Krakula.pl - Lustro w mieszkaniu – jak je wybrać?

14.07.2020 02:00

Lustro w mieszkaniu – jak je wybrać?

Lustro w mieszkaniu to jeden z najważniejszych elementów aranżacyjnych. Trudno wyobrazić sobie bez niego łazienkę czy garderobę. Jeśli na biurku, stoliku albo komodzie postawimy lustro, najlepiej z  możliwością regulacji wysokości i kąta nachylenia, całość zamieni się w  stylową toaletkę. Inna opcja to powieszenie lustra nad biurkiem czy komodą. Taka kompozycja dobrze sprawdza się zwłaszcza w łazience albo sypialni.

Paniom, które lubią dobrze wyglądać, prawdopodobnie spodoba się złożone z kilku części lustro, które pozwoli precyzyjnie wykonać nawet bardzo skomplikowaną fryzurę. Warto zadbać także o to, by w pobliżu toaletki wygospodarować miejsce do przechowywania kosmetyków. Szuflada, koszyk albo ozdobne pudełko pomogą zachować porządek. Ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie — oczywiście najlepsze jest światło słoneczne, ale jeśli w pobliżu nie ma okna, można zastąpić je lampą dającą białe światło, o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnego. Ciekawą opcję stanowią światełka LED umieszczone w ramie lustra.

W sypialni i korytarzu

W każdym mieszkaniu z pewnością przyda się przynajmniej jedno lustro na tyle duże, by można było przejrzeć się w nim od stóp do głów. Pozostaje tylko pytanie, gdzie je umieścić. W niewielkich mieszkaniach, w których każdy skrawek wolnej ściany jest na wagę złota, warto wykorzystać już zagospodarowaną powierzchnię. Przykłady to fronty szafy, przestrzeń pod wieszakiem czy drzwi przesuwne. Drzwi udające lustro mają jeszcze jedną zaletę — ich podstawowa funkcja nie rzuca się w oczy, co pozwala ukryć wejście do miejsc, gdzie nie chcemy wpuszczać gości, np. do garderoby, w której niekoniecznie panuje porządek.

Lustro w mieszkaniu to także dekoracja

Lustro w domu to nie tylko element praktyczny, kupowany ze względów funkcjonalnych, ale i ozdoba. Jego kształt, jak również forma i kolorystyka ramy nadają wnętrzu określony charakter. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzają się zwłaszcza lustra w geometrycznych kształtach, często nieoprawione. Do wnętrz rustykalnych pasują proste, drewniane ramy. Jeśli pomalujemy je białą farbą, zyskamy piękny dodatek do pomieszczenia urządzonego w  stylu skandynawskim, a ozdobione techniką decoupage spodobają się miłośnikom wnętrz prowansalskich. Oryginalne, fantazyjne oprawy nadają całości niezwykły wygląd.

Korekta niedoskonałości

Odpowiednio dobrane lustro może nie tylko pełnić funkcję dodatku, ale stanowić element, dzięki któremu wnętrze nabierze zupełnie nowych cech. Z jego pomocą zatuszujemy niedoskonałości pomieszczenia. Duże, szklane tafle optycznie powiększają wnętrze, w  którym się znajdują. Dlatego tak popularne są wielkie lustra umieszczane w ciasnych korytarzach. Z jednej strony pozwalają skontrolować swój wygląd tuż przed wyjściem z domu, a z drugiej — sprawiają, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Warto pomyśleć o tym już w momencie wyboru mebli, które umieścimy w korytarzu. Część modeli dostępnych w sklepach ma drzwi z gotowym lustrem.

Takie rozwiązanie można również zaproponować podczas zamawiania mebli wykonywanych na wymiar. Inna opcja to zamontowanie lustra na gotowej szafie, co jednak wymaga nieco więcej zachodu, a może już nie wyglądać tak efektownie. Inna możliwość to powieszenie lustra na ścianie albo wybór stojącego modelu. Jeśli korytarz jest bardzo ciasny, ostatnie rozwiązanie może być jednak nieco ryzykowne, ze względu na możliwość potrącenia i rozbicia lustra. Ciekawy efekt osiągniemy również, umieszczając dwa lustra na przeciwległych ścianach — wówczas odbijany obraz będzie powielał się w nieskończoność.

Lustro w mieszkaniu może doświetlić ciemne pomieszczenia

Lustro odbija nie tylko obraz, ale i światło. Jeśli wprowadzimy je do niedoświetlonego wnętrza i ustawimy naprzeciwko okna albo w pobliżu lampy, w pokoju będzie jaśniej. Jeżeli chcemy tylko lepiej oświetlić pomieszczenie, a nie zależy nam na uzyskaniu dokładnego odbicia, możemy postawić na lustrzaną folię samoprzylepną. Jest to stosunkowo tani materiał, który nadaje się zarówno do przyklejenia na dużej powierzchni, takiej jak drzwi czy fragment szafy, jak i do wycięcia mniejszych fragmentów, będących elementami dekoracji. Obraz, który się w niej odbija, jest jednak zamazany, dlatego takie rozwiązanie nie zastąpi tradycyjnego lustra.

Na co zwrócić uwagę?

Choć lustra stanowią ciekawą dekorację, mają też pewne mankamenty. Przede wszystkim widać na nich wszelkie zabrudzenia, co wiąże się z koniecznością częstego czyszczenia. Warto mieć to na uwadze, wybierając powierzchnie, na których je umieścimy. Ze względu na kruchość materiału, z którego są wykonane, lustra nie powinny znajdować się również w takich miejscach, w których mogą być narażone na stłuczenie. Montując je, warto zwrócić uwagę również na to, czy żadne z nich nie zabiera domownikom poczucia prywatności. Nie jest dobrze, jeśli np. wnętrze któregoś z pokoi odbija się w lustrze umieszczonym w korytarzu.

Estetyka i funkcjonalność

Odpowiednio dobrane lustro może odegrać ważną rolę w aranżacji mieszkania. Jest nie tylko funkcjonalnym przedmiotem, ale i elementem dekoracyjnym. Jeśli pasuje do charakteru pomieszczenia, delikatnie podkreśla jego urok, stając się częścią spójnej kompozycji. Co więcej, pozwala skorygować pewne niedoskonałości wnętrza, takie jak problem z doświetleniem czy niewielka powierzchnia. Współcześnie rynek oferuje ogromną gamę możliwości, więc każdy może znaleźć taki model, który najlepiej odpowiada na jego potrzeby

Tagi tego artykułu:

Anna Bruzda

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości".

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie