Krakula.pl - Krakowscy radni popierają obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19

10.07.2021 12:46

Krakowscy radni popierają obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19

  • W ubiegłą środę 22 radnych poparło rezolucję skierowaną do polskiego rządu. Apelują w niej o wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla wszystkich mieszkańców Polski. Radni PiS, mimo iż uczestniczyli w obradach, nie wzięli udziału w głosowaniu.
  • Rząd ma ok. 30 dni na ustosunkowanie się do rezolucji.
  • Obecnie Kraków znajduje się w gronie miast z największą liczbą zaszczepionych osób. Już 59 proc. mieszkańców (460 tys.) przyjęło pierwszą dawkę szczepionki (w ujęciu ogólnopolskim ponad 17 mln), a dwie – 45 proc.

Aktualnie obowiązkowe szczepienia nie zostały wprowadzone w żadnym państwie na świecie. Medyczni przedstawiciele Rady Miasta Krakowa tłumaczyli jednak powód wniesienia rewolucji faktem, iż rozwiązanie to pozwoli zabezpieczyć nie tylko zdrowie Polaków, co cały system gospodarczy państwa. Osiągnijmy tę granicę, o której mówią wszyscy eksperci. 80 proc. daje szansę na brak mutacji, na wygaszenie tego łańcucha transmisji wirusa – tłumaczył radny Lech Kucharski, jeden z wnioskodawców projektu.

Obowiązkowe szczepienia w praktyce

Żadne loterie, żadne kampanie, żadne bilbordy nie skłonią ludzi do zaszczepienia się, jeśli uważają, że szczepionka ma chipa lub powstała z abortowanych płodów  – wskazywał podczas dyskusji radny Łukasz Wantuch. Dodał również, że w bliskim sąsiedztwie Krakowa znajdują się gminy, w których liczba zaszczepionych osób zamyka się tylko w jednocyfrowym wyniku.

Z kolei radny Adam Kalita zastanawiał się, w jaki sposób odgórny nakaz szczepień miałby być egzekwowany. W odpowiedzi na to pojawiła się propozycja zmiany prawa w kontekście umożliwienia dostępu do danych osobowych Polaków. Natomiast alternatywą dla tego rozwiązania, zdaniem radnej Bogumiły Drabik, byłby obowiązek płacenia za koszty leczenia nakładany na te osoby, które z własnej woli nie chcą się zaszczepić, a zachorują na Covid-19.

Przypomnijmy, że obecnie trwa wakacyjna akcja #Krakówszczepi. Zgodnie z jej założeniami w każdy letni weekend chętni mieszkańcy będą mogli przyjąć szczepionki w jednym ze specjalnych punktów. W ten weekend szczepienia odbywają się na terenie Klubu Sportowego Bieżanowianka oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie