Krakula.pl - Krakowskie inwestycje 2020 – podsumowanie (cz. 1)

14.01.2021 11:50

Krakowskie inwestycje 2020 – podsumowanie (cz. 1)

Na ubiegły rok miasto zaplanowało sporo kosztownych przedsięwzięć. Nic w tym dziwnego – miał to być dla Krakowa okres wyjątkowo wysokich dochodów. Pandemia pokrzyżowała jednak wiele planów. Zatem które krakowskie inwestycje 2020 mimo wszystko udało się zrealizować?  

Zarząd Inwestycji Miejskich poinformował, że w 2020 r. rozpoczęto realizację aż 45 projektów. Ich łączna kwota wyniosła ok. 1,4 mld zł. Dotyczyły one zarówno mieszkalnictwa, oświaty, kultury i zdrowia, jak i infrastruktury drogowej czy rowerowej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze krakowskie inwestycje 2020 r.

Krakowskie inwestycje 2020 r. w zakresie mieszkalnictwa 

Jednym z głównych założeń zaplanowanych na ubiegły rok była realizacja Programu Budownictwa Komunalnego. Kraków wykonał wszystkie jego założenia, więc w najbliższych latach nie planuje już tak dużych inwestycji.

W efekcie miastu udało się oddać do użytku aż 522 mieszkania w dwóch lokalizacjach. Osiedle przy ul. Przyzby i Zalesie w Łagiewnikach powstawało w 2 etapach. Pierwszy z nich zakończył się w 2019 r. (wybudowano wtedy 5 bloków), natomiast drugi we wrześniu 2020 r. (kolejne 5 bloków). Łącznie powstało tam 357 mieszkań o powierzchni od 25 do 65 mkw. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 44 mln zł, jednak dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowe pokryło prawie 15 mln.

Osiedle przy ul. Wańkowicza to kolejne bloki komunalne powstałe w  nowohuckiej lokalizacji w ubiegłym roku. W październiku oddano do użytku 165 mieszkań. Ich łączna powierzchnia wyniosła 6,9 tys. mkw. Natomiast wartość inwestycji wraz z układem drogowym to 30 mln zł. 

Warto dodać, że wspomniane osiedla to nie tylko bloki. Wraz z nimi powstała również cała infrastruktura – parkingi, tereny zielone, place zabaw, miejsca rekreacji i lokale usługowe. Zarząd Inwestycji Miejskich podkreśla, że osiedla nie są ogrodzone, dzięki czemu cała ta infrastruktura będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców. Standard mieszkań komunalnych, który znacząco różni się od stanu deweloperskiego, pozwolił na to, by jeszcze przed końcem roku wprowadziła się do nich większość najemców. W budowie jest również blok komunalny przy ul. Fredry. Znajdzie się tam 46 lokali komunalnych. Inwestycja zostanie ukończona w 2022 r.

Co z placówkami oświaty?

Kolejnym ważnym punktem na mapie zeszłorocznych inwestycji była budowa szkół, przedszkoli i żłobków.

Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Meiera na os. Gotyk, którego budowa rozpoczęła się w 2018 r., został oddany do użytku w drugiej połowie 2020 r. To o rok wcześniej, niż zakładały pierwotne plany. Placówka posiada 500 miejsc – 100 w przedszkolu oraz 400 w szkole podstawowej. Na jej terenie znalazło się ponad 20 sal dydaktycznych, jadalnie, sala do zajęć ruchowych, biblioteka oraz węzły sanitarne. W projekcie szkoły wykorzystano również nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Na dachu placówki zainstalowano 100 modułów fotowoltaicznych, które w znacznym stopniu wspomogą zasilanie budynku, tym samym obniżając rachunki za energię elektryczną. Na inwestycję miasto przeznaczyło 13 mln zł. 

Swojego zadowolenia z przedsięwzięcia nie krył prezydent Jacek Majchrowski. Jestem pod wrażeniem tego, co tu w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowano – mówił kilka miesięcy temu – Jeszcze niedawno był tu pusty plac, a do miasta zgłaszało się wiele osób postulujących budowę szkoły. Teraz szkoła, ale także i przedszkole są prawie gotowe na przyjęcie uczniów i przedszkolaków.

Następnym projektem była placówka edukacyjna przy ul. Bartla na os. Kliny. Jej budowa rozpoczęła się w 2019 r. Obecnie jest w stanie surowym zamkniętym, trwają prace instalacyjne oraz ocieplenie elewacji budynku. Szkoła wraz z przynależną do niej halą sportową to bez wątpienia największa inwestycja samorządowa w tej części Krakowa. Jej koszt to aż 42,6 mln zł (wszystkie opłaty zostały pokryte z budżetu miasta). Budowę szkoły realizuje Miejskie Centrum Obsługi Oświaty. Z informacji pochodzących od głównego wykonawcy – firmy DOMBUD SA wynika, że szkoła zostanie oddana do użytku przed rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022. 

Przewodniczący Rady Dzielnicy X Maciej Nazimek zaznaczył, że lokalna społeczność już od kilku lat prosiła o wybudowanie w tej lokalizacji szkoły. W tym celu pisano nawet petycje do UMK. Rozpoczęcie inwestycji spotkało się więc z ogólnym zadowoleniem. Nasze osiedle nadal się rozwija, szybko przybywa mieszkańców. Wielu z nich ma, lub wkrótce będzie mieć dzieci. Nowa szkoła jest bardzo potrzebna, na pewno zapełni się uczniami – ocenia Maciej Nazimek. 

Krakowskie inwestycje 2020 dotyczyły również przebudowy istniejących placówek

W plany na ubiegły rok wliczone były także rozbudowy działających już szkół i przedszkoli, takich jak Szkoła Podstawowa nr 53 zlokalizowana przy ul. Skośnej 8, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 mieszczący się przy ul. Skotnickiej czy Szkoła Podstawowa nr 67 na Kaczorówce. Koszty wspomnianych inwestycji oszacowano kolejno na 15 mln zł, 10 mln zł oraz 12,5 mln zł. Wszystkie są realizowane przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty. Pierwsza z nich została niemal w pełni ukończona w 2020 r., pozostałe są na wczesnym etapie prac. Z kolei termin realizacji rozbudowy szkoły przy ul. Kaczorówka 4 przewiduje się dopiero na 2023 r. 

Miasto przebudowuje również Samorządowe Przedszkole nr 38 przy ul. Jabłonkowskiej 39. Prace trwają od 2020 r. i zakończą się prawdopodobnie w 2022 r. Ich koszt wyniesie ok. 6,5 mln zł. To ogromnie ważne, aby dostosowywać istniejące placówki do potrzeb dzieci i nauczycieli, które przecież wraz z upływem czasu się zmieniają. Dzięki temu będziemy mogli pracować z uczniami w lepszych, bardziej komfortowych warunkach  – ocenia nauczycielka ze szkoły przy ul. Skośnej. Modernizacja zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ale dla końcowego efektu warto je przetrwać – podsumowuje kobieta. 

Krakowskie inwestycje 2020 to także żłobki. Tym samym pod koniec 2020 r. do użytku oddano dwie nowe placówki samorządowe – na os. Dywizjonu 303 oraz przy ul. Przyzby 10. Łącznie oferują one miejsca dla ponad 150 dzieci. Należy podkreślić, że budowę żłóbków w całości finansuje miasto, a opłaty za opiekę i wyżywienie w skali miesiąca nie przekraczają kwoty 350 zł. Natomiast rekrutację do nowych placówek przeprowadzono w grudniu 2020 r.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie