Krakula.pl - JLL i PZFD podsumowali rynek mieszkaniowy 2021. W tym roku ceny mieszkań też wzrosną

05.02.2022 07:18

JLL i PZFD podsumowali rynek mieszkaniowy 2021. W tym roku ceny mieszkań też wzrosną

  • W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi oferta mieszkań od deweloperów pomniejszyła się o ponad 20 proc. Jest to największy spadek podaży od ostatnich 10 lat. Pod koniec 2021 roku w ofercie sprzedaży znajdowało się 37,4 tys. mieszkań.
  • W sześciu największych miastach Polski (6M) lokale mieszkalne podrożały w ubiegłym roku o średnio 17 proc. Rekordzistą była Łódź (wzrost cen o 21 proc. r-d-r).
  • W 2022 roku inflacja, brak działek i nowe przepisy będą głównymi czynnikami przyczyniającymi się do dalszego wzrostu cen mieszkań – prognozuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Według ekspertów podwyżki cen mają wynieść od 7 do 10 proc.

Rynek mieszkaniowy w 2021 roku – podaż nie nadążyła za popytem

W całej Polsce sprzedano w ubiegłym roku 165 tys. nowych mieszkań, przy czym 69 tys. tylko w sześciu największych miastach w kraju. Zdaniem PZFD, jeśli deweloperzy wprowadziliby do oferty 6M więcej mieszkań, rekord sprzedaży z 2017 roku zostałby pobity, ponieważ ubiegłoroczny popyt utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie. Zmieniły się jedynie czynniki warunkujące powód zakupu mieszkania. Rynek mieszkaniowy z miejsca, gdzie przede wszystkim zaspokajana jest jedna z najważniejszych ludzkich potrzeb – posiadania siedziby dla siebie i rodziny, stał się niemal w równym stopniu alternatywą dla innych lokat kapitału. Od 2007 r. nie mieliśmy do czynienia z tak skrajną nierównowagą pomiędzy szybko rosnącym, zdeterminowanym na dokonanie zakupu popytem, a z trudem nadążającą podażą – wskazuje Kazimierz Kirejczyk, główny analityk ds. rynku mieszkaniowego i Przewodniczący Panelu Strategicznego przy Zarządzie JLL.

Eksperci JLL zwracają uwagę, że skutkiem tej sytuacji są spore podwyżki cen mieszkań właśnie w tych miastach, w których podaż jest niewystarczająca. Przykładowo, mieszkania w Warszawie podrożały między IV kwartałem 2020 roku a IV kwartałem 2021 roku aż o 33 proc.

Deweloperzy stawiają na mniejsze rynki

Ponad 20 proc. w 5 lat – już o tyle spadł udział inwestycji deweloperskich w 6M. To efekt braku gruntów, przedłużających się procesów administracyjnych i podejścia urzędników. Dlatego PZFD przewiduje, że w ciągu najbliższych lat największy udział w sprzedaży mieszkań będą miały rynki powiatowe. Również specjaliści JLL wskazują, że 70 proc. oferty deweloperskiej znajduje się właśnie w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie