Krakula.pl - Gaz drożeje a Kraków… oszczędzi na jego zakupie nawet 40 mln zł

13.01.2022 08:09

Gaz drożeje a Kraków… oszczędzi na jego zakupie nawet 40 mln zł

  • Kraków wciąż kupuje gaz ziemny dla jednostek i spółek miejskich po cenach z 2018 roku. Jest to możliwe dzięki działaniu Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu (KGZG). Jej liderem jest Krakowski Holding Komunalny SA.
  • W tym roku wszyscy uczestnicy grupy zapłacą za gaz, łącznie z opłatą dystrybucyjną, tylko ok. 7,7 mln złotych netto – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu KHK SA. Jeśli podmioty miasta miałyby zapłacić za gaz po obecnie obowiązujących cenach, byłby to wydatek wyższy o 40 mln zł.

To właśnie w 2020 roku, gdy z powodu pandemii ceny gazu znacznie spadły, KGZG zorganizowało przetarg na dwuletni okres zakupowy. Tadeusz Trzmiel określa ten „gazowy grupon” mianem doskonałego rozwiązania. 6 mln metrów sześciennych gazu trafi w tym roku do ponad 300 punktów odbioru. Połowę z nich stanowią kotłownie oraz kuchnie w placówkach edukacyjnych i żłobkach. Część kotłowni należy też do MPEC SA, spółki zależnej i Zarządu Budynków Komunalnych. Pozostałe podmioty to instytucje kultury i domy pomocy społecznej.

Nie wszędzie sytuacja wygląda tak dobrze, jak w Krakowie. W Poznaniu cena jednostkowa gazu ma wzrosnąć o 322 proc. w porównaniu do ceny z ubiegłego roku. Taka podwyżka bezpośrednio dotknie domy dziecka, szkoły, żłobki, czy budynki miejskiego ośrodka pomocy rodzinie.

Ile zapłacimy za rachunki za gaz?

Ceny gazu na giełdach biją kolejne rekordy. Od 1 stycznia mieszkańcy gospodarstw domowych, w których jest ogrzewanie gazowe, muszą liczyć się z podwyżkami rzędu ponad 50 procent. To samo tyczy się tych, którzy ogrzewają gazem wodę użytkową. Z kolei tzw. kuchenkowicze (osoby wykorzystujące gaz do przygotowania posiłków) zapłacą o 40 proc. więcej (na podstawie taryfy PGNiG i decyzji Urzędu Regulacji Energetyki).

Inaczej płatności za gaz wyglądają w przypadku przedsiębiorców. Stawki dla nich są ustalane na zasadach rynkowych, wskutek czego podwyżki mogą wynieść nawet kilkaset procent.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie