Ze względu na swoje znaczne rozmiary i formę, tradycyjne instalacje grzewcze mogą powodować problemy podczas aranżacji wnętrza. Kwestia ta staje się szczególnie istotna w przypadku niewielkich pomieszczeń, w których każda wolna przestrzeń jest bardzo cenna. Tradycyjne rozwiązania funkcjonalne nie sprawdzają się również tam, gdzie każdy element pomieszczenia ma zaskakiwać swoją oryginalnością. Firmy produkujące grzejniki proponują wobec tego coraz bardziej odważne pomysły na odciąganie uwagi od zasadniczej funkcji takich instalacji i kierowanie jej w stronę dekoracyjności czy sposobów na oszczędne gospodarowanie metrażem.
Podstawowy system montażu grzejników zakłada ich równoległe położenie względem ściany. W ten sposób zajmują one znaczną część ściany, nie pozostawiając miejsca np. na dodatkowy, niski regał, schowki, rośliny czy inne elementy wyposażenia i aranżacji wnętrza. Jeśli zależy nam na wygospodarowaniu większej powierzchni w niższych partiach ściany, warto zdecydować się pionowe modele, które można zawiesić wyżej, np. na wysokości okna. Tego rodzaju grzejniki dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o znacznie ograniczonym metrażu — łazienkach, korytarzach czy aneksach kuchennych. W małych sypialniach, gdzie ważne jest maksymalne dostawienie mebli do ścian, wiszące wąskie modele o niestandardowych wymiarach, znacznie ułatwią urządzenie wnętrza. W przypadku montażu grzejników w reprezentacyjnych pomieszczeniach, takich jak salon czy domowe biuro, warto wziąć pod uwagę względy estetyczne.
Projektanci podkreślają, że każdy element wyposażenia wnętrza może odgrywać rolę dekoracji. Popularnością cieszą się zwłaszcza projekty zakładające dostosowanie wyglądu urządzeń do stylu danego pomieszczenia czy całego mieszkania. Przykładowo, do wnętrz, w których znajdują się liczne przeszklenia, pasuje nowoczesny grzejnik, wykonany ze stalowych, prostokątnych paneli. Tego rodzaju instalacje mogą posiadać także opcję elastycznego montażu, tak by umożliwić bardziej precyzyjne dostosowanie szerokości i wysokości grzejnika do wybranej powierzchni. Alternatywę dla tradycyjnych modeli stanowią także te, które wyróżniają się różnorodną kolorystyką. Dzięki temu grzejnik nie tylko będzie przyciągał wzrok, ale może także tworzyć spójną całość ze ścianą czy stanowić dla niej interesujący kontrast. Jednym z najnowszych trendów w aranżacji wnętrz jest prostopadły układ instalacji grzewczych. Oznacza to, że grzejniki umiejscowione w ten sposób mogą służyć jako ścianki działowe, zabudowa wanny, parawan, a nawet barierka schodów.
Oprócz estetyki i odpowiedniego wkomponowania instalacji w otoczenie, ważnym aspektem jest materiał do wykończenia grzejnika. Najczęściej spotykane na rynku są stalowe grzejniki płytowe. Im większa liczba płyt, z których wykonano urządzenie, tym większa moc. Zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo niewielka pojemność wodna, co przekłada się na niższe zużycie energii. Przeciwwagę dla grzejników płytowych stanowią tradycyjne instalacje żeliwne, składające się z wielu członów. Charakterystyczne przede wszystkim dla starszego budownictwa, wyróżniają się wieloletnią trwałością i odpornością na korozję. Długo utrzymują wysoką temperaturę. Trudność ich użytkowania polega na ograniczonych możliwościach regulacji temperatury, zwłaszcza, jeśli zależy nam na szybkim ochłodzeniu pomieszczenia. Podobną budową charakteryzują się grzejniki aluminiowe. Od instalacji żeliwnych różni je jednak ciężar. Są znacznie lżejsze i lepiej dostosowane do kotłów z automatyczną regulacją temperatury.