Krakula.pl - Jak wygląda kupno mieszkania z pośrednikiem?

11.09.2021 07:45

Jak wygląda kupno mieszkania z pośrednikiem?

  • Kupno lub sprzedaż mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. Towarzyszące transakcji emocje są bardzo duże. Dlatego warto skorzystać wówczas z pomocy agenta nieruchomości, który zajmuje się tym zawodowo.

Kupno mieszkania z pośrednikiem – plan działania

Świadomość większości klientów na temat pracy pośrednika w obrocie nieruchomościami jest taka, że przyjmuje on ofertę od jednego klienta, pokazuje ją drugiemu i wystawia fakturę. Rzeczywistość jest jednak inna. Praca agenta zaczyna się od odebrania telefonu aż do przekazania kluczy i sporządzenia odpowiednich protokołów związanych z transakcją. Na co należy się zatem przygotować, decydując się na kupno mieszkania z pośrednikiem?

Istota realnego kontaktu

Pierwszym etapem po odebraniu telefonu jest zaproszenie klienta do biura. Niestety inne biura (pośrednicy) nauczyli klientów, aby ci skracali sobie drogę: „Niech mi pan poda adres mejlowy, a wyślę Panu/Pani jakąś ofertę”. Dlatego też jak zapraszam klientów do biura, to często słyszę w słuchawce: „Nie mam czasu, proszę podesłać mejlem”. Ja odmawiam, jak ktoś nie ma czasu się spotkać, to nie jest to klient dla mnie. Znajdą się oczywiście inne biura, które zasypią ich ofertami na mejla. Chodzi o to, aby szanować siebie i swój czas. Mam zużywać swoje zasoby i materiały dla osób, których nie znam? Agenci boją się powiedzieć klientowi: „Jeśli Pan/Pani nie podpisze ze mną umowy, to ja nie będę wykonywał czynności, za które inni mi płacą”. To jest nasza praca i to trzeba na początku jasno powiedzieć.

Wywiad

Agent musi poświęcić dużo czasu na pierwszą rozmowę z kupującym. Tylko rozmowa, właściwie poprowadzona, pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czy to jest na pewno klient. Pozyskamy również wszystkie, potrzebne do właściwego obsłużenia takiej osoby informacje. To z kolei jest kluczem do współpracy.  Bardzo często zdarza mi się odmówić z powodu nierealnych oczekiwań klientów. Wielu z nich najchętniej kupiłoby kawalerkę w centrum za 250 tys. zł.

Zawsze oceniam, czy wywiąże się z zawartej umowy. Nie jestem zbieraczem ofert czy zleceń. Natomiast jedynie podpisanie umowy pośrednictwa w zakupie pozwala mi stwierdzić, że jest to klient, a ja poświęcę mój czas i zaangażowanie, aby znaleźć właściwą nieruchomość.

Czas na poszukiwania

Poszukiwanie mieszkania lub domu, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym to długi i żmudny proces. Często zajmuje klientom wiele miesięcy, wiąże się bowiem z oglądaniem dziesiątek nieruchomości, negocjowaniem cen. Tymczasem ostatecznie zdarza się tak, że poszukujący podejmują decyzje zakupowe pod wpływem zmęczenia spowodowanego wydłużającym się procesem poszukiwania. Pośrednik, mając konkretne informacje od klienta, prezentuje mu tylko właściwe nieruchomości. Dzięki współpracy między pośrednictwami z całej Polski mam dostęp do ofert spod lady, które nie trafiają na serwisy sprzedażowe. Jest to możliwe np. dzięki MLS, czyli największej w Polsce sieci współpracy pośredników w obrocie nieruchomościami. Wprowadzenie oferty do systemu MLS powoduje, że ma do niej dostęp ponad 2500 agentów.

Prezentacja nieruchomości

Zanim pokażemy klientowi konkretne mieszkania lub domy, zdobywamy komplet informacji na temat nieruchomości. Wiąże się to z szeroką analizą danego lokum – okolicy, sąsiedztwa, a w szczególności stanu prawnego nieruchomości. Zawsze odwiedzam dom/mieszkanie przed prezentacją dla klienta. W ten sposób oszczędzam jego czas, prezentując mu tylko takie oferty, które spełniają jego potrzeby.

Złożenie oferty zakupu

Kupno mieszkania z pośrednikiem oznacza, że zawsze działamy na korzyść klienta. Bardzo ważna jest tu wiedza, jaki obszar cenowy przedstawia sobą konkretna nieruchomość. Kliencie! Nie możesz po prostu ślepo ufać ustalonym przez stronę sprzedającą stawkom. Proces negocjacji to zawsze zaspokojenie potrzeb obu stron transakcji oraz ustalenie warunków zawarcia umowy tak, aby zabezpieczała interesy dwóch stron.

Zamknięcie transakcji

Aby doprowadzić do zawarcia umowy, należy wykonać wiele czynności. Są to m.in. gromadzenie właściwych dokumentów do notariusza, czy też dopilnowanie terminów realizacji transakcji zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Ostatnią czynnością jest wydanie nieruchomości. Wówczas sporządza się protokół wydania. Dokumenty trafiają później do spółdzielni mieszkaniowych wspólnot, Tauronu i PGiNG.

Wynagrodzenie pośrednika

W ramach zawartej umowy wszystkie te czynności pośrednik wykonuje na własny koszt. Wynagrodzenie otrzymuje dopiero na uzgodnionym etapie realizacji umowy.

Kupno mieszkania z pośrednikiem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pamiętać, że pośrednik nieruchomości to przedsiębiorca, który zawodowo zajmuje się gromadzeniem informacji o nabywcach i zbywcach domów, mieszkań i działek. Pomoc specjalisty może więc znacznie przyspieszyć kupno lub sprzedaż. Pośrednik pomaga także w przeprowadzeniu wszystkich formalności związanych z transakcją oraz jest obecny na każdym jej etapie.

Grzegorz Pastuch

Pośrednik w obrocie nieruchomościami, specjalista ds. nieruchomości inwestycyjnych

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie