Krakula.pl - Miasto przeznaczy kilka milionów złotych na Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

11.01.2021 11:28

Miasto przeznaczy kilka milionów złotych na Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

  • UMK przedstawił Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności na 2021 r. Miasto chce przeznaczyć na ten cel 3 571 500 zł.
  • Wydział Kształtowania Środowiska UMK zaprasza wszystkie pozarządowe organizacje prozwierzęce do zgłaszania uwag do programu. Wnioski można składać do 15.01.2021.
  • W krakowskim schronisku przez cały rok przebywa kilkaset zwierząt gotowych do adopcji. Ich liczba rośnie w okresie wakacji nawet kilkakrotnie. 
  • W mieście żyje ok. 2,5 tys. dzikich kotów, z czego w samej Nowej Hucie jest ich ponad 400.

Jakie działania obejmuje Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi?

Inicjatywa ta jest obecna w Krakowie już od lat. Prowadzi ją Wydział Kształtowania Środowiska. Głównymi realizatorami są natomiast straż miejska, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt zlokalizowane przy ul. Rybnej 3 w Krakowie, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz szereg innych organizacji pozarządowych. Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi opiera się na kilku założeniach: zapobieganiu bezdomności zwierząt w całej gminie, zapewnieniu opieki zwierzętom bezdomnym oraz ograniczeniu ich populacji poprzez systematyczną kastrację. 

Środki przeznaczone na Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi obejmują m.in. finansowanie działalności schroniska, odławianie bezpańskich zwierząt oraz całodobową opiekę weterynaryjną (również dla zwierząt ulegających wypadkom drogowym).Część funduszy przeznacza się na kampanię reklamowo-informacyjną realizowaną przez schronisko. Jej celem jest zwiększenie wrażliwości mieszkańców na potrzeby zwierząt oraz popularyzacja adopcji. 

Ile dzikich kotów żyje w Krakowie?

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności finansuje również prowadzoną przez TOZ opiekę nad kotami wolnożyjącymi. W związku z tym, że nie zostały one oswojone przez człowieka, a jednocześnie nauczyły się samodzielności, nie odławia się ich na stałe. Prowadzone są jedynie sezonowe akcje, podczas których dziko żyjące koty są sterylizowane, odrobaczane i szczepione, a następnie wypuszczane. W sezonie zimowym TOZ dokarmia je również specjalną karmą zakupioną przez miasto. Badania, które na zlecenie Wydziału Kształtowania Środowiska przeprowadzono w 2019 r., pokazały, że na terenie gminy stale przebywa ok. 2 tys. dziko żyjących kotów, z czego 400 naliczono tylko w Nowej Hucie.

Skala problemu jest duża

Bezdomność zwierząt jest ogromnym problemem wielu gmin miejskich. Wynika ona przede wszystkim z ich niekontrolowanego rozmnażania. Obecnie w krakowskim schronisku przebywa  160 psów i 101 kotów. Te liczby zmieniają się jednak w ciągu roku. W wakacje zawsze pojawia się nieco więcej psów, jednak prawdziwym problemem są koty. Bywa, że w lecie (czyli po okresie rozrodu), do schroniska trafia ich nawet 400. Z tego względu tak ważna jest kastracja, nie tylko kotów dziko żyjących, ale również tych domowych, które wychodzą na zewnątrz – mówi kierownik schroniska Szymon Ziemka. Kraków posiada skuteczny i dobrze funkcjonujący program kastracji, od lat realizowany przez TOZ oraz zewnętrze lecznice, z którymi podpisano umowy – dodaje. Dzięki powszechnemu programowi kastracji każdy mieszkaniec Krakowa może bezpłatnie poddać zabiegowi swojego kota. Wystarczy, że zgłosi się do odpowiedniej lecznicy.

Szymon Ziomka zaznacza przy tym, że warunki bytowe oraz opieka, jaką oferuje krakowskie schronisko, są bardzo dobre. Natomiast środki otrzymywane przez miasto do tej pory wystarczały na pokrycie większości potrzeb. Obecna umowa krakowskiego schroniska z TOZ-em obowiązuje do końca września 2021 r. 

Kraków stara się działać wielotorowo

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi zakłada również szeroko zakrojoną akcję informacyjno-promocyjną. W tym zakresie miasto od lat realizuje m.in. „Dni otwarte schroniska” czy „Gwiazdkę dla zwierzaka”. Natomiast w magistracie już po raz drugi odbywa się też noworoczna zbiórka dla zwierząt krakowskiego schroniska. Jej organizatorem jest Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec. Dary w postaci karmy, koców, ręczników, legowisk dla psów oraz zabawek i innych akcesoriów można składać w specjalnym koszu umieszczonym w portierni budynku przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Zbiórka potrwa do 29.01.2021 r.  Urzędnicy apelują również o pozostawianie otartych okienek do piwnicy w okresie zimowym, szczególnie podczas znacznych mrozów. Pozwoli to wolnożyjącym kotom znaleźć bezpieczne schronienie. 

Miasto jest otwarte na sugestie i zachęca do współpracy

Organizacje pozarządowe oraz inne stowarzyszenia, chcące zgłosić swoje uwagi do Programu, mają na to czas do 15.01.2021 r. Wnioski można składać osobiście, wrzucając je do specjalnych pojemników umieszczonych przy niektórych budynkach UMK (pełna lista tutaj: www.bip.krakow.pl), przesłać pocztą tradycyjną na adres Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa (os. Zgody 2, 31-949 Kraków), dostarczyć pocztą elektroniczną: ws.umk@um.krakow.pl lub przez ePUAP. Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami na ten moment nie potwierdziło chęci składania poprawek do projektu. 

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie