Krakula.pl - Kraków ma do rozdysponowania nowe mieszkania komunalne

13.10.2020 04:00

Kraków ma do rozdysponowania nowe mieszkania komunalne

Zarząd Inwestycji Miejskich poinformował, że zakończyły się prace na osiedlu zlokalizowanym przy ul. Wańkowicza w Nowej Hucie. To druga, jeśli chodzi o wielkość, inwestycja mieszkaniowa Krakowa ostatnich lat. Nowe mieszkania komunalne są obecnie gotowe do zasiedlenia.

Cieszymy się, że to nam w udziale przypadła realizacja programu budownictwa komunalnego. Dzięki temu Gmina Kraków wzbogaci się o kolejnych 165 mieszkań – powiedział Łukasz Szewczyk, dyrektor krakowskiego ZIM. Dodał również, że standard lokali przynależących do miasta różni się od tych oferowanych przez deweloperów. Oznacza to, że mieszkania komunalne będą miały pomalowane ściany, ułożone płytki i panele oraz zamontowane elementy wyposażenia niektórych pomieszczeń. W kuchni będą to np. piekarnik i zlew, a w łazience – umywalka, wanna, toaleta czy specjalne uchwyty mające ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Opiekę nad osiedlem ma sprawować Zarząd Budynków Komunalnych wraz z innymi miejskimi jednostkami.

Mieszkania komunalne dostosowane do potrzeb społeczeństwa

Osiedle składa się z 7 budynków. Znalazło się w nich miejsce dla 14 lokali jednopokojowych z aneksem kuchennym oraz 82 również z jednym pokojem, ale oddzielną kuchnią, 49 mieszkań dwupokojowych, a także 20 z trzema pokojami. Całkowita powierzchnia użytkowa dostępnych lokali wynosi 6,9 tys. m kw.

W inwestycji przewidziano również zagospodarowanie terenów wokół osiedla oraz utworzenie nowej drogi publicznej dla przyszłych mieszkańców. Tym samym na zewnątrz znajduje się plac zabaw ze zjeżdżalnią, huśtawkami i piaskownicą, co z pewnością ucieszy rodziny z dziećmi. Jednakże warto wyszczególnić, że osiedle nie będzie ogrodzone, co dla niektórych może stanowić problem. Z kolei z myślą o mieszkańcach posiadających samochody przygotowano 97 miejsc parkingowych, z czego 9 posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Warto podkreślić, że wykonawca inwestycji zadbał również o tereny zielone. Wokół osiedla posadzono już kilkadziesiąt drzew, a także prawie 100 krzewów.

Lokale oddano przed czasem

Proces budowy osiedla rozpoczął się dwa lata temu. Początkowo założono, że prace potrwają trzy lata, jednakże modyfikacje kwestii finansowych w dokumentach Miasta oraz przyśpieszenie realizacji ze strony samego wykonawcy tj. firmy P. B. Dombud SA spowodowało, że zadanie wykonano pół roku przed ustalonym terminem. Wartość inwestycji szacuje się na 30 mln zł.

Warto wspomnieć, że w tym roku ZIM ukończył również budowę osiedla w Łagiewnikach. Tym samym we wrześniu do dyspozycji Zarządu Budynków Komunalnych przekazano 178 mieszkań.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie