Krakula.pl - Łąki kwietne w Krakowie – będzie ich coraz więcej

29.03.2021 02:59

Łąki kwietne w Krakowie – będzie ich coraz więcej

  • W mieście od kilku lat wysiewane są specjalne pasy roślin kwitnących, które zastępują tradycyjne trawniki. Są one jednym ze sposobów walki ze smogiem i suszą. 
  • Obecnie łąki kwietne w Krakowie zajmują ponad 30 ha.
  • Każdego roku mają powstawać nowe, a o ich lokalizacji zdecydują mieszkańcy.

Nie tylko estetyka

Nie da się ukryć, że szerokie pasy zieleni, kolorowo kwitnące od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni wyglądają bardzo efektownie, a do tego roztaczają wokół przyjemny zapach. To jednak nie było czynnikiem decydującym o rozpowszechnieniu ich w mieście. Przede wszystkim wykazują one pozytywne działanie na jakość powietrza. Na łąkach wysiewa się specjalne gatunki roślin, które cechują się pyłochwytnością. Jest to więc skuteczne wsparcie walki ze smogiem. Z tego względu często tworzy się je w okolicy pasów drogowych.  Na dodatek łąki kwietne w Krakowie nie wymagają tak częstego koszenia, jak tradycyjne trawniki. W celach pielęgnacyjnych wystarczy skracać je dwa razy do roku. Oznacza to znacznie mniejszą eksploatację maszyn spalinowych, a także lepsze nawodnienie gleby, która jest mniej narażona na wysychanie.

Są one również siedliskiem różnych gatunków owadów, ponieważ większość wysiewanych na łąkach roślin jest miododajna. Dzięki temu miasto pomaga w utrzymaniu bioróżnorodności oraz zwiększeniu populacji owadów zagrożonych. W mieszance kwiatów znajdują się zarówno rośliny wieloletnie, tj.: wyka ptasia, jaskier ostry, krwawnik pospolity, chaber czy firletka poszarpana oraz jednorocznych, jak mak polny, kąkol czy rumian. 

Łąki kwietne w Krakowie – możesz mieć wpływ na to, gdzie powstaną

Każdego roku tworzone są nowe tereny zielone tego typu. Obecnie, w całym mieście jest ich ok. 30 ha. Najpopularniejsze łąki kwietne w Krakowie znajdują się m.in. w Parku Jordana, Parku Lotników Polskich, Parku Tysiąclecia, na Bulwarach Wiślanych (stworzono tam również specjalny hotel dla owadów) czy przy ul. Bora Komorowskiego, Ronda Barei, al. Pokoju lub al. Powstania Warszawskiego. 

Łąkę kwietną można stworzyć w niemal każdym, przestronnym i odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Zarząd Zieleni Miejskiej zachęca do aktywnego udziału w wyznaczaniu miejsc, w których powstaną nowe łąki. Spośród zgłoszonych przez mieszkańców propozycji, wybrane zostaną kolejne lokalizacje, w której powstanie nowy pas zieleni o powierzchni minimum 10 arów. Aby sprawdzić, gdzie będzie można podziwiać kwiatowe dywany, warto obserwować profil ZZM w Krakowie

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie