Krakula.pl - Forum Rynku Nieruchomości startuje już w czerwcu. Jakie tematy branża weźmie pod lupę?

07.04.2022 07:12

Forum Rynku Nieruchomości startuje już w czerwcu. Jakie tematy branża weźmie pod lupę?

W dniach 2 i 3 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 12. edycja Forum Rynku Nieruchomości - największego i najbardziej prestiżowego spotkania polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz komercyjnych. Będzie to zarówno czas podsumowań, jak i omawiania nadchodzących wyzwań. W końcu pewne kwestie już wkrótce zmienią się w branży bezpowrotnie.

Obecnej sytuacji na rynku nieruchomości towarzyszy pewna doza niepewności. Rzeczywistość wokół nas jest dynamiczna i trudna do przewidzenia - szczególnie w obliczu obecnych turbulencji geopolitycznych. Widać jednak kilka elementów, które w przyszłości mogą wpłynąć na obraz całej branży - w tym zarówno sektora biurowego, jak i mieszkaniowego.

Forum Rynku Nieruchomości platformą do ważnych rozmów

Zdaniem analityków PKO Banku Polskiego na sytuację mieszkaniówki będzie mocno oddziaływać niższy popyt, który może nieco ochłodzić wzrost cen. Spaść może również podaż nowych lokali. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia wojny w Ukrainie, która może wpłynąć na rynek - zarówno od strony popytu, jak i podaży.

Skomplikowana sytuacja geopolityczna na pewno w dużej mierze odciśnie piętno na wszystkich panelach i prelekcjach. Konferencja będzie okazją do spotkań i żywiołowych dyskusji także poza sceną – jesteśmy świadomi, że temat Ukrainy będzie odbijać się w nich głośnym echem, nawet jeśli do tego czasu nastąpi pozytywne dla Ukrainy i Europy zakończenie tej wojny. Między innymi dlatego trwamy przy realizacji FRN-u. Środowisko potrzebuje spotkań, rozmów, wymiany poglądów. Podobnie jak większość naszych klientów, Polski Związek Firm Deweloperskich, którego jesteśmy członkiem wspierającym, cała Grupa MTP, jak i Polska Izba Przemysłu Targowego stoimy na stanowisku, że aby móc pomagać, my sami nie możemy zwalniać. Musimy działać – realizować plany, modyfikując je, ale nie zawieszając. Przetrwać ten kryzys, pokazując tym, którzy go wywołali, że nie mają władzy nad naszym życiem, gospodarką, codziennością – mówi Bartosz Zeidler, prezes zarządu firmy Nowy Adres SA, będącej organizatorem Forum Rynku Nieruchomości.

Ceny mieszkań rosną

Według danych PKO, w ostatnim kwartale 2021 roku wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie i w sześciu największych polskich aglomeracjach był co prawda wolniejszy niż wcześniej, ale nadal utrzymywał się na dwucyfrowym poziomie i wynosił 10-13 proc. w ujęciu rocznym. Przyspieszył z kolei wzrost cen w stolicach mniejszych województw.

Wraca popyt na powierzchnie biurowe

Podobnie jest z rynkiem biurowym. Mimo szeregu znaków zapytania, jakie pojawiły się wobec tego sektora w wyniku pandemii, po dwóch latach od wprowadzenia obostrzeń, można zaobserwować, że biura pozostają dla najemców ważnym elementem działalności biznesowej i niezmiennie są w orbicie zainteresowań inwestorów.

Według szacunków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych w Warszawie popyt brutto na powierzchnie tego typu sięgnął 647 tys. mkw., z tego ponad 250 tys. w IV kwartale. To o kilka procent więcej niż w 2020 r., kiedy to w branżę uderzyła pandemia. Z kolei na ośmiu rynkach regionalnych wynajęto 595 tys. mkw. biur, tj. o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że popyt na powierzchnie biurowe w bieżącym roku będzie kontynuował stopniowy trend wzrostowy i to z podażą pojawi się większy problem.

Prognoza dla rynku nieruchomości jest obecnie obarczona dużą dozą niepewności, dlatego też tak istotne będą na naszej konferencji wystąpienia analityków - zarówno tych zorientowanych przede wszystkim w działalności sektora biurowego, jak i specjalizujących się w sektorze mieszkaniowym. Prezentacja wyników ich badań na pewno rozjaśni uczestnikom wiele wątpliwości odnośnie przyszłego funkcjonowania branży nieruchomości jako unitarnej całości - mówi Bartosz Zeidler.

Jak będzie wyglądać tegoroczne Forum Rynku Nieruchomości?

Forum Rynku Nieruchomości to największe i najbardziej prestiżowe spotkanie polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Co roku bierze w nim udział ponad pięciuset przedstawicieli firm tworzących ten rynek: deweloperów, inwestorów, przedstawicieli banków, architektów, generalnych wykonawców, producentów materiałów budowlanych, dostawców usług, analityków i dziennikarzy branżowych. To wydarzenie szczególne, więc i jego program zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Deweloperzy mieszkaniowi podczas paneli dyskusyjnych zmierzą się m.in. z zagadnieniami związanymi z rynkiem PRS – warto będzie zapoznać się z najnowszymi trendami i dowiedzieć, dlaczego to akurat Polska cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów z tego sektora. 

Poza tym dyskusje obejmą takie tematy jak specyfika rynków regionalnych, optymalizacja podatkowa przez alternatywne inwestycje mieszkaniowe, kształtowanie się preferencji nabywców inwestycyjnych w związku ze zmianami gospodarczymi, czy kreowanie przestrzeni publicznej w biurowcach i ich wpływ na społeczność lokalną. Jedną z najważniejszych rewolucji w funkcjonowaniu rynku nieruchomości jest również zbliżające się wprowadzenie raportowania ESG (ekologia, CSR, ład korporacyjny). Już wkrótce będzie to niezwykle ważny aspekt dla całej branży, gdyż, jak podaje Business Insider, według niektórych szacunków budynki – ich budowa, używane materiały i eksploatacja – odpowiadają nawet za 40% całej emisji dwutlenku węgla. Ta tematyka z pewnością będzie należała do jednej z najszerzej omawianych podczas całego Forum Rynku Nieruchomości, toteż zostanie jej poświęcony cały panel otwierający.

12 edycję Forum Rynku Nieruchomości Patronatem Honorowym objęli: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Wielkopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Głównym Sponsorem FRN 22 jest portal Nieruchomosci-online.pl. Srebrnymi Sponsorami wydarzenia są firmy: Deer Design, KONE, mFinanse i THTG, Brązowymi – Cordia i Nieruchomości Orange. Partnerem Merytorycznym – MAT, a Partnerem Technologicznym – 3D Estate. Patronat medialny sprawują: Prime Time PR, Strefa Nieruchomości oraz Investor Real Estate Expert. Szczegóły i bilety na: frn.nowyadres.pl.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie