Krakula.pl - Jakie nieruchomości inwestycyjne klienci kupują najchętniej?

24.10.2021 07:12

Jakie nieruchomości inwestycyjne klienci kupują najchętniej?

Mimo trwającej pandemii nieruchomości inwestycyjne nie traciły wiele na popularności. Według różnych źródeł liczba lokali kupowanych z przeznaczeniem tylko na wynajem zmniejszyła się o około 1 pkt procentowy. Tymczasem, jak wiemy, rynek najmu stracił sporą część klientów.

Nieruchomości inwestycyjne – nowe, niewielkie i w dużych miastach

Klienci nadal najczęściej kupują małe mieszkania, do 35 metrów kwadratowych, najchętniej kawalerki. Coraz chętniej znajdują nieruchomości inwestycyjne na rynku pierwotnym, a nie wtórnym. Ocenia się, że około 20 procent zakupów w sektorze mieszkaniowym ma charakter inwestycyjny. Oczywistą rzeczą jest, że mniejsze  mieszkania to zawsze niższy próg finansowy wejścia w inwestycję, a docelowo niższa cena za całość, przy czym nie można mylić tego z ceną za metr kwadratowy. Przy małych lokalach w Krakowie są to nawet dwucyfrowe kwoty (w zależności od lokalizacji).

Inwestorzy kupujący pod wynajem coraz częściej kupują nowe mieszkania, bo wiąże się to z nowymi rozwiązaniami podczas budowy. Natomiast dzięki pięcioletniej rękojmi dewelopera unika się kosztów wynikających z napraw w lokalach z rynku wtórnego.

Pod inwestycję chętnie wybierane są duże miasta takie jak Kraków, Wrocław, czy Warszawa. Z kolei ze względu na pandemię atrakcyjne są również lokalizacje turystyczne. Na południu Polski są to tradycyjnie góry, a na północy – bałtyckie wybrzeże.

Nadchodzące zmiany rynkowe oraz dopłaty rządowe na kupno mieszkań (Polski Ład) mogą spowodować, że rynek inwestycyjny będzie inaczej wyglądał w kontekście zakupów większych mieszkań w celu dalszej ich odsprzedaży.

Grzegorz Pastuch

Pośrednik w obrocie nieruchomościami, specjalista ds. nieruchomości inwestycyjnych

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie