Krakula.pl - Dobry ekspert kredytowy – jakie kryteria powinien spełniać?

31.01.2021 08:11

Dobry ekspert kredytowy – jakie kryteria powinien spełniać?

  • Osoba na tym stanowisku powinna cechować się cierpliwością, zaangażowaniem i niezależnością. Niezwykle ważne w tym zawodzie jest oczywiście doświadczenie i wiedza z niego wynikająca.
  • Jeśli ekspert kredytowy wywołuje na Ciebie presję przy podpisywaniu dokumentów i podejmowaniu kolejnych kroków – uważaj, bo być może lepiej będzie go zmienić.
  • Doradztwo eksperta nic nie kosztuje. Najlepszą formą Twojej zapłaty będzie polecenie go znajomym.

Od 10 lat pracuję jako doradca finansowy, a od ponad 5 specjalizuję się w kredytach hipotecznych. Z obserwacji mojego otoczenia zawodowego oraz z relacji klientów wiem, że godny zaufania ekspert kredytowy to prawdziwy skarb. Tymczasem osób pracujących w tym zawodzie jest obecnie wiele – gdzie zatem szukać swojego doradcy i jak uniknąć pomyłki mogącej nas drogo kosztować?

Jakie cechy powinien mieć ekspert kredytowy?

Najważniejsze, o czym należy pamiętać, szukając doradcy kredytowego, to fakt, że to właśnie on pomaga nam w wyborze oferty kredytowej. Dlatego korzystając z usług niewłaściwych osób, możemy zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku. Również pójście do banku nie gwarantuje nam profesjonalnej obsługi. Istnieje jednak kilka kluczowych elementów, po których przeanalizowaniu będziemy mieli pewność, że mamy do czynienia z profesjonalistą.

1. Doświadczenie

Gwarantuje ono znajomość ofert, procedur bankowych i posiadanie zaufanych pracowników w bankach. Doświadczenie eksperta świadczy o tym, ile przypadków przeanalizował i jak wiele problemów przepracował, a tym samym, czy potrafi ułożyć transakcję, tak, aby zakończyła się sukcesem. Oczywiście, że każdy musi się kiedyś nauczyć zawodu. Jednakże, nawet jeśli traficie na osobę, która na razie krótko wykonuje swoje obowiązki, to niezbędnym jest, aby miała nad sobą kompetentnego opiekuna, który zagwarantuje prawidłowość przebiegu transakcji. Wówczas, przed złożeniem jakichkolwiek podpisów, należy poprosić o spotkanie z taką osobą.

2. Zaangażowanie

Dobry ekspert kredytowy powinien być zaangażowany w relację ze swoim klientem. Nie chodzi o tworzenie iście przyjacielskiej relacji, ale o poczucie bycia ważnym. Jako klient po prostu masz do tego prawo. Doradca powinien poświęcić Ci więc tyle czasu, ile potrzebujesz na zrozumienie wszystkich kwestii związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Pamiętaj, że tu nie istnieją głupie pytania.

3. Niezależność

Niezwykle ważne jest to, aby ekspert kredytowy nie był związany z żadnym konkretnym bankiem. Wnika to z faktu, iż powinien on reprezentować Twoje interesy, a nie interesy banku.

4. Wiedza

Jest nierozerwalnie złączona z doświadczeniem. Ale zależy też od chęci uczenia się i ciągłego rozwoju. Finanse to bardzo dynamiczna branża. Dlatego dobry ekspert kredytowy powinien nie tylko świetnie znać aktualną ofertę banków, ale również mieć spore pojęcie na temat całego rynku finansowego, praw ekonomii oraz nieruchomości. Obszerna wiedza w połączeniu z doświadczeniem pozwoli Wam wspólnie zbudować odpowiedni plan na Twoją przyszłość.

5. Cierpliwość

Ekspert kredytowy powinien niestrudzenie słuchać Twoich potrzeb i na nie reagować, niezależnie od tego, ile razy o coś zapytasz. Nie powinieneś czuć się skrępowany, gdy czegoś nie rozumiesz. W końcu to Ty będziesz żył z kredytem, a nie Twój doradca. Dlatego, jeśli ekspert denerwuje się, gdy pytasz po raz kolejny o to samo, to świadczy to o jego niewielkim doświadczeniu w pracy z klientem lub po prostu o tym, że być może nie jest to jego zawód „z powołania”. W takim przypadku bezpieczniej postawić na kogoś, kto sumiennie i spokojnie wysłucha Twoich próśb.

Jakie zachowania powinny nas alarmować?

Poczucie niepewności powinien budzić w nas przede wszystkim nacisk ze strony eksperta. Jeśli czujemy się pod presją, bo doradca chce jak najszybciej dopełnić wszelkich formalności, to pamiętajmy, że decyzja o kredycie jest jedną z najważniejszych, jakie podejmujemy w całym naszym życiu. Tym samym presja jest tu absolutnie niewskazana. Spotkanie z ekspertem powinno nam pomóc, a nie wywołać wątpliwości. Pamiętaj również, że pierwsze spotkanie to spotkanie zapoznawcze, więc nie podpisuj w jego trakcie żadnych obligatoryjnych umów.

Ekspert kredytowy – czy jego pomoc kosztuje?

Pomoc doradcy kredytowego w żadnym stopniu nie obciąża naszych portfeli. To on bowiem podpisuje umowy z bankami, więc po ich stronie leży wynagradzanie eksperta. Pamiętajmy, że oferty prezentowane przez eksperta muszą odpowiadać tym otrzymywanym w banku. Oznacza to, obie są tak samo korzystne pod względem finansowym. Różnica polega na tym, że w banku dostaniemy propozycję od jednej instytucji, natomiast u doradcy – od wielu. Dlatego to właśnie z pomocą eksperta kredytowego jesteśmy w stanie zdobyć najlepszą ofertę na rynku kredytowym.

Gdzie znaleźć eksperta kredytowego?

Najlepszy ekspert kredytowy to ten, o którym słyszymy z polecenia. Dlatego, jeśli Twoi bliscy korzystali z usług eksperta finansowego w przeszłości i byli zadowoleni, to nie wahaj się poprosić ich o kontakt. Pamiętaj też, że jeśli sam będziesz usatysfakcjonowany z usług eksperta, to polecaj go dalej. To najlepsza forma wdzięczności.

Natomiast gdy wśród Twoich znajomych nie ma osób, które korzystały ze wsparcia eksperta kredytowego, możesz wyszukać go w Internecie. Obecni doradcy często zakładają swoje strony internetowe oraz publiczne konta na social-mediach. Najlepiej, jeśli uda Ci się znaleźć również opinie zamieszczone przez ich dotychczasowych klientów.

Ostatni etap, czyli spotkanie zapoznawcze

Pierwsze spotkanie z ekspertem jest bardzo ważne, bowiem to od niego zależy dalsza współpraca. Dlatego warto zastosować na nim kilka przydatnych wskazówek, mianowicie:

  1. Bądź szczery. Nie ukrywaj zobowiązań finansowych, faktu posiadania dzieci lub tego, że płacisz alimenty. Ekspert kredytowy ma Ci pomóc, a nie Cię oceniać.
  2. Przygotuj wydruk z Biura Informacji Kredytowej. Pojedynczy raport w cenie 39 zł pobierzesz, wchodząc na bik.pl. To pozwoli doradcy przeanalizować Twoją historię kredytową i wstępnie ocenić, jakie są szanse na uzyskanie kredytu.
  3. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, na spotkanie zabierz ze sobą wyniki finansowe za rok rozliczony oraz za okres bieżący.
  4. Pamiętaj, że gdy pracujesz na umowie o pracę, zlecenie lub o dzieło, musisz wiedzieć, ile zarabiasz lub zarobiłeś w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.
  5. Jeśli uzyskujesz dochód w innej formie, np. wynajmujesz nieruchomości albo pełnisz funkcję udziałowca w spółce – powiedz o tym ekspertowi.

Więcej informacji o kredytach hipotecznych znajdziesz na https://kredytowyporadnik.pl/.

Honorata Skrzypek

Od 10 lat pomagam klientom w pozyskaniu kredytu hipotecznego. Z wykształcenia, z zawodu i z zamiłowania jestem finansistką. Pieniądze lubię, rozumiem i z pieniędzmi pracuję.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie