Krakula.pl - Ekologiczne mieszkanie

08.09.2020 03:37

Ekologiczne mieszkanie

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybudowanie domu, czy kupimy gotową nieruchomość – budynek jednorodzinny lub mieszkanie w bloku, nowe technologie dają nam sporo możliwości, by miejsce, w którym zamieszkamy, było jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Ekologiczne mieszkanie przekłada się na oszczędność i komfort domowników.

Oto, by inwestycja była ekologiczna, można zacząć dbać już na etapie przygotowania do jej realizacji. Z reguły mniejsze straty dla środowiska naturalnego oznacza wykorzystanie już istniejących budynków i ich rewitalizacja, niż budowa nowych obiektów. Jeśli jednak decydujemy się na budowę, warto zwrócić uwagę na to, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w zastany krajobraz. Ważne jest m.in. zachowanie jak największej liczby starych drzew, które rosną w pobliżu placu budowy. Jeśli to niemożliwe, zadbanie przynajmniej o nowe zasadzenia, by w ten sposób choć częściowo zrekompensować straty.

Już na etapie projektowania dobrym pomysłem jest także wyznaczenie miejsca na terenie inwestycji, gdzie w przyszłości powstaną obszary zielone. Ważny jest również dobór materiałów. Warto wybierać takie, które są jak najbardziej naturalne. Chodzi o takie, których wytwarzanie i użytkowanie w jak najmniejszym stopniu wpływa na zanieczyszczenia środowiska. Jednocześnie powinny być trwałe, by służyły jak najdłużej i nie powiększały ilości produkowanych przez nas odpadów. Zwracajmy uwagę także na źródło, z którego pochodzą materiały budowlane. Korzystanie z tych wytwarzanych lokalnie pozwala ograniczyć ilość zanieczyszczeń związanych z transportem.

Ekologiczne mieszkanie musi posiadać właściwy system ogrzewania

Mieszkańcy bloków nie mają zbyt dużego wyboru w kwestii ogrzewania, bo większość z ich korzysta z miejskiej sieci ciepłowniczej. Właściciele domów jednorodzinnych muszą jednak zdecydować, w jaki sposób będą ogrzewać swoje cztery kąty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie Krakowa nie można już używać w tym celu drewna i węgla. Należy wybrać alternatywne źródła ciepła. Decydując się na budowę lub zakup nowego domu poza granicami miasta, warto również stosować się do tej zasady. Z jednej strony będzie to z korzyścią dla środowiska naturalnego. Z drugiej – obserwując aktualne trendy, nie można z całą pewnością przewidzieć, czy inne gminy w przyszłości nie wprowadzą podobnych obostrzeń. Dlatego lepiej od razu zainwestować w system, który posłuży przez lata.

Izolacja termiczna budynku

Bez względu na to, jakie źródło ciepła wybierzemy, bardzo ważne jest, by nie marnować energii, która już zostanie wyprodukowana. Dlatego podstawą jest dobra izolacja termiczna. Ważny jest nie tylko materiał, z którego zostało wykonane ocieplenie budynku, ale i szczelność okien i drzwi. W ramach odbioru technicznego mieszkania warto rozważyć skorzystanie z usług specjalisty. Za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzi, czy w obiekcie nie ma strat ciepła. Przykładowo, jeśli okna są nieszczelne albo pod elewacją gromadzi się wilgoć, zostanie to wykryte. Podobne badanie można wykonać w przypadku domów jednorodzinnych. Ciekawą opcją jest także wybór tzw. domu pasywnego. Do ogrzania potrzebuje on minimalnej ilości energii, m.in. dzięki doskonałej izolacji termicznej i odpowiedniej wentylacji.

Ekologiczne mieszkanie a energooszczędność i odnawialne źródła energii

Już na etapie budowy domu lub oglądania mieszkań przeznaczonych na sprzedaż, warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które pozwolą zminimalizować zapotrzebowanie na prąd. Przykładowo, jeżeli do wnętrza wpada dużo światła słonecznego, choćby dzięki dużym oknom czy korzystnemu usytuowaniu obiektu, w ciągu dnia nie będziemy musieli używać dodatkowego, sztucznego oświetlenia. Na etapie urządzania warto natomiast zainwestować w urządzenia energooszczędne. Pomocne może być także zastosowanie systemu smart, który pozwala oszczędzać energię dzięki inteligentnemu sterowaniu oświetleniem czy ogrzewaniem.

Warto także pomyśleć nad czerpaniem energii z odnawialnych źródeł, np. inwestując w panele fotowoltaiczne. Będą one produkować prąd na nasze potrzeby. Oczywiście taka inwestycja jest prostsza w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych. Aby zrealizować takie przedsięwzięcie, mieszkańcy bloku muszą pokonać więcej przeciwności, np. uzyskać zgodę pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej. Taka inwestycja jednak i dla nich jest możliwa, co udowodnił Radosław Wroński – pierwszy mieszkaniec Krakowa, który zbudował elektrownię fotowoltaiczną na dachu bloku, w którym mieszka (wywiad z Radosławem Wrońskim ukazał się w nr 4/2019 „Krakowskiego Rynku Nieruchomości”).

Oszczędzanie wody

Kolejna ważna kwestia to zapobieganie marnowaniu wody. Pierwszym krokiem może być wykorzystywanie deszczu. Część polskich miast, w tym Kraków udzielał dofinansowania podmiotom, które chciały zainwestować w instalacje do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej. Oferta dotyczyła zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Wprawdzie od 1 października 2019 r. nabór wniosków został wstrzymany, jednak warto obserwować, czy nie zostanie wznowiony w przyszłości, albo czy nie pojawi się nowy, podobny program.

Ciekawą inicjatywą jest także wykorzystywanie tzw. szarej wody – takiej, która została już użyta np. do sprzątania czy mycia naczyń, ale może jeszcze posłużyć choćby do spłukiwania toalety. Powtórne wykorzystanie takiej wody ułatwia dualna instalacja wodno-kanalizacyjna. Dzięki niej raz użyta woda nie trafia od razu do kanalizacji, ale zostaje gromadzona w specjalnym zbiorniku. Po wstępnym oczyszczeniu może posłużyć nam ponownie. Wadą takiego rozwiązania są koszty i to, że zazwyczaj trzeba o nim pomyśleć już na etapie budowy domu. Istnieją jednak prostsze opcje, które można zastosować także w mieszkaniu w bloku. Np. umywalka połączona ze spłuczką w taki sposób, że woda wykorzystana do mycia rąk zostaje gromadzona i później służy do spłukania toalety.

Ekologiczne mieszkanie to ulga dla środowiska i portfela

Choć rozwiązania ekologiczne często są droższe od tradycyjnych, ich koszt może się zwrócić w dłuższej perspektywie. Pozwalają one bowiem na mniejsze zużycie wody, prądu czy energii cieplnej przy zachowaniu dotychczasowego komfortu, a co za tym idzie – wyższa cena zapłacona na etapie inwestycji przekłada się na niższe rachunku w przyszłości. Aby tak się jednak stało, należy wcześniej zrobić odpowiednie kalkulacje i dobrze dopasować konkretne rozwiązania do własnych potrzeb. Warto również korzystać z programów umożliwiających uzyskanie dofinansowania inwestycji, których celem jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Anna Bruzda

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości".

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie