Krakula.pl - Łapówki w Urzędzie Miasta Krakowa? Znamy zarzuty zatrzymanych

12.09.2021 08:13

Łapówki w Urzędzie Miasta Krakowa? Znamy zarzuty zatrzymanych

  • W czwartek CBA wraz z policją zatrzymało pięć osób: Elżbietę K. (byłą Zastępczynię prezydenta Majchrowskiego), Janinę P. (Zastępczynię Dyrektora ds. Zarządu Dróg Miasta Krakowa), Bożenę K. (byłą Dyrektorkę Wydziału Planowania Przestrzennego UMK), Rafała K. (byłego Dyrektora Wydziału Rozwoju UMK) oraz Sebastiana Ch. (syna Elżbiety K., Prezesa Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie).
  • Prokuratura Okręgowa w Krakowie podała, że postępowanie tyczy się nieprawidłowości, jakie miały zajść w sprawie uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego dla Błoni oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Fortu Bronowice. W grę wchodzi przekroczenie uprawnień oraz przyjmowanie korzyści majątkowych przez osoby sprawujące stanowiska publiczne.
  • Elżbiecie K., Janinie P. oraz Bożenie K. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast Rafał K. i Sebastian Ch. mogą trafić do więzienia na maksymalnie 8 lat.

Łapówki za pozwolenia na budowę nieruchomości

Wskutek działań Elżbiety K. oraz podległych jej urzędników deweloperzy reprezentowani przez prywatną spółkę, w zamian za łapówki, otrzymywali korzystne decyzje administracyjne. Mieli dostęp do informacji służbowych dotyczących postępowań czy też forsowania wśród pracowników UMK rozwiązań sugerowanych przez spółkę. Na razie nie wiadomo, jakie inwestycje powstały dzięki współpracy urzędników z deweloperami. Wiadomo jednak, że do zarzucanych czynów doszło w latach 2018-2019. Elżbieta K. nie była już wówczas wiceprezydentem, ale pełniła stanowisko zarządcze w spółce.

Urząd Miasta Krakowa nie komentuje sprawy, twierdząc, że nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania. Wystosował jedynie oświadczenie, w którym zapewnia, że pomoże służbom w wyjaśnieniu nieprawidłowości. Janinę P. przesunięto na inne stanowisko.

Krakowscy radni nie kryją oburzenia aferą deweloperską. Trudno oprzeć się wrażeniu, że rządy Jacka Majchrowskiego to od pewnego czasu jedno wielkie pasmo afer korupcyjnych. To smutne, bo Kraków zasługuje na coś więcej niż władze, których członkowie są wyprowadzani w kajdankach przez CBA. Potrzebne jest gruntowne przewietrzenie – wskazuje radny Łukasz Gibała z klubu Kraków dla Mieszkańców. Z kolei Łukasz Maślona złożył już do CBA wniosek o nadzór dla prac dotyczących ustanowienia użytku ekologicznego „Łąki na Klinach”. To właśnie ustanowione kilka lat temu studium i Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego umożliwiły zabudowę terenów cennych przyrodniczo, a ostatnio zniszczenie ocalałych jeszcze od zabudowy fragmentów projektowanego użytku – argumentuje radny.

700 tys. zł poręczenia majątkowego. Podejrzani nie trafili do aresztu

Podejrzani nie przyznali się do winy i z wyjątkiem Janiny P. złożyli wyjaśnienia. Względem wszystkich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczeń majątkowych. Kwota poręczenia wyniosła od 50 tys. zł w przypadku Bożeny K. i Rafała K. do nawet 700 tys. zł względem Elżbiety K. Wydział do walki z korupcją komendy wojewódzkiej policji w Krakowie zaznacza, że to nie koniec czynności w tej sprawie.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie