Krakula.pl - Luksusowy salon w trzech krokach

28.09.2021 11:03

Luksusowy salon w trzech krokach

Za wynik końcowy aranżacji wnętrz odpowiadają przede wszystkim meble oraz sposób, rodzaj wykończenia, jak również dodatki, tak te mniejsze, jak i większe. Luksusowy salon to zarówno pełen szyku i klasy, modny, jak i wygodny pokój wypoczynkowy. Służyć ma nie tylko gościom, ale i domownikom, dlatego też ma on robić wrażenie i spełniać funkcje wypoczynkowe, a co za tym idzie, być funkcjonalny i komfortowy. Niestety nie wszystko, co luksusowe, jest również praktyczne.

Raz, dwa, trzy, aranżacja pełna luksusu

Aby salon prezentował się luksusowo, nie obędzie się bez zastosowania luksusowych materiałów wykończeniowych takich jak parkiet, czy gustowne, klimatyczne belki drewniane, ekskluzywne tapety, aksamity czy naturalna skóra. Niektóre materiały przesądzają o danym elemencie, iż uchodzi on za luksusowy. Oczywiście należy zachować umiar w ilości tego typu przedmiotów i elementów, jednak salon to właśnie ta przestrzeń, w której można pozwolić sobie na nietuzinkowość, przepych i przesadną wystawność. Wrażenie pozyskane w salonie przenosi się na ocenę całego domu.

Inwestycja w wykończenie

Chcąc osiągnąć efekt luksusu w salonie, warto zainwestować w wysoką jakość produktów wykończeniowych takich jak glazura, meble, tekstylia, dodatki, oświetlenie. Podstawą jest dbałość o podłogę. Luksusowo prezentuje się parkiet, jednak nie tylko, równie wyjątkowe wrażenie daje kamienna podłoga z dużych płytek, czy drewniane deski. Kluczowe jest to, by materiał, z jakiego wykonana jest podłoga w salonie, nie był tanią tandetą, ale na pierwszy rzut oka dawał się poznać jako luksusowy. To samo tyczy się wykończenia ścian. Decydując się na tapetę, niech to nie będzie tani nadruk, a luksusowa tapeta tkaninowa ze strukturą. Malując fragment ściany na intensywny kolor lub odsłaniając ceglany mur, zadbajmy o to, aby przestrzeń była oryginalna, dopracowana. Jeżeli mamy możliwość, nie zapomnijmy o suficie, który dekorować mogą klasyczne belki drewniane oraz sztukateria, kasetony czy regipsy.

Umeblowanie luksusowego salonu

Mebli w salonie nie powinno być zbyt wiele, pełnić one powinny funkcje reprezentacyjną, stąd też nie ma w nim miejsca dla szaf, masywnych dużych komód. Podstawowym meblem w salonie jest komplet wypoczynkowy, może nim być klasyczna kanapa z fotelem lub fotelami, jak też sofa modułowa. Prócz wypoczynku, który najczęściej, podkreślając luksusowy charakter, występuje w obiciu z naturalnej skóry lub aksamitu z pikowaniem, dekoracyjnymi przeszyciami, guzikami czy też kryształami, istotne miejsce zajmuje stolik kawowy. Stolik przede wszystkim powinien być funkcjonalny. Równie ważne są witryny, komody i szafka RTV. By nie ująć meblom luksusu, muszą być one wykonane z dobrej jakości materiałów z dbałością o wykończenie. Elegancko prezentują się meble drewniane, ale nie tylko. W zależności od stylu salonu mogą być to zarówno antyki, jak i lakierowane zestawy mebli nowoczesnych tzw. pudełkowych w minimalistycznym stylu.

Tekstylne dodatki i nie tylko

Nie od dziś wiadomo, że wiele zależy od dodatków do wnętrza. Potrafią zatuszować wiele, podkreślić i zaakcentować wybrane rozwiązania. Chcąc stworzyć luksusowy salon winniśmy wybrać luksusowe drobiazgi, które dopełnią aranżację wnętrza. Najważniejszymi z dodatków są tekstylia. Kupując dodatki do salonu, musimy pamiętać o spójnej fakturze, kolorze. Stosując aksamitne zasłony, w tym samym tonie utrzymajmy również poduszki dekoracyjne. Wybierając wzorzysty dywan, zrównoważmy go gładkimi firanami i przeciwnie. Dobór właściwych tekstyliów to ogromna sztuka. Bezsprzecznie każdy materiał ociepla wnętrze, dlatego też salony z zasłonami, firanami, narzutami, obrysami i dywanami uchodzą za ciepłe, rodzinne i przytulne. Operując ekskluzywnymi tkaninami, tapetami tekstylnymi możemy stworzyć iście królewskie salony. Wystawne ramy, dekoracje w złocie i srebrze kojarzą się wprost z przepychem i luksusem. Czasem wystarczy jeden akcent, by nadać salonowi luksusowego charakteru.

Oświetlenie w luksusowym stylu

Nie wystarczy jedynie poukładać dekoracyjnych figurek w witrynce, czy ustawić świece na stoliku kawowym w towarzystwie wazonu z kwiatami. Wszystkie te elementy powinny być stosownie wyeksponowane przy pomocy oświetlenia. Należyte oświetlenie potrafi sprawić, że zwyczajne przedmioty, meble prezentują się luksusowo. Gustowne żyrandole, kinkiety czy lampy podłogowe sprawiają, że w różny sposób, w zależności od potrzeb, można oświetlić salon. W nowoczesnych wnętrzach za luksusowe oświetlenie uchodzą punkty świetlne w zabudowie sufitu podwieszanego. Prócz samych lamp, żyrandoli duże znaczenie mają żarówki, zwłaszcza w stylu loftowym i nowoczesnym, kiedy żarówki występują bez kloszy.

Cały artykuł związany z aranżacją wnętrz Kraków przeczytasz, klikając tutaj.

Jeśli chcecie skorzystać z usług architekta wnętrz Kraków, to zapraszamy do biura projektowania wnętrz Intellio.

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie