Krakula.pl - Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej ułatwi wietrzenie miasta

08.10.2020 04:00

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej ułatwi wietrzenie miasta

W krakowskich Czyżynach rozpoczęła się budowa należącego do Politechniki Krakowskiej Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Będzie to nowoczesne centrum badawcze, umożliwiające skuteczną walkę ze smogiem, od lat będącym poważnym problemem regionu.

Jak wygląda inwestycja?

Laboratorium powstanie przy al. Jana Pawła II, na terenie kampusu Politechniki. Jego powierzchnia wyniesie ponad 1600 mkw. Znajdą się na niej m.in. dwa kilkudziesięciometrowe, nowoczesne tunele aerodynamiczne, wyposażone w różnorodne przestrzenie pomiarowe. Zapewnią one znacznie lepsze warunki do badań niż obecnie dostępne Laboratorium Inżynierii Wiatrowej PK.

Budowa ruszyła 7.10.2020 r. Wykonawcą robót budowlanych jest spółka Polbau. Jej prezes Andrzej Duda wraz z rektorem Politechniki Krakowskiej  prof. Andrzejem Białkiewiczem dokonali wczoraj symbolicznego wbicia łopaty. Według planu prace nad Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej zakończą się w połowie 2022 r. Całkowity koszt inwestycji to prawie 25 mln zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego dofinansuje część prac, przeznaczając na ten cen 17,7 mln zł. Natomiast resztę kosztów poniesie Politechnika Krakowska.

Co zmieni Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej?

Utworzenie w Krakowie nowoczesnego centrum może znacząco przyczynić się do skutecznego wietrzenia miasta, a tym samym walki ze smogiem. Prowadzone w nim badania mają bowiem dotyczyć m.in. działania wiatru na terenie aglomeracji, transportu zanieczyszczeń oraz skutecznych sposobów redukcji smogu. Wszyscy chcemy żyć w zdrowym i przyjaznym środowisku, oddychać czystym powietrzem. W nowym laboratorium nasi naukowcy będą szukać rozwiązań i odpowiedzi na najpilniejsze problemy miast i regionów, i wspierać je w zrównoważonym rozwoju – przekonuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkowski.

Ponadto będą się tam rozwijały takie dziedziny nauki jak inżynieria i energetyka wiatrowa czy aerodynamika i dynamika budynkowa. Wyniki tych badań staną się cennym źródłem wiedzy dla planistów i projektantów miejskich. Będą przydatne podczas tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego dla miast i gmin w Małopolsce. Mogą również realnie wpłynąć na działania całej branży budowlanej w regionie. Wyniki badań prowadzonych w Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej dostarczą im praktycznych wskazówek dotyczących projektowania i budowy nowych osiedli (szczególnie tych w wysokiej zabudowie) oraz modernizacji już istniejących tak, by nie utrudniały one wietrzenia miasta i wywiewania pyłów zawieszonych w powietrzu.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie