Wiele osób pracujących w domu nie przykłada wagi do miejsca, w którym wykonują swoje obowiązki. Często pracują, siadając z ulubionym laptopem w łóżku: szybko, na ostatnią chwilę, powtarzając sobie w głowie jak mantrę hasła typu: jeszcze chwilkę, wyśpię się jutro. Takie postępowanie może jednak mieć negatywne skutki dla zdrowia. Cierpią szczególnie oczy i kręgosłup. Eksperci zwracają uwagę, że przed snem powinniśmy się wyciszyć, przełączyć organizm na wolniejszy tryb (np. czytając) i nie używać urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami. To tak zwana etyka snu. Łatwo się o tym mówi, ale kto faktycznie codziennie jej przestrzega? Tymczasem domowe biuro wymaga odpowiedniej aranżacji.
Są szczęściarze, którzy mają swoje własne biuro (najlepiej, aby znajdowało się ono poza miejscem zamieszkania — przynoszenie pracy do domu nie sprzyja odpoczynkowi). Jednak spora część pracuje zapewne w swoich prywatnych czterech kątach. Stąd rodzi się pytanie: jak w praktyczny i ergonomiczny sposób zaaranżować własne, domowe biuro?
Jeśli mamy możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia, będzie to najlepszym rozwiązaniem. Teoretycznie biuro i sypialnia powinny być odseparowane dla lepszego snu i podziału dnia na pory pracy i odpoczynku. Nie każdy ma taki komfort metrażowy, dlatego wydzielenie części pokoju na biurko i inne niezbędne akcesoria będzie również dobrym wyjściem. Kąt pracy możemy zaaranżować także w kuchni czy salonie. Dobrze, aby była tam bezpośrednia ekspozycja na dzienne światło, które może częściowo ukoić zmęczone oczy; nie będziemy po raz kolejny drażnić ich sztucznym oświetleniem.
Odpowiedzi na częste pytania o wysokość blatu roboczego czy krzesła są bardzo względne. Wszystko zależy od wzrostu użytkownika i nie ma konkretnej reguły. Trzeba iść do sklepu i sprawdzić produkt na żywo. Generalnie biurko powinno być o ok. metr niższe od nas. Warto dobrać jego wymiar do prac, jakie będziemy przy nim wykonywać. Dużym udogodnieniem będą pojemne szuflady na wszechobecne papiery i szafka w zasięgu ręki na niezbędne akcesoria. Niezwykle istotne jest krzesło — musi być wygodne, miękkie, dobrze wyprofilowane. Również siedzisko warto sprawdzić na żywo, ponieważ każdy preferuje inne formy czy udogodnienia.
Opcji jest kilka: tablica korkowa, farba tablicowa, farba magnesowa, półki na dodatkowe przechowywanie, album ze zdjęciami. Warto wykorzystać to miejsce jako prywatną „przypominajkę" o najważniejszych wydarzeniach czy sprawach do załatwienia. Możemy przyklejać, pisać, zawieszać i samodzielnie tworzyć kolorowe, przydatne kolaże. Ostatnio modne jest tworzenie własnych tablic z siatki ogrodzeniowej lub sklejki, a wiele inspiracji znajdziemy w niezawodnym internecie.
Odpowiednie oświetlenie jest bardzo istotne w domowym biurze. Dobrze oświetlone miejsce pracy ułatwia większe skupienie, a w efekcie działamy szybciej i bardziej kreatywnie. Zadbajmy, aby w dzień nie męczyć oczu sztucznym światłem, a wieczorem punktowo doświetlić obszar roboczy. Najbardziej korzystna jest biała barwa światła, która najmniej męczy ludzkie oko. Warto zastosować lampkę na wysięgniku, co ułatwi nam dopasowanie kąta padania światła.
Zawsze milej pracuje się przy roślinach, dlatego warto zaaranżować skromny, zielony kącik. Można zastosować sukulenty, które świetnie prezentują się w szklanych wazonach i nie wymagają dużej uwagi. Pomysłów jest wiele, a naukowcy udowodnili, że żywe rośliny wpływają na nas kojąco, dodają nam animuszu w pracy i mogą zwiększyć efektywność pracowników o 10–15 proc.
Dobrym akcentem będą również motywatory, czyli kilka zdjęć bliskich osób, inspirujących ulotek lub plakatów. Wszystko, co miło nam się kojarzy. Dodadzą dodatkowej energii w chwilach zwątpienia i spersonalizują biuro, podkreślając jego indywidualny charakter.
Gdy decydujemy się na stworzenie kącika pracy, najistotniejsze jest dobre przemyślenie sprawy przechowywania i magazynowania. Niedopuszczalne jest, aby zbędne papiery zaśmiecały obszar roboczy i rozpraszały uwagę. Obecnie istnieje wiele alternatyw dla klasycznych mebli. Przykładem może być jedna duża, pojemna szafka wisząca, która mieści wszelkie katalogi, gazety czy rysunki. Możemy użyć także prostych, kartonowych pudełek, których szeroki wybór oferują popularne wnętrzarskie sieciówki. Grunt to dobra organizacja i dbanie o wygodę, zwłaszcza gdy pracujemy przy komputerze kilka godzin dziennie.
Artur Brzuchacz