Krakula.pl - Kraków i Wiedeń – minęło 20 lat od podjęcia współpracy

30.10.2020 10:00

Kraków i Wiedeń – minęło 20 lat od podjęcia współpracy

W tym roku oba miasta obchodzą okrągłą rocznicę prowadzenia wspólnej działalności w obrębie różnych dziedzin życia społecznego. Szczególna współpraca jest jednak widoczna w sektorze gospodarki komunalnej. Dotyczy tym samym kwestii tj. budowa metra, gospodarowanie odpadami czy transport miejski. Od dwóch lat Krakowski Holding Komunalny SA podejmuje różne inicjatywy ze stolicą Austrii. Co Kraków i Wiedeń osiągną dzięki tegorocznym wspólnym projektom?

Oba miasta współpracują obecnie na podstawie dokumentu, który w 2017 r. podpisali prezydent Jacek Majchrowski i burmistrz Michael Häupl. „Umowa o współpracy między Krakowem i Wiedniem” dotyczy okresu 2017-2021. Warto wspomnieć, że pod względem formalnym miasta te nie są partnerami, gdyż statut Austrii zabrania zawierania kontraktów tego typu.

Kraków i Wiedeń – efekty tegorocznej współpracy

Wspomniany KHK SA podpisał w tym roku dwie umowy z firmami Wiener Stadtwerke i Wien Holding. Współpraca z pierwszym z wymienionych przedsiębiorstw będzie skupiać się na działalności w obszarach mobilności i branży IT, fotowoltaiki oraz systemów energetycznych, a także usług komunalnych. Oznacza to tworzenie wspólnych inicjatyw w zakresie transportu publicznego tj. stawianie stacji WienMobil czy zakup autobusów elektrycznych.

Z kolei efektem drugiej z podpisanych umów ma być podejmowanie współpracy przez szkoły wyższe oraz jednostki badawcze. Do tego dochodzi również realizowanie koncepcji współfinansowanych z budżetu UE i wspieranie stolicy Małopolski przy budowaniu w mieście sieci 5G. Przypomnijmy, że to m.in. przedstawiciele tej firmy brali udział w konsultacjach dotyczących budowy linii metra w Krakowie. Odbyły się one w 2017 r. i umożliwiły wymianę doświadczenia ze strony Austriaków na temat postępowań przetargowych przy tworzeniu infrastruktury dla tego środka transportu.

Należy również wspomnieć, że KHK SA, jako pierwsza polska firma, kilka miesięcy temu został członkiem Austriackiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych VKÖ. Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu KHK SA podkreślił, że przyjęcie Krakowa do grona członków stowarzyszenia pozwoli stolicy Małopolski nie tylko na nawiązanie skutecznych kontaktów biznesowych, ale i wzmocni pozycję stolicy Małopolski na arenie międzynarodowej.

Czym zajmuje się VKÖ?

Wspomniane stowarzyszenie działa w sektorze gospodarki komunalnej Republiki Austrii. Odpowiada za kreowanie rynku spółek – zarówno krajowych, jak i tych europejskich. VKÖ należy również do CEDEC, czyli europejskiego stowarzyszenia regionalnych i lokalnych firm zajmujących się dostarczaniem energii elektrycznej. Jest też członkiem Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych VKU. Tym samym Kraków automatycznie został przyjęty do Niemieckiej Izby Gospodarczej.

Tagi tego artykułu:

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie