Zegary wciąż nie wychodzą z mody. Jaki zegar będzie pasował do salonu, kuchni lub sypialni? Sprawdź, jaki zegar pasuje do wnętrza twojego mieszkania.
Zegary są doskonałym przykładem przedmiotów, które łączą w sobie funkcję użytkową z estetyczną. Nie tylko odmierzają czas, ale i mogą stanowić ozdobę. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, możemy nawet uczynić z niego główny punkt dekoracyjny. Zegar w gabinecie pozwala dobrze zorganizować czas — zaplanować obowiązki do wykonania i wywiązać się z nich w wyznaczonym terminie. W kuchni pomaga w przygotowywaniu posiłków, w sypialni pilnuje, byśmy wstali o odpowiedniej porze. W salonie zaś umożliwia gościom i gospodarzom spojrzeć na godzinę, bez nieeleganckiego spoglądania na telefon komórkowy czy zegarek na ręce. Jak dobrać odpowiedni model, który najlepiej spełni nasze oczekiwania?
Wybierając zegar do sypialni, pamiętajmy o tym, by sprawdzić, czy oglądany przez nas model nie tyka zbyt głośno. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób, które miewają problemy z zaśnięciem — dźwięk powtarzający się co sekundę może powodować dyskomfort. Dlatego w tym pomieszczeniu często lepiej od tradycyjnych wskazówek sprawdza się elektroniczny wyświetlacz.
Poza tym, że działanie takich zegarów nie wiąże się z hałasem. Często umożliwiają one dokładniejsze odczytanie godziny, a rano, kiedy zbieramy się do szkoły czy pracy, każda minuta jest cenna. Dobrym pomysłem jest również wybór zegara, który możemy postawić przy łóżku i połączyć go z budzikiem. Korzystanie z samodzielnego zegara to bezpieczniejsze rozwiązanie niż telefon komórkowy, choćby dlatego, że rozładowuje się ono wolniej.
W przypadku zegara umieszczonego w kuchni albo salonie mamy znacznie większą dowolność. Wprawdzie w kuchni dokładny zegar pomaga w mierzeniu czasu gotowania albo pieczenia, ale nowe piekarniki często mają wbudowany elektroniczny czasomierz. Dlatego też tradycyjny zegar coraz częściej odgrywa rolę dekoracji. Dlatego tutaj liczą się przede wszystkim względy estetyczne. Zegar powinien być dopasowany do stylu, w jakim pomieszczenie zostało urządzone. Przykładowo prosty model bez cyfr, utrzymany w stonowanej kolorystyce, dobrze wygląda we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim.
Nietypowe kształty i kolory komponują się z charakterem aranżacji nowoczesnych i vintage. Modele wyglądające jak z poprzedniej epoki sprawdzą się za to w mieszkaniach należących do miłośników rustykalnego lub industrialnego stylu. Ciekawą i ostatnio dosyć popularną opcję stanowi wybór zegara bez tarczy, którego elementy nakleja się bezpośrednio na ścianę. Dużym plusem okaże się tu praktycznie nieograniczona powierzchnia (zegar może zająć nawet całą ścianę) i stosunkowo niska cena. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które planują częste malowanie ścian lub co jakiś czas zmieniają ustawienie mebli.
Zegar może służyć też jako podarunek. Dobrze dobrany powinien pasować do pozostałych elementów wyposażenia, ale to nie wszystko — może też odzwierciedlać charakter albo zainteresowania właściciela. Przykład stanowi zegar, w którym cyfry są zastąpione działaniami matematycznymi. Taki model będzie dobrym prezentem dla miłośnika nauk ścisłych. Z kolei zegar nawiązujący do klimatu westernów może spodobać się osobie zafascynowanej Dzikim Zachodem. Tarcza ozdobiona kwiatami będzie pasować do kogoś, kto lubi spędzać wolne popołudnia w ogrodzie. Ważne, by zorientować się, czy obdarowywana osoba będzie zadowolona z prezentu. Jej zmysł estetyczny może bowiem różnić się od naszego. W końcu dekoracja mieszkania musi podobać się przede wszystkim jego mieszkańcom.
W pokojach dziecięcych zazwyczaj można pozwolić sobie na więcej szaleństwa niż w ogólnodostępnych pomieszczeniach. Zegar do wnętrza pokoju dziecięcego jest dosyć tani w stosunku do pozostałych elementów aranżacji. Dzięki temu raz na jakiś czas można go wymienić, nie narażając się na zbyt duże koszty. To pozwala dopasować zegar do aktualnych zainteresowań dziecka czy nastolatka. Można wybrać planszę z ulubioną postacią z bajki albo podziwianym aktorem czy sportowcem. Na rynku można znaleźć mnóstwo interesujących wzorów.
W czasach rękodzieło zyskuje na popularności. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by samodzielnie wykonać taki zegar, jaki najbardziej będzie nam odpowiadał. Wartość dodana to satysfakcja z własnej pracy i świadomość, że nasz model jest jedyny i niepowtarzalny. Wystarczy kupić gotowy mechanizm zegarowy ze wskazówkami i zamontować go na dowolnej powierzchni. Można wybrać tradycyjną planszę, ale warto też puścić wodze fantazji. Zegar wykonany z filcu, talerza, kawałka drewna albo sklejki to tylko niektóre przykłady niezwykłych aranżacji. Może być również ozdobiony haftem, rysunkiem, wycinanką lub wykonany metodą decoupage. Aby łatwiej było odczytywać godzinę, możemy kupić i nakleić gotowe cyfry albo wykonać je samodzielnie.
Własnoręczne wykonanie zegara to wyzwanie, któremu mogą sprostać nie tylko dorośli. Z pomocą rodziców, podołają mu także dzieci, dla których może to być okazja do dobrej zabawy. W ten sposób będą one miały też okazję do nauki prawidłowego odczytywania godzin.