Krakula.pl - Jakie będą nowe bulwary wiślane? Zadecyduj o ich wyglądzie

08.03.2021 12:08

Jakie będą nowe bulwary wiślane? Zadecyduj o ich wyglądzie

  • Jeszcze do 12 marca krakowianie mogą wziąć udział w konsultacjach dotyczących zagospodarowania terenu nad Wisłą, pomiędzy ujściem Rudawy a mostem Kotlarskim.
  • Rewitalizacja tego obszaru jest jednym z elementów projektu „Wisła Łączy”.
  • Do dyspozycji mieszkańców jest m.in. telefoniczny dyżur eksperta. Osoby, które chcą mieć wpływ na to, jak będą wyglądały nowe bulwary wiślane,  mogą również składać własne wnioski.

Skąd pomysł na rewitalizację?

Projekt „Wisła Łączy” zakłada kompleksowe zagospodarowanie terenu nie tylko wzdłuż głównego koryta rzeki, ale także jej dopływów. W ten sposób ma powstać bezpieczna, nowoczesna i reprezentacyjna przestrzeń skłaniająca mieszkańców do aktywnego wypoczynku. Główny bulwar ma się znaleźć na wysokości kościoła na Skałce, tuż obok Kładki o. Bernatka. Na długości całego traktu miałyby zostać wydzielone osobne drogi dla pieszych oraz rowerzystów, co znacząco poprawiłoby bezpieczeństwo spacerujących. Na bulwarach pojawiłaby się także nowa infrastruktura m.in. w postaci ławek i koszy na śmieci. Miasta ma w planach zasadzenie tam kilkuset nowych drzew oraz kilkudziesięciu tysięcy krzewów.

Nowe bulwary wiślane - o wyglądzie decydują mieszkańcy

W związku z tym, że jest to duży i kosztowny projekt (szacuje się, że rewitalizacja 1 ha objętego nadzorem konserwatorskim to koszt ok. 2,5 mln zł), szybko pojawiły się głosy, że nie jest to konieczny wydatek, szczególnie podczas kryzysu spowodowanego pandemią. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, miasto postanowiło przeprowadzić specjalne konsultacje społeczne. W trwającym do 12.03.2021 roku cyklu można było wziąć udział w spotkaniach informacyjnych lub skorzystać z telefonicznego dyżuru eksperta.

Jeszcze przez kilka dni będzie można również przekazać własne wnioski. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz konsultacyjny dostępny w tym miejscu, a następnie przesłać go do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Można to zrobić na trzy sposoby: mailowo, za pomocą poczty tradycyjnej lub ePUAP-u, koniecznie z dopiskiem „Konsultacje-Bulwary Wiślane”. Do tej pory konsultacje społeczne cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W czasie zaledwie jednego spotkania specjalistom zadano ponad 100 pytań. Odpowiedzi na nie zostaną zawarte w raporcie podsumowującym. Pełne założenia projektowe obejmujące nowe bulwary wiślane można również znaleźć w dokumentacji udostępnionej przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Obecnie trwa pierwszy etap konsultacji. Na razie nie wiadomo, czy miasto zdecyduje się na uruchomienie drugiego. 

Fot. materiały prasowe Zarządu Zieleni Miejskiej.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie