Krakula.pl - Krakowski biurowiec AFI V Offices najbardziej ekologicznym budynkiem w Polsce i drugim na świecie

22.03.2021 02:49

Krakowski biurowiec AFI V Offices najbardziej ekologicznym budynkiem w Polsce i drugim na świecie

 • Budynek otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, z sumą 98,87 proc. punktów.
 • Jest to najwyższy wynik w historii przyznawania certyfikatów BRE Global uzyskany przez polski budynek.

Wyjątkowy biurowiec na mapie Krakowa

Budynek AFI V Offices znajduje się przy al. 29 Listopada. W tej okolicy w ciągu ostatnich latach powstało wiele budynków biurowych. Za lokalizacją z pewnością przemawiała bliskość do centrum oraz bardzo dobra komunikacja z resztą miasta. Łączna powierzchnia biurowca wynosi 24 700 mkw. Większość, bo aż 21 450 mkw. zajmuje nowoczesna przestrzeń biurowa, natomiast pozostałe to powierzchnia handlowo-usługowa. Autorem projektu jest krakowska pracownia Iliard Architecture&Project Managment. Budynek oddano do użytku w 2019 roku. Znajduje się w nim m.in. siedziba firmy Printbox.

Co więc wyróżnia AFI V Offices spośród innych biurowców? Szereg proekologicznych rozwiązań, do których można zaliczyć:

 • Rozległe tereny zielone, stanowiące ponad 40 proc. powierzchni działki;
 • Nowoczesny system nawadniania zieleni, dzięki któremu można maksymalnie oszczędzić wodę. Wyposażono go m.in. w automatyczny czujnik deszczu i zbiornik na deszczówkę;
 • Zielone patio;
 • Zeroemisyjne systemy kolektorów słonecznych zamontowane na dachu biurowca;
 • Czujniki CO2 znajdujące w budynku;
 • Energooszczędne, nowoczesne widny;
 • Zastosowanie farb oraz materiałów wykończeniowych, w składzie których nie występuje formaldehyd ani szkodliwe dla organizmu substancje lotne;
 • Stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych;
 • Liczne udogodnienia dla rowerzystów – szafki rowerowe, wiaty, prysznice itp. 

AFI V Offices z prestiżowym wyróżnieniem

Wszystkie te działania sprawiły, że budynek otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding z wynikiem 98,87 proc. Przyznanie najwyższej noty polskiej inwestycji, sprawia, że biurowiec plasuje się na drugim miejscu w rankingu światowym. Prześciga go jedynie zlokalizowana w Londynie siedziba firmy Bloomberg. W klasyfikacji BREEAM International AFI V Office zdobywa natomiast pierwsze miejsce wśród budynków biurowych na świecie.

Certyfikację przeprowadziła firma Sweco Polska. Przyznanie tak wysokiej noty oznacza, że budynek spełnia światowe standardy nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa. Podczas oceny pod uwagę brane są takie kwestie jak np. zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska, troska o zdrowie i samopoczucie pracowników, ekologia, zarządzanie odpadami czy innowacje. 

Biurowiec AFI V Offices doceniono nie pierwszy raz. Wcześniej uzyskał już wiele nagród i wyróżnień, m.in. statuetkę BREEAM Awards 2018 Winner za  najbardziej ekologiczny budynek biurowy znajdujący się w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Fot. kraków.pl.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie