzemyślane ceny. Owszem, cena ofertowa powinna być nieco wyższa od sumy, którą rzeczywiście chcemy uzyskać, aby pozostawić sobie pole do negocjacji, jednak nie warto przesadzać. W razie wątpliwości można skonsultować się ze specjalistą. Z jednej strony profesjonalna wycena nieruchomości podniesie koszty, ale z drugiej może zwiększyć szanse na sprzedaż mieszkania i przyspieszyć finalizację transakcji.