Mała kuchnia nieraz stanowiła problem i zagadkę dla architektów. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz innowacyjnym pomysłom stworzenie funkcjonalnej kuchni, nawet na małych przestrzeniach, stało się możliwe.
Posiadacze małych kuchni nieraz stawali przed dylematem — wybrać elegancki wygląd pomieszczenia czy jego funkcjonalność? Jednak teraz w dobie nowoczesności i coraz to nowszych rozwiązań technologicznych problem ten jest w dużej mierze minimalizowany przez kreatywnych projektantów. Teraz, by posiadać dobrze zorganizowaną kuchnię, nie potrzeba dużej liczby metrów kwadratowych przeznaczonych na ten cel. Bo jak się to powszechnie przyjmuje — małe jest piękne. Niewielkie kuchnie nieraz okazują się lepiej zorganizowane i bardziej funkcjonalne niż te o większych rozmiarach, a jednocześnie swoim wyglądem potrafią zaskoczyć. Architekci wnętrz wymyślają coraz to ciekawsze rozwiązania, które sprzyjają stworzeniu odpowiedniej przestrzeni dla wymagających mieszkańców.
Użytkownicy małych kuchni mogą borykać się z wieloma problemami. Jeden z nich stanowi niewystarczająca przestrzeń robocza. Blaty są podstawą zabudowy kuchennej, jednak z powodu braku miejsca, często ograniczamy je do minimum. Jest to bardzo nieprzemyślana decyzja. Początkowo mała przestrzeń robocza nie będzie kłopotliwa, jednak z czasem zacznie jej brakować, co stanie się przeszkodą podczas codziennego gotowania. Na pomoc małym kuchniom z ograniczonymi blatami przychodzą kreatywne rozwiązania architektów. Jednym z ciekawszych pomysłów jest wysuwany blat. Może być on ukryty w szufladzie lub zamontowany pod blatem właściwym jako wyciągana deska. Nie zabiera dużo miejsca, a wręcz przeciwnie — w razie potrzeby daje dodatkową powierzchnię. Decydując się na tego typu rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, że taki blat nie jest przygotowany na duże obciążenie, ale dodatkowe miejsce na naczynia podczas gotowania na pewno się przyda.
Kolejnym rozwiązaniem jest nasuwka blatowa na zlewozmywak. Nakładka w odpowiednim rozmiarze pozwalającym na przykrycie komory, doskonale sprawdzi się jako przedłużenie blatu. Najlepiej, by dodatkowy blat był w tym samym kolorze co te zastosowane już na meblach. Dzięki temu niewielkim kosztem otrzymamy całkiem dużo dodatkowej przestrzeni, a jeśli nie będzie już ona potrzebna, dopełniający element wyposażenia możemy sprytnie schować, np. za lodówką.
W małych kuchniach bardzo trudno jest pomieścić wszystkie rzeczy: sprzęt AGD, niezbędne naczynia, nie mówiąc o znalezieniu dodatkowej powierzchni, na której możemy zjeść śniadanie. Kreatywni projektanci znaleźli rozwiązanie i tego problemu — potrzeba jedynie kawałka ściany. Ciekawym rozwiązaniem dla małych kuchni jest blat imitujący stół. Może on zostać przymocowany do ściany i posłużyć jako stół, jeśli zajdzie taka potrzeba. Aby nie ograniczać miejsca, w łatwy sposób możemy go złożyć, uzyskując tym samym swobodną przestrzeń, która ułatwi przemieszczanie się w ograniczonym pomieszczeniu.
Podobnie możemy postąpić z krzesłami. Jeśli nie będą już potrzebne, możemy zawiesić je na eleganckich hakach ściennych. W ten sposób nie zabiorą cennego miejsca. W razie potrzeby w łatwy sposób będziemy mogli zorganizować niezbędną przestrzeń na poranny posiłek. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na stolik ścienny, to interesującym posunięciem jest wykorzystanie otwartej przestrzeni i połączenie części jadalnej z kuchnią małym stolikiem wychodzącym poza jej obszar. Takie rozwiązanie może nie oszczędzi miejsca, ale dzięki otwartej przestrzeni powiększy naszą kuchnię.
Małe pomieszczenia zagospodarowane na kuchnie to nie lada wyzwanie. Problem ze schowaniem wszystkich niezbędnych urządzeń i naczyń może powodować dyskomfort. By mała przestrzeń nie wydawała się bardziej ciasna i mniej przestronna niż w rzeczywistości, ważny jest dobór odpowiednich mebli. Podczas projektowania małych kuchni, zaleca się wykorzystanie bieli, gdyż ta barwa bardzo dobrze odbija światło i optycznie powiększa pomieszczenie. W niewielkiej kuchni sprawdzą się także jasne meble, a zwłaszcza te z wysokim połyskiem. W połączeniu z białą farbą na ścianie będą doskonale odbijać promienie słoneczne i rozjaśniać przestrzeń.
Tworząc zabudowę dla niewielkiej kuchni, proponuje się półki tylko w dolnej linii pomieszczenia. Jednak takie rozwiązanie ze względów logistycznych często jest niemożliwe. Jeśli w naszej kuchni musimy mieć dwa rzędy szafek, pamiętajmy, by odległość między nimi wynosiła co najmniej 1,2 m. Mniejsza przerwa będzie wyglądać nieestetycznie. Górne półki prezentują się lepiej, gdy są przeszklone lub wykonane z przezroczystej płyty plexi. Wtedy, mimo iż występuje zabudowana przestrzeń, sprawia ona wrażenie bardziej otwartej i przestronnej. Ciekawym elementem wykorzystywanym do rozjaśnienia kuchni są lampki LED zamontowane pod górnym rzędem półek. Ich jasne, białe światło rozjaśni blaty, a także doda nowoczesnego uroku naszej kuchni.
Mała kuchnia wiąże się też z ograniczoną przestrzenią do przechowywania. Dobra organizacja to klucz do sukcesu. Interesującym pomysłem są organizery w szufladach. Poprzeczne przegródki posegregują miejsce i ułatwią przechowywanie różnych narzędzi niezbędnych podczas gotowania. Oczywiste też jest, że przedmioty pozostawione na otwartej przestrzeni nad blatami zbierają kurz, w związku z czym nie wyglądają estetycznie. Ciekawym rozwiązaniem na ukrycie przypraw w szufladzie będzie zastosowanie dodatkowych desek. Dzięki drewnianym poprzeczkom ułożonym poziomo pod lekkim skosem ustawimy przyprawy w elegancki sposób, a jednocześnie unikniemy ich pomieszania. By nie marnować miejsca, możemy zastosować również szufladę w szufladzie. W wyższych szafkach możemy zamontować drugą, niewielką i wąską wysuwaną półkę, dzięki której zyskamy kolejne przegródki, np. na sztućce.