Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku i Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia w Polsce mieszka od 4 do 7 mln osób niepełnosprawnych. To sprawia, że powinniśmy coraz częściej dostrzegać wokół nas szanse, które mogą ułatwić innym życie. Wykorzystywanie nowatorskich rozwiązań w budownictwie pomaga przełamać bariery i udostępnić osobom niepełnosprawnym znacznie szerszą przestrzeń niż jeszcze kilka lat temu. Tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że obiekty wyróżnione w poprzednich edycjach konkursu „Lider Dostępności” znajdują się zarówno w głównych miastach Polski, jak i małych miejscowościach. Mapa Liderów Dostępności 2016-2020 pokazuje, że w Polsce jest coraz mniej białych plam dostępności, a myślenie w duchu projektowania uniwersalnego nie jest przypisane jedynie do wielkich miast – podkreśla Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Zgłoszenia konkursowe rozpatrywane są w ośmiu kategoriach. Dzięki temu nagrodzone mogą zostać zarówno przestrzeń publiczna i firma architektoniczna, jak i sam obiekt. Ta kategoria ma 5 rodzajów: duży obiekt użyteczności publicznej, obiekt usług lokalnych, biurowo-handlowy, mieszkalny/hotelowy oraz zabytkowy. Poza tym przewidziano również nagrodę Grand Prix, którą Kapituła Konkursowa przyznaje wybranej firmie bądź instytucji niezależnie od pozostałych kategorii.
Dotychczas tytuł „Lider Dostępności” otrzymało już 40 osób i obiektów. Są wśród nich m.in. Muzeum Narodowe i Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, wrocławska Szpilkostrada, Lotnisko Chopina i warszawski Plac Europejski, a także pracownia JEMS Architekci, Grupa Skanska czy miasto Katowice. „Lider Dostępności 2021” został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych tj. 5 maja, podczas gali w Pałacu Prezydenckim.