Krakula.pl - Jak budują Polacy?

SIG
10.08.2020 09:00

Jak budują Polacy?

Podejście Polaków do inwestycji budowlanych na przestrzeni ostatnich lat stało się bardziej przemyślane. Niewątpliwie wpłynął na to łatwy i szybki dostęp do różnorodnych materiałów i systemów budowlanych.

Polacy odchodzą od budowania metodą gospodarczą oraz od przypadkowego i nieświadomego wyboru produktów. Krótki czas realizacji i jak najmniejsze koszty, przez które często inwestycja traciła na jakości, przestały być najważniejszym kryterium. Jak Polacy planują i realizują obecnie swoje inwestycje?

Gdzie Polacy szukają porad?

Polacy mają ogólną, ale podstawową wiedzę o procesach, procedurach oraz materiałach budowlanych. Coraz częściej sugerują się informacjami z porównywarek cenowo-jakościowych czy platform produktowych. Śledzą też komentarze na forach branżowych. Zwracamy uwagę na pochodzenie materiałów, na ich jakość, choć czasem nie jesteśmy w stanie jej poprawnie ocenić. W tym wypadku pomocą służy nam internet, gdzie można znaleźć informacje o produktach, ich dane techniczne, a także porównać je ze sobą czy od razu kupić — zauważa Bartosz Pilch, Dyrektor marketingu i e-commerce w firmie SIG. Internet ma jednak swoje wady — korzystanie jedynie z zawartej tam, niewyselekcjonowanej wiedzy przyczynia się czasem do błędów i złego doboru komponentów. Aby zweryfikować wątpliwości, Polacy korzystają również z porad doradców w  sklepach czy na targach budowlanych lub informacji opublikowanych w czasopismach branżowych.

Jak budują Polacy? Z fachowcami

Coraz częściej dla Polaków fachowcy to nie tylko ekipa budowlana, ale również osoby udzielające porad dotyczących materiałów dopasowanych do konkretnych warunków atmosferycznych i geologicznych. Jakość wykonania zaczyna być dla nas kluczowa, więc chętniej korzystamy z doświadczenia ekspertów. Najczęściej budowę zlecamy wykonawcy, a wykończeniem zajmujemy się samodzielnie lub szukamy lokalnego, taniego fachowca. Materiały kupujemy osobno, ponieważ panuje przekonanie, że to pozwoli zaoszczędzić. Po trudnym okresie widzimy ożywienie w budownictwie, zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Większość klientów korzysta z usług profesjonalnych dystrybutorów materiałów budowlanych, którzy doradzają, jakie materiały można zamienić na tańsze substytuty, a na jakich nie powinno się nigdy oszczędzać — mówi Bartosz Pilch.

Budowa w zależności od miejsca

Obecnie tańszym rozwiązaniem jest budowa domu na terenach podmiejskich niż zakup mieszkania w centrum miasta. Poza miastem Polacy budują w większości na własną rękę, sugerując się jednak radami fachowców i korzystając z usług ekip budowlanych. Z analiz wynika, że większość osób decyduje się na budowę domu według gotowego projektu. Oznacza to zaufanie do ekspertów i przekonanie, że gotowy projekt jest dopracowany.

Jak budują Polacy? Na lata

Polacy zmienili swoje podejście do kosztów — widzą je w dłuższej perspektywie i nie chcą w swojej inwestycji przypadkowości. Próby zaoszczędzenia na materiałach i systemach budowlanych skutkują najczęściej zwiększonymi kosztami eksploatacji i napraw. Korzystamy z udogodnień, które zapewnią potem niższe rachunki i lepsze warunki mieszkaniowe. Polacy zrozumieli, że za solidnością wykonania idzie energooszczędność i trwałość.

Co wpływa na budowanie?

To, jak budują Polacy, zależy w dużej mierze od trendów i aktualnej sytuacji gospodarczej. Obecnie moda na bycie „eko” sprzyja materiałom ekologicznym. Wzrost świadomości spowodował, że przekonujemy się do budownictwa energooszczędnego. Polaków interesuje pochodzenie materiałów i ich wpływ na środowisko. Wybudowanie tradycyjnego budynku może być nawet o 60 tys. tańsze, ale w dłuższej perspektywie ekologiczna inwestycja jest bardziej opłacalna. Utrzymanie takiej nieruchomości jest kilkukrotnie tańsze. Na rynku budynków biurowych obserwuje się natomiast wybór podwyższonych standardów. Kryzys ekonomiczny wymusił na inwestorach poszukiwanie nowych strategii i innowacyjne podejście do realizacji projektów. Inwestorzy chcą, aby ich budynki były konkurencyjne i nowoczesne, a jednocześnie tańsze w budowie i eksploatacji, niż te sprzed kilku lat.

Jak budują Polacy? Tradycyjnie

Polacy nadal są przywiązani do tradycyjnych materiałów budowlanych w takich kwestiach, jak np. ogrzewanie. Najpopularniejsze są rozwiązania gazowe i elektryczne (40 proc.), materiały opałowe — przede wszystkim ekogroszek (30 proc.) czy podłączenie do sieci miejskiej. Zauważalny jest również trend pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Szacuje się, że 15 proc. Polaków wybiera pompę ciepła, a 7 proc. kolektory słoneczne. Popularne stają się również rozwiązania mieszane — tradycyjne systemy są uzupełniane i łączone z pompami ciepła oraz coraz częściej z rekuperacją, która nie tylko pozwala odzyskiwać ciepło z wywietrzonego powietrza, lecz także zachować jego lepszą jakość wewnątrz domu — zauważa Bartosz Pilch.

Polacy najczęściej decydują się na okna PVC, wykonane z plastiku. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, w stosunku do wysokiej jakości. Dobrze wykonane i zamocowane, charakteryzują się wysoką szczelnością i izolacją porównywalną do drewnianych odpowiedników. Najważniejszymi kryteriami przy planowaniu i realizacji inwestycji są: fachowość wykonawców, jakość materiałów, terminowość i cena. Polacy mają świadomość, że należy patrzeć na te elementy z perspektywy eksploatacji budynku. Większe koszty, przeznaczone na materiały i systemy budowlane, przełożą się na mniejsze wydatki związane z użytkowaniem budynku. Polacy budują i chcą budować świadomie — świadczy o tym coraz większe zainteresowanie poradami i rozwiązaniami oferowanymi przez firmy zajmujące się dystrybucją materiałów budowlanych.

Tagi tego artykułu:

SIG

specjalistyczne materiały budowlane

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie