Krakula.pl - Jesienne porady: jak wybrać stolik kawowy do salonu?

12.11.2021 07:38

Jesienne porady: jak wybrać stolik kawowy do salonu?

Coraz dłuższe, jesienne wieczory to idealny czas, by zaszyć się w domu, usiąść w ulubionym fotelu i poczytać książkę lub obejrzeć dobry film przy kubku aromatycznej herbaty. W taki wieczór dobrze jest mieć w pobliżu wygodny stolik kawowy, tak aby wszystkie potrzebne przedmioty były w zasięgu ręki.

Stolik kawowy to często niedoceniany element wyposażenia pokoju dziennego. Wielu ekspertów zauważa, że osoby urządzające swoje mieszkanie, dużą wagę przykładają do wyboru sofy czy foteli, a stolik kupują niemal w ostatniej chwili, kierując się przede wszystkim ceną. Jednak to właśnie ten niewielki mebel zazwyczaj zajmuje centralne miejsce w pomieszczeniu. Dlatego powinien przyciągać wzrok, a  jednocześnie dobrze komponować się z pozostałymi elementami aranżacji.

Stolik kawowy – czym się kierować, przy wyborze jego rozmiaru?

Jak wszystkie meble, stolik kawowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Najczęściej poleca się, by jego wysokość była zbliżona do wysokości siedziska sofy lub foteli, w pobliżu których stoi. Wielkość blatu zależy od kilku czynników. Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wiele osób będzie z niego korzystać. Jeżeli dużo czasu spędzamy razem z  gośćmi lub wieczorami zasiadamy z całą rodziną wokół stołu, np. przy grze planszowej czy herbacie, przy której możemy po prostu porozmawiać, dobrym wyborem okaże się solidny blat o  sporych rozmiarach.

Można nawet pomyśleć o zakupie ławy. Jeśli jednak stolik ma służyć tylko do postawienia wazonu z kwiatami czy pilota do telewizora, lepiej zdecydować się na model niewielki, za to oryginalny pod względem estetycznym. Rozmiary stolika kawowego często determinuje również metraż salonu. Pamiętajmy, że aby cały zestaw wypoczynkowy dobrze spełniał swoją funkcję, konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów między stołem a  sofą czy fotelami. Osoby korzystające z mebli powinny móc swobodnie przechodzić między nimi.

Bogactwo kształtów i kolorów

Współcześnie rynek oferuje stoliki przybierające przeróżne formy. Najczęściej spotykane są meble z okrągłym lub prostokątnym blatem. Jednak znalezienie blatu w kształcie sześciokąta, trójkąta czy owalu również nie stanowi problemu. Popularnością cieszą się także nieregularne stoliki, wykonane z naturalnego pnia drzewa. Dowolnie można dobierać także kolor stolika. Ważne jednak, by mebel pasował do charakteru wnętrza, w którym się znajduje.

Przykładowo prosty, surowy stolik posiadający blat z postarzanego drewna i  metalowe nogi świetnie sprawdzi się w  mieszkaniu urządzonym w  stylu industrialnym. Mebel z  białych desek doskonale wpisze się w klimat wnętrza skandynawskiego czy minimalistycznego. Natomiast stół, którego przekrój stanowi pusty w środku kwadrat, odpowiada trendom docenianym w nowoczesnych mieszkaniach.

Dobrane sąsiedztwo

Jeżeli nie chcemy decydować się na bardzo oryginalny stolik albo po prostu lubimy często zmieniać wystrój pokoju, możemy wybrać prosty model, który będzie pasował do różnych aranżacji. Jeżeli postawimy go na charakterystycznym dywanie, a  wokół ułożymy wygodne poduszki, uzyskamy niezwykły, orientalny efekt. Ten sam stół w zestawieniu z prostymi meblami i odkrytą cegłą będzie kojarzył się z loftem nawiązującym do dawnej fabryki.

Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z którego stół zostanie wykonany. Chociaż najbardziej popularne jest drewno, elementy z metalu, szkła czy wikliny nadadzą mu zupełnie nowy charakter. Odważni mogą zdecydować się również na blat obity materiałem albo w charakterze stołu wykorzystać puf, jednak w  takim przypadku należy liczyć się z  tym, że mebel nie będzie stanowił stabilnego podłoża dla ustawionych na nim naczyń. Poza tym konieczne może być częste pranie.

Zrób stolik kawowy samodzielnie

Obecnie modne są zwłaszcza meble wykonane z  niepotrzebnych przedmiotów. Stara paleta, po dokładnym oszlifowaniu i  pomalowaniu, może zyskać nowe życie. Inna opcja to wykorzystanie wiekowej skrzyni, a nawet starej walizki czy kufra. Takie rozwiązania sprawdzą się zwłaszcza w mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym i vintage.

Samotny czy w towarzystwie?

Ciekawy efekt osiągniemy, łącząc kilka stolików kawowych. Meble w takim samym stylu, różniące się tylko wysokością lub rozmiarem blatów, mogą stanowić interesującą kompozycję, posiadającą jednocześnie walory praktyczne. Gdy w mieszkaniu pojawi się więcej gości, zsuniemy stoliki, tworząc większą przestrzeń na naczynia z poczęstunkiem. Na co dzień natomiast można korzystać z nich osobno. Przykładowo, jeden będzie stanowił podstawkę na lampkę do czytania, a drugi posłuży jako tradycyjny stolik. Warto również rozważyć wybór takich modeli, które można postawić jeden na drugim albo nawet wsunąć mniejsze stoliki do większego. Dzięki temu, gdy nie będziemy potrzebowali korzystać z  powierzchni wszystkich blatów, oszczędzimy nieco miejsca w pomieszczeniu.

Sprytne schowki

Stolik kawowy może stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania. Na półkach umieszczonych pod blatem wiele osób przechowuje przedmioty, które warto mieć zawsze pod ręką. Jeżeli posiadamy sporo drobiazgów, możemy zainwestować w stolik wyposażony w  szafki lub szuflady, które ułatwią utrzymanie porządku. Na rynku znajdziemy także stoliki z  ukrytymi schowkami. Przykładowo, w  stole w  kształcie skrzyni, pod wysunięciu blatu pokazuje się wystarczająco dużo miejsca, by schować tam szklanki i  naczynia przeznaczone dla gości. Dzięki takim rozwiązaniom stolik kawowy stanowi nie tylko ważny element dekoracyjny, ale i  staje się integralną częścią umeblowania salonu, docenianą zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, gdzie znaczenie ma każdy fragment wolnej przestrzeni.

Anna Bruzda

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości".

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie