Krakula.pl - Miasto zapewni bezpłatny transport na szczepienia dla krakowskich seniorów

21.01.2021 11:56

Miasto zapewni bezpłatny transport na szczepienia dla krakowskich seniorów

  • 15.01 ruszyły zapisy na szczepienia populacyjne, które mają się rozpocząć już 25.01.2021 r.
  • Krakowscy radni zwracali uwagę na chaos informacyjny oraz dezorientację wśród starszych osób, które często nie korzystają z nowoczesnych rozwiązań, takich jak chociażby e-skierowania.
  • Miasto postanowiło ułatwić im dotarcie do punktów medycznych, zapewniając bezpłatny transport na szczepienia dla krakowskich seniorów oraz mieszkańców z niepełnosprawnościami.
  • Pomoc będzie dostępna od 25.01.2021, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Kraków wychodzi naprzeciw seniorom

Narodowy Program Szczepień, który ruszył kilka tygodni temu, zakłada jak najszybsze uodpornienie społeczeństwa na wirusa. Do jednej z najbardziej zagrożonych zachorowaniem grupy społecznej należą seniorzy, dlatego to właśnie oni zostaną zaszczepieni w pierwszej kolejności. Okazuje się jednak, że procedury rejestracji dla wielu z nich są bardzo skomplikowane. Trudność może sprawiać również znaczna odległość miejsca zamieszkania od punktu szczepień. Nie każdy z seniorów może bowiem liczyć na pomoc bliskich w dotarciu do placówki medycznej. Z tego względu miasto, realizując zalecenia rządowe, postanowiło uruchomić bezpłatny transport na szczepienia dla krakowskich seniorów.

Mogą z niego skorzystać osoby powyżej 70 roku życia, które mają trudności z samodzielnym dotarciem do najbliższego punktu medycznego. Wystarczy, że zadzwonią pod numer specjalnej, krakowskiej infolinii (12 616 52 66). Podczas zgłoszenia będą musiały odpowiedzieć na kilka prostych pytań dotyczących wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej itp. To pomoże zweryfikować, czy w ich przypadku pomoc jest rzeczywiście niezbędna. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.

Zostały wyłonione dwie firmy, które będą dowoziły uprawnione osoby to punktów szczepień taksówkami – zwykłymi, lub, jeśli będzie taka potrzeba, większymi, dostosowanymi np. do przewożenia wózków inwalidzkich – wyjaśniał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jednocześnie zaznaczył, że zachęca wszystkich mieszkańców do zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Bezpłatny transport na szczepienia w Krakowie również dla osób z niepełnosprawnościami

Z pomocy, oprócz seniorów, mogą skorzystać także mieszkańcy, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (kod N lub R) lub I grupę inwalidzką. Takie osoby również muszą dokonać wcześniejszego zgłoszenia drogą telefoniczną. Jednocześnie UM zaznacza, że nie zajmuje się umawianiem na szczepienia, a jedynie transportem do najbliższego miejscu zamieszkania punktu medycznego. Pełną listę placówek można znaleźć tutaj. Rejestracja natomiast odbywa się za pomocą specjalnej, działającej całodobowo infolinii nr 989 lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Anna Panikowska-Filipek

Redaktor KRN Media

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie