Konkurs o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza został rozstrzygnięty. Już po raz dziesiąty przyznano nagrody realizacjom i miejscom, które w pozytywny sposób kształtują krajobraz kulturowy regionu i zostały uznane za najlepszą nową architekturę Małopolski.
Konkurs o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza odbywa się co roku. Ma na celu promowanie wartościowych architektonicznie rozwiązań oraz ochronę istniejącej już tkanki miejskiej, nawiązującej do historii i kultury danego miejsca. Do jubileuszowej edycji zgłoszono 38 inwestycji, które oceniano w 3 kategoriach:
Każda z nich opiniowana była przez jury składające się w większości z architektów, wśród których nie zabrakło zwycięzców poprzednich edycji. Jednym z organizatorów konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Głównym kryterium było płynne nawiązywanie do istniejącej już zabudowy, współgranie z nią oraz próba tworzenia harmonijnej przestrzeni publicznej. Dla sędziów cenne były również projekty, które mogą stać się inspiracją dla innych, powstających w tym miejscu inwestycji. W tym roku bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się Oświęcim. Jego projekty zostały nagrodzone w dwóch kategoriach: Dworzec PKP w Oświęcimiu, jako najlepsza architektura użyteczności publicznej oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi, odznaczony w kategorii przestrzeń publiczna. Laureatem został także dom „Okno na Tatry”, wybudowany w Dursztynie, w powiecie nowotarskim.
W konkursie na najlepszą nową architekturę Małopolski nie zapomniano również o stolicy regionu. Tym razem Kraków nie zdobył wprawdzie głównej nagrody, pojawił się jednak na podium w każdej z kategorii. Jako najciekawszą przestrzeń publiczną wyróżniono Smoczy Skwer, czyli nawiązujący do historii miasta, nowocześnie zaaranżowany plac zabaw znajdujący się w Parku Decjusza (III miejsce) oraz Polanę na Sikorniku (II miejsce) umożliwiającą pogłębiony kontakt z naturą i nasłuchiwanie odgłosów lasu.
Biurowiec Imperial usytuowany przy ul. Wadowickiej w Krakowie zajął drugie miejsce w rywalizacji o miano najlepszego projektu architektury użytku publicznego. Natomiast wielorodzinny budynek mieszkalny przy ul. Chełmońskiego, którego inwestorem jest Modern Living Development zajął II miejsce w kategorii architektury mieszkaniowej.
Tegoroczny konkurs na najlepszą nową architekturę Małopolski przewidział również dodatkowe, specjalne wyróżnienie. Otrzymała je Willa Elżbiecina, nagrodzona za, jak czytamy na stronie organizatora, „czułość dla witkiewiczowskiej tradycji Zakopanego”.