Mieszkanie zaprojektowane specjalnie dla właścicieli powinno nie tylko cieszyć oko i ułatwiać wykonywanie codziennych czynności, ale i sprzyjać realizowaniu pasji. Zwłaszcza różnego rodzaju gry towarzyskie obecne są w czasie spotkań organizowanych przez osoby w różnym wieku. Są dobrym sposobem na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, integrują współpracowników, pomagają przełamać lody w nowym towarzystwie. Ich najbardziej zagorzali fani traktują je jako ważny element kształtujący ich styl życia. W przypadku zaawansowanych gier strategicznych, rozgrywki mogą trwać nawet kilkanaście godzin. Dlatego, jeśli często spędzamy czas w ten sposób, możemy urządzić wyjątkowe mieszkanie miłośników gier planszowych.
Centrum gier rozgrywanych w domu najczęściej jest stół. Jeżeli gustujemy w grach planszowych, które nie składają się z dużej liczby elementów, wystarczy niewielki stolik, najlepiej okrągły albo kwadratowy — dzięki temu wszyscy będą mieli taki sam dostęp do planszy. W mniejszych pomieszczeniach można do tego celu wykorzystać nawet stolik kawowy. Do bardziej skomplikowanych gier musimy się lepiej przygotować. Duża plansza i dodatkowe elementy zajmują sporo miejsca, dlatego trzeba będzie zainwestować w większy, prostokątny blat.
Niektóre gry towarzyskie wymagają specjalistycznego sprzętu. Dobrym przykładem jest bilard, do którego nie wystarczy już zwykły stół. O ile mieszkańcy dużych domów jednorodzinnych nie będą mieli większych problemów, o tyle trudno wyobrazić sobie specjalny stół bilardowy w niewielkim mieszkaniu w bloku. Na rynku dostępne są jednak modele, które poza czasem rozgrywek mogą pełnić funkcję zwykłego stołu — na powierzchnię służącą do gry wystarczy wsunąć lub włożyć dodatkowy blat, zamieniając stół bilardowy w standardowy, jadalniany.
Wraz z upowszechnianiem się gier planszowych, popularność zyskują także stoły przeznaczone specjalnie do spędzania czasu przy planszówkach. Wyglądają podobnie do bilardowych, tyle że nie mają łuz. Dzięki ramie stołu, która wystaje ponad blat, pionki i inne drobne elementy nie spadają na podłogę. Dodatkowo, jeśli trzeba będzie przerwać długą grę, by dokończyć ją np. po posiłku albo w czasie kolejnego spotkania, przestrzeń do gry można zasłonić drugim blatem, pozostawiając planszę bez zmian, a jednocześnie korzystać ze stołu np. podczas posiłków. W przypadku niektórych stołów przewidziano dodatkowe funkcje, takie jak schowki na instrukcję czy uchwyty, w które można włożyć szklanki z napojami. Interesującym dopełnieniem są światełka LED zamontowane w ramie, które delikatnie oświetlają blat. Ponieważ tego typu stoły nie należą do najtańszych, w internecie można znaleźć sporo instrukcji pokazujących, jak samodzielnie wzbogacić zwykły stół o dodatkowy blat służący do gry.
Niezbędnym wyposażeniem pokoju do gier są wygodne, miękkie krzesła. Docenią je szczególnie uczestnicy długich rozgrywek. Krzesła powinny mieć odpowiednie oparcie, odciążające kręgosłup i wspomagające prawidłową postawę. Sprawa jest prostsza w przypadku gier, które trwają krócej i można je rozegrać nawet przy stoliku kawowym. Jeśli stolik jest niski, wygodniej będzie nie korzystać z krzeseł ani wersalki, tylko usiąść na miękkim dywanie albo poduszkach.
Do niektórych gier, zwłaszcza planszowych, dołącza się zawiłą instrukcję, do której trzeba wracać już w trakcie zabawy. Bywa i tak, że część zestawu stanowią karty z dodatkowymi poleceniami czy informacjami. Dlatego w pokoju przygotowanym do gry należy zadbać o dobre oświetlenie, np. umieszczając lampę bezpośrednio nad stołem. Aby wprowadzić nastrojowy klimat, warto wybrać taki system oświetlenia, który pozwoli kontrolować natężenie światła. Dobrym rozwiązaniem będzie również zamontowanie górnego źródła światła i kilku punktowych. Gdy zajdzie taka potrzeba, górne będzie można zgasić.
Oprócz miejsca, w którym możemy grać, potrzebujemy również przestrzeni do przechowywania pudełek z grami. Zamykane szafki ułatwią utrzymanie porządku w pokoju — nawet jeśli nie ułożymy idealnie zawartości, na zewnątrz nie będzie tego widać. Z drugiej jednak strony pudełka z planszówkami mogą stanowić element wystroju pokoju. Jeśli chcemy wykorzystać ich potencjał, możemy wybrać otwarte regały albo gabloty — szklane drzwiczki uchronią gry przed kurzem, jednocześnie eksponując kolorowe pudełka. Takie rozwiązanie ma również wymiar praktyczny — możliwość obejrzenia gier przez gości ułatwi wybór takiej, która będzie odpowiadała większości.
Jeżeli metraż mieszkania pozwala na wygospodarowanie osobnego pokoju do gier, możemy urządzić go w taki sposób, który podkreśli jego przeznaczenie. Posłużą do tego różnego rodzaju plakaty i bibeloty, które kojarzą się z ulubioną rozrywką. Źródłem inspiracji mogą stać się bohaterowie gier, pionki, kości czy nawet plansze. Jeżeli jednak gramy w salonie, który pełni również inne funkcje i stanowi najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieszkaniu, lepiej zrezygnować z oczywistych odniesień do sposobu, w jaki spędzamy czas wolny. Zamiast tego postawmy na subtelniejsze nawiązania. Dobry przykład stanowi szachownica na podłodze albo kanapie. Elementy związane z grami można wykorzystać także w dodatkach albo przedmiotach użytkowych, np. kubkach, w których wypijemy herbatę razem ze znajomymi dzielącymi z nami pasję.