Krakula.pl - Jak urządzić balkon z pomysłem?

10.07.2020 02:30

Jak urządzić balkon z pomysłem?

Miejsce do odpoczynku i spotkań ze znajomymi, dodatkowa przestrzeń do przechowywania przedmiotów czy namiastka przydomowego ogródka — to tylko kilka funkcji, które może pełnić balkon. Jak go urządzić?

Jak urządzić balkon by stał się miejscem odpoczynku?

Jeśli powierzchnia balkonu na to pozwala, warto pomyśleć o zakupie mebli ogrodowych. Stół i krzesła do wspólnych posiłków albo kanapa i stolik kawowy pozwolą miło spędzać czas na świeżym powietrzu. Na niewielkiej przestrzeni warto postawić choćby wygodny fotel, w którym będziemy mogli odpocząć po pracy. W przypadku mebli ważne znaczenie ma materiał, z którego zostaną wykonane. Jeżeli balkon jest zamknięty, możemy pozwolić sobie na modele z miękką tapicerką. Jeśli jednak istnieje ryzyko, że deszcz zmoczy nasz kącik do relaksu, lepiej wybrać stół czy krzesła z impregnowanego drewna albo tworzywa sztucznego. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią wodoodporne pokrowce. Lekkie meble, posiadające niewielkie kółka, można szybko i łatwo przenieść w suche miejsce podczas brzydkiej pogody, a wystawić na balkon w słoneczne dni. Ciekawym rozwiązaniem jest również samodzielne wykonanie mebli, np. ze starych palet. Odpowiednio wyszlifowane i zaimpregnowane, będą się dobrze prezentować. Ich wykonawcy zyskają ponadto bezcenną satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy.

Klimatyczne dodatki

Jeżeli zdecydujemy się na wybór twardych mebli, pozbawionych tapicerki, postawmy na dodatki, które wprowadzą na balkon przytulny klimat. Na co dzień można je przechowywać w miejscu, gdzie nie zagraża im woda, a wyciągać na zewnątrz podczas ładnej pogody. Dobrym przykładem są wszelkiego rodzaju poduszki. Będą nawiązywać kolorem do mebli albo kontrastować z nimi, wizualnie ożywiając całość. Osoby, które lubią częste zmiany, mogą dobrać poduszki ze względu na porę roku czy aktualny nastrój. Dzięki temu tanim kosztem balkon nabierze nowego wyrazu. Przytulny nastrój zyskamy także dzięki ciepłym kocom. Możemy je zarzucić na fotele czy ławy. Jeśli szafkę zamienimy na otwarty regał, dbajmy o to, by panował na nim porządek. W posegregowaniu drobiazgów pomogą różnego rodzaju koszyki i organizery, pasujące do stylu całości.

Odpowiednie oświetlenie

Podczas ciepłych, letnich wieczorów zmrok nie musi być przeszkodą do spędzania czasu na balkonie. Niezwykłą atmosferę wprowadzi delikatne, punktowe oświetlenie. W tej roli sprawdzą się np. światła LED. Wymagają one jednak odpowiedniej instalacji. Prostszym rozwiązaniem jest zakup kulistych lampek na baterie albo lampionów, w których możemy umieścić świece. W ten sposób dodatkowo zyskamy romantyczny nastrój.

Jak urządzić balkon, by zamienić go w mini ogródek?

Odpowiednio zaaranżowany balkon może stanowić namiastkę przydomowego ogródka. W mieście, gdzie dostęp do terenów zielonych bywa utrudniony, każda roślina jest na wagę złota. Dlatego warto wpuścić na balkon choć trochę przyrody. Wybierając odpowiednie gatunki roślin, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale i zwrócić uwagę na warunki, jakimi dysponujemy. Na słonecznym balkonie, położonym od południowej strony, sprawdzą się zwłaszcza pelargonie, surfinie czy begonie. W upalne dni balkon może się jednak mocno nagrzewać, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. W zacienionym miejscu dobrze poradzą sobie natomiast bratki, fuksje i niecierpki. Jeszcze większe pole do popisu mają właściciele tarasów, wychodzących na ogród. Dzięki odpowiedniej aranżacji, rośliny zdobiące taras i rosnące w ogrodzie będą tworzyć harmonijną całość.

Z balkonu na talerz

Zamiast inwestować w rośliny ozdobne, właściciele balkonu mogą postawić na hodowanie własnych warzyw i owoców. Do uprawy w skrzyniach nadają się np. truskawki i pomidorki koktajlowe. Na balkonie warto posadzić także zioła, m.in. miętę czy bazylię. Dzięki temu przygotowywane w mieszkaniu potrawy zyskają niepowtarzalny smak. Poza tym, odpoczywając na balkonie, będziemy mogli cieszyć się świeżym zapachem ziół. Krakowianie zainteresowani urządzeniem warzywno-owocowego ogródka na balkonie, mogą dowiedzieć się, od czego zacząć, korzystając z warsztatów dla miejskich ogrodników, organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Jak urządzić balkon, by był w eko-stylu?

Osoby, które prowadzą ekologiczny tryb życia, mogą postawić na balkonie także niewielki, szczelnie zamknięty kompostownik. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci, a więc przyczyni się do ochrony środowiska. Jednocześnie dzięki niemu uzyskamy nawóz, który pozytywnie wpłynie na rośliny balkonowe. Obecnie na rynku dostępne są kompostowniki zaprojektowane w taki sposób, by ograniczyć do minimum niedogodności wynikające z ich użytkowania, np. nieprzyjemny zapach.

Miejsce z potencjałem

Balkon to niezwykłe miejsce z dużym potencjałem. Odpowiednio zaaranżowany, stanie się czymś więcej niż przestrzenią do przechowywania roweru i wieszania prania. W zależności od własnych potrzeb, możemy przemienić to miejsce w przytulny kącik do odpoczynku, albo przynajmniej częściowo spełnić marzenie o własnym ogródku. Wszystko zależy od nas.

Tagi tego artykułu:

Anna Bruzda

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości".

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie