Krakula.pl - Jak zarabiać na nieruchomościach?

11.05.2022 09:46

Jak zarabiać na nieruchomościach?

Zostanie rentierem albo inwestowanie w nieruchomości to marzenie wielu osób, które szukają alternatywy dla klasycznej umowy o pracę. Na własną rękę trudno jednak zadbać o wszystkie formalności. Wtedy warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia specjalistów. Jak skutecznie zarabiać na nieruchomościach i o czym warto pamiętać?

Sposoby zarabiania na nieruchomościach

Nikogo nie zdziwi, że pytanie o to, czy można zarobić na nieruchomościach, raczej nie wymaga odpowiedzi. Pytanie tylko, jak zrobić to mądrze. Specjaliści zajmujący się tym sektorem rynku wskazują na kilka sposobów zarabiania na nieruchomości.

Każdy z nich będzie się nieco różnił, jeżeli chodzi o niezbędny wkład własny oraz szacowaną stopę zysku. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako inwestora, działaj ostrożnie i dobrze przeanalizuj potencjalne zyski i straty. Jak zacząć zarabiać na nieruchomościach?

Wynajem krótko- lub długoterminowy

Wynajem lokali to stosunkowo niskokosztowa inwestycja, która dosyć szybko przynosi zyski. Wynajmy krótkoterminowe spotyka się często w kontekście usług turystycznych. W sieci nie brakuje serwisów, które oferują pośrednictwo w wystawieniu oferty, skomunikowaniu ze sobą stron umowy oraz pełnią funkcję platformy reklamacyjnej.

Z kolei najem długoterminowy zabezpiecza zyski na dłuższy okres i nierzadko trwa nawet kilka lat. Wynajmowanie mieszkań jest szczególnie popularne u studentów oraz wśród młodych małżeństw, które są dopiero „na dorobku”.

Houseflipping

Innym rozwiązaniem na to, jak zarobić na nieruchomościach, jest tzw. flipping mieszkań. Polega on na wyszukiwaniu i kupowaniu tanich lokali oraz ich remoncie za możliwie niewielkie pieniądze.

Tak odświeżoną nieruchomość sprzedaje się następnie z zyskiem. Flipping przynosi większe zyski niż najem, ale mają one charakter jednorazowy.

Inwestycja w lokal usługowy

W dużych miastach coraz popularniejszym rozwiązaniem jest skupowanie lokali, które potencjalnie mogą służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Im lokalizacja takiej nieruchomości jest korzystniejsza z biznesowego punktu widzenia, tym bardziej racjonalne będzie żądanie wyższego czynszu. Najwyżej cenione są lokale, które znajdują się w pobliżu miejsc odwiedzanych przez turystów.

Crowdfunding

W Polsce rosnącym zainteresowaniem cieszy się crowdfunding. Polega on na wykupieniu udziału w dużej inwestycji (np. kurorcie wypoczynkowym) realizowanej przez dewelopera. Taka opcja daje możliwość partycypowania w przedsięwzięciu, które inaczej byłoby nieosiągalne.

Profitem z inwestycji realizowanej w ramach crowdfundingu jest określony udział w zyskach.

Oczywiście sposobów na zarabianie na nieruchomościach jest znacznie więcej. Osoby, które dysponują niewielkim kapitałem początkowym i nie mogą sobie pozwolić np. na kupno kilku mieszkań, mają szansę spróbować swoich sił jako inwestorzy poprzez skupowanie miejsc postojowych, garaży, a nawet komórek lokatorskich (do niedawna taka możliwość była prawnie niedopuszczalna!).

Jak zorganizować sprzedaż nieruchomości?

Pomimo różnorodności dostępnych rozwiązań, nadal jedną z najpopularniejszych form zarabiania pieniędzy na działkach, domach lub mieszkaniach pozostaje sprzedaż. O czym powinieneś pamiętać, kiedy szykujesz nieruchomość do transakcji?

  • przeanalizuj podobne operacje w rejonie, w którym dokonujesz sprzedaży, w ten sposób znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć kupującego;
  • zadbaj o home staging, nawet drobne detale robią ogromną różnicę;
  • przygotuj ofertę, która przyciągnie i zainteresuje nabywców.

Warto pamiętać, że sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością zebrania niezbędnych dokumentów, wizytą u notariusza, a także regularną prezentacją lokalu potencjalnym kupującym. Choć te wszystkie czynności możesz wykonać samodzielnie, zajmą Ci one bardzo dużo czasu, a w natłoku obowiązków łatwo o błąd lub podjęcie nieopłacalnej decyzji. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w znalezieniu nabywcy, organizacji formalności lub chcesz prawiłowo przygotować nieruchomość na sprzedaż, zajrzyj na stronę agencji nieruchomości Loco Estate z Krakowa: https://loco-estate.com/nasze-uslugi/sprzedaz-nieruchomosci/. Biuro pomaga klientom sprzedawać nieruchomości w Krakowie i Warszawie, pomaga w analizie rynku i cen, przygotowuje odpowiednią ofertę, zajmuje się home stagingiem i koordynuje cały proces sprzedaży od wstępnych negocjacji do przekazania kluczy do lokalu.

Przekonaj się, że zarabianie na nieruchomościach jest dostępne na wyciągnięcie ręki!

fot. tytułowa: Nattanan Kanchanaprat | Pixabay.com

Tagi tego artykułu:
Ten artykuł nie posiada tagów

Izabella Skalna

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie