Krakula.pl - Jak będzie wyglądać Krakowskie Centrum Muzyki? Znamy zwycięzcę konkursu

23.12.2020 12:26

Jak będzie wyglądać Krakowskie Centrum Muzyki? Znamy zwycięzcę konkursu

  • W międzynarodowym konkursie wzięło udział 42 uczestników, do finału zakwalifikowały się 3 projekty.
  • Zwycięzcą została pracownia BE DDJM Architekci sp. z o.o. z Krakowa.
  • Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać do 2023 r.

Plany stworzenia tego miejsca pojawiały się już od kilkunastu lat, zmieniały się jednak koncepcja i lokalizacja. Ostatecznie Krakowskie Centrum Muzyki stanie na Cichym Kąciku, przy ul. Piastowskiej 20. Będzie to najnowocześniejsza sala koncertowa w mieście. 

Kto zaprojektuje Krakowskie Centrum Muzyki?

W październiku br. ogłoszono międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno- urbanistyczny budynku oraz otaczającego go terenu. Zaproszono do niego 42 uczestników, którzy złożyli 25 opracowań studyjnych. Trzy spośród nich trafiły do finału. Zwycięzcą został projekt grupy BE DDJM Architekci sp. z o.o. z Krakowa, autorstwa Marka Dunikowskiego, Mateusza Dudka, Jarosława Kutniowskiego i Aleksandry Dzienniak. Otrzymali oni nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do wykonania dokumentacji projektowej na podstawie pracy konkursowej.

W uzasadnieniu werdyktu można przeczytać, że: Pierwszą nagrodę przyznano za wyrazistość formalną zwartego układu bryły projektowanego obiektu Krakowskiego Centrum Muzyki, ukształtowaną z zastosowaniem założeń opartych o klasykę wzorca tego typu budynku, zawierającego dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą elementów (…) co zarówno zapewnia jego sprawne funkcjonowanie, jak i daje znakomity potencjał możliwości etapowania przy jego realizacji” Zdradza on również pewne szczegóły dotyczące przyszłego wyglądu budynku: „Zaprojektowana bryła, w zaproponowanej technologii prefabrykatu z białego betonu, śnieżnobiałym portykiem ze świecącym wnętrzem zamykająca perspektywę Błoń, z jej otwarciem przeszklonymi przestrzeniami komunikacyjnymi na istniejący kontekst przestrzenny, daje pewność uzyskania donośnego obiektu o jednocześnie klasycznej artykulacji i bardzo nowocześnie rozumianym, minimalistycznie powściągliwym języku form. Uzyskany efekt przestrzenny daje dużą pewność przełożenia na społeczne oddziaływanie obiektu.” 

Miasto planuje podpisanie umowy ze zwycięską firmą na początku 2021 r., by jak najszybciej rozpocząć prace. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, centrum powstanie do 2023 r. 

Jak będzie wyglądać to miejsce?

Budynek stanie na należącej do Fundacji Capella Cracoviensis działce o powierzchni 3 ha, w bliskim sąsiedztwie Błoń oraz Parku Jordana. Znajdzie się tam nowoczesna, wyróżniająca się doskonałą akustyką sala koncertowa. Jej scena ma być dostosowana do potrzeb 120 artystów, natomiast balkon nawet do 80-osobowego chóru. Dodatkowo Krakowskie Centrum Muzyki będzie wyposażone w aulę, 3 wielofunkcyjne studia, hol i garderoby. Na jego terenie zaplanowano także utworzenie kawiarni, która będzie elementem kreatywnej przestrzeni publicznej. Katarzyna Olesiak pełniąca funkcję dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krakowa zaznacza również, że: „Chcemy, żeby to miejsce na co dzień żyło muzyką. Na scenie koncertowej prezentowane będą nie tylko formy muzyczne, ale także muzyczno-taneczne: opery, operetki, musicale. Planujemy także, by była tam obecna edukacja kulturowa, dlatego myślimy o ulokowaniu przedszkola artystycznego”.

Krakowskie Centrum Muzyki ma pełnić funkcję muzycznego serca miasta. Będzie to nie tylko nowa siedziba Capella Cracoviensis, ale także miejsce koncertów, festiwali i różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Tagi tego artykułu:

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie