Krakula.pl - Mieszkanie z drugiej ręki

20.08.2020 03:06

Mieszkanie z drugiej ręki

Portrait Of Happy Young Couple Sitting On Floor Looking Up While Dreaming Their New Home And Furnishing

Zarówno sprzedaż, jak i zakup mieszkania to dla wielu osób inwestycja życia, która niesie ze sobą wiele wątpliwości i pytań. Eksperci POWER HOLDING podpowiadają, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, gdy planujemy obrót nieruchomościami. Szczególnie gdy jest to mieszkanie z drugiej ręki.

Mieszkanie z drugiej ręki – czy w sprzedaż warto zaangażować pośrednika?

To, czy podczas sprzedaży lub zakupu nieruchomości skorzystamy z  usług pośrednika, jest zawsze decyzją kupującego/sprzedającego. Jak każde rozwiązanie ma swoje plusy i  minusy. Należy jednak pamiętać, że znalezienie nabywcy mieszkania nie kończy procesu sprzedaży nieruchomości. Do rozwiązania pozostaną jeszcze kwestie formalno-prawne, które wymagają odpowiedniej wiedzy. Powierzenie nieruchomości pośrednikowi zwalnia nas z konieczności nie tylko szukania nabywcy, ale właśnie sfinalizowania wszystkich procedur z tym związanych. Dlatego jeżeli chcemy mieć pewność, że wszystkie czynności zostaną wykonane poprawnie, warto skorzystać z usług specjalisty w tym zakresie. Nasz udział w całym procesie sprzedaży mieszkania czy też innej nieruchomości ograniczy się w takim przypadku do minimum.

Współpraca z pośrednikiem – jaką umowę wybrać?

Warto pamiętać również, że decydując się na współpracę z pośrednikiem, staniemy przed decyzją o tym, czy podpisać umowę na wyłączność z jedną firmą. Decyzja ta również zależy od nas. Warto pamiętać o tym, że fakt, iż dajemy jednej agencji nieruchomości wyłączność na sprzedaż naszego mieszkania, niesie ze sobą sporo korzyści. Wśród nich wymienić należy tę, że agent podpisujący umowę będzie bardzo zaangażowany w sprzedaż lokalu. Dzięki czemu możemy liczyć na to, że dołoży wszelkich starań, aby nieruchomość tę sprzedać jak najszybciej i po jak najbardziej korzystnej cenie. A na tym zależy każdemu właścicielowi mieszkania. W takiej sytuacji agent nie będzie oszczędzał na odpowiedniej reklamie naszej nieruchomości. Dodatkowo fakt, że za jej sprzedaż odpowiada jeden agent, wzbudzi zdecydowanie większe zaufanie wśród potencjalnych kupujących, niż mieszkanie, które znajduje się w ofercie sprzedaży różnych firm.

Joanna Nielipińska, Specjalista ds. Nieruchomości Power Invest

Mieszkanie z drugiej ręki vs. lokal deweloperski – różnice formalne

Różnica w formalnościach, które musimy załatwić, kupując mieszkanie z rynku wtórnego, w  porównaniu z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego w dużej mierze wynika z faktu, że w pierwszym przypadku sprzedającym nieruchomość jest osoba prywatna, czyli dotychczasowy właściciel mieszkania, a w drugim przedsiębiorstwo, czyli najczęściej firma deweloperska lub spółdzielnia mieszkaniowa. Niemniej jednak w obu przypadkach nabywcę nieruchomości obowiązuje wpłacenie taksy notarialnej oraz pokrycie kosztów sądowych. Różnica pojawia się natomiast w przypadku podatku od czynności cywilno-prawnych. Kupując mieszanie na rynku wtórnym, to na nas spoczywa obowiązek zapłaty tej kwoty fiskusowi.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – rodzaje umów

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, podatek PCC 2 proc. nabywcę nie obowiązuje. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, w budynku którego nie oddano jeszcze do użytkowania, musimy pamiętać także o tym, że będą co najmniej dwie umowy zakupu. Przedwstępna, czyli deweloperska oraz końcowa, przenosząca własność. W związku z tym nieco inaczej będzie wyglądał także proces kredytowania. Bank wypłacać będzie środki deweloperowi w transzach, zgodnie z postępem prac na budowie. Dopiero po uruchomieniu całego kredytu i  zapłaceniu całej kwoty do dewelopera nastąpi wyodrębnienie lokalu i przeniesienie jego własności na nabywcę.

W przypadku rynku wtórnego sytuacja wygląda odwrotnie: wypłata środków sprzedającemu następuje dopiero po przeniesieniu prawa własności. Co to w praktyce oznacza dla nabywcy? Ze względu na to, że w przypadku kredytu na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, spłatę kapitału rozpoczynamy dopiero po uruchomieniu całej kwoty kredytu (wcześniej w czasie wypłacania kolejnych transz przez bank spłacamy tylko odsetki), koszty całkowite kredytu mogą być nieco wyższe.

Zuzanna Mroziewicz, specjalista ds. Nieruchomości Power Finances, oddział Warszawa

Power Holding

obsługa w zakresie finansowania, ubezpieczeń, szkoleń, pośrednictwa w branży nieruchomości i motoryzacyjnej, doradztwo biznesowe

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie