Krakula.pl - Mikromieszkanie dla inwestora i studenta

08.07.2020 03:00

Mikromieszkanie dla inwestora i studenta

Kupując i aranżując mieszkanie pod wynajem, warto już na początku określić, do kogo będzie skierowana oferta najmu. Pewną i liczną grupę najemców stanowią studenci i absolwenci wkraczający na rynek pracy. Aby zyskać jak najwięcej na takim wynajmie, inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup większego mieszkania z zamiarem podzielenia go np. na dwa mniejsze. Jak urządzić mikromieszkanie, żeby młody człowiek mógł w komfortowych warunkach cieszyć się początkiem niezależności?

Mikromieszkanie musi być funkcjonalne

Przestrzeń o  powierzchni mniejszej niż 30 mkw. musi być przede wszystkim funkcjonalna. Pamiętajmy, że mikromieszkanie nie może przypominać dużego pokoju z łazienką. Mimo ograniczonego metrażu należy zachować strefowy układ wnętrza. Nawet na powierzchni 25 mkw. można wyodrębnić niewielki korytarz, łazienkę, pokój i  oddzielną kuchnię. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie aneksu kuchennego w  korytarzu.

Przestrzeń może również pozostać otwarta, tworząc wnętrze typu studio. Trzeba jednak liczyć się z  tym, że na tak małej powierzchni łączenie kuchni z pokojem dziennym i zarazem sypialnią, nie spodoba się wszystkim potencjalnym najemcom (część osób niechętnie podejdzie do pomysłu spania obok lodówki czy kuchenki). O ile to możliwe, warto wygospodarować niezależny kąt na meble kuchenne lub jak najdalej oddalić aneks kuchenny od tzw. strefy nocnej.

Mikromieszkanie – tu sprawdzą się meble wielofunkcyjne

Urządzając mikromieszkanie, trzeba uwzględnić potrzeby najemcy, nie ograniczając przy tym wolnej przestrzeni. Warto w tym celu sięgnąć po meble wielofunkcyjne. W ten sposób w szafie „schowamy” łóżko lub kanapę dla gości. Innym wariantem jest połączenie biurka z łóżkiem. Dodatkowo w takim module mogą znajdować się półki na książki. Jeśli zamierzamy ustawić komodę, zrezygnujmy z płytkich szuflad na rzecz jak najgłębszych kontenerów. Na małej powierzchni obowiązuje zasada — im mniej mebli i sprzętów, tym lepiej. Z drugiej strony, by młody człowiek poczuł się jak u siebie, nie można pozbawiać go możliwości ustawienia książek, płyt, zdjęć, pamiątek, sprzętu grającego, telewizora lub kina domowego.

Oprócz biurka lub stolika w mikromieszkaniu powinien wobec tego znaleźć się regał. Telewizor lub monitor możemy natomiast zmieścić w szafce z wysuwaną elektryczną konstrukcją (np. obrotową, dzięki której ekran będzie widoczny z  różnych punktów mieszkania). Jeśli nie ma miejsca na taki mebel, dobrym rozwiązaniem okaże się zamontowanie ekranu na ścianie. Alternatywę dla monitora może stanowić projektor, który zajmuje mniej miejsca i można go schować, gdy nie jest potrzebny. Wystarczy pozostawić wolną białą ścianę i zadbać o rolety w całym mieszkaniu. Jeśli lokator koniecznie będzie chciał oddzielić jadalnię od części sypialnej, można zaproponować mu dekoracyjny parawan lub przesuwaną, szklaną ściankę działową.

Mikromieszkanie – jakie rozwiązania aranżacyjne wziąć pod uwagę?

Unikajmy masywnych ścian, które dodatkowo ograniczą przestrzeń. Szkło nie będzie przytłaczające i może prezentować się bardzo efektownie. Zarówno zbyt duży, zagracający pomieszczenie, jak i zbyt mały, niefunkcjonalny stół może spowodować dyskomfort użytkowania mieszkania. Więcej wolnego miejsca czy większy stół? Dylematu nie będzie, jeśli zakupimy stolik z możliwością regulowania wielkości lub wysuwany blat kuchenny. Do wysuwanego blatu można dostawić kilka stołków barowych, co nada mieszkaniu nowoczesny charakter.

Jeśli duże, niezależne łóżko nie wydaje się praktycznym rozwiązaniem w mikromieszkaniu, można zdecydować się na wspomniane meble systemowe lub inny mebel z funkcją spania. Najprostszym rozwiązaniem jest rozkładana kanapa, ale nie wszystkim zapewni komfort snu. W takim przypadku może sprawdzić się łóżko z zagłówkami, które odpowiednio udekorowane, np. poduszkami, w ciągu dnia będzie służyć do wypoczynku. Dodatkowo, pod takim łóżkiem można zamontować pojemną szufladę do przechowywania pościeli, a także rzadko używanych przedmiotów.

Warto zwrócić uwagę na materiały, z  których wykonane są meble. Urządzając małe mieszkanie, lepiej unikać ciemnych i masywnych meblościanek, np. wykonanych z  orzecha. Wrażenie większej przestrzeni uzyskamy dzięki meblom z  jasnego buka lub klonu. Pamiętajmy, że projektujemy mieszkanie dla młodego człowieka — oprócz funkcjonalności trzeba zadbać o estetykę. Dodatki w intensywnych kolorach, ciekawy motyw na ścianie czy niewielki, ale przykuwający wzrok dywan na środku pokoju — na pewno zainteresują potencjalnego najemcę. Niezależnie od koloru ścian (najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą jasne, pastelowe barwy), sufit powinien pozostać biały. W  ten sposób optycznie zwiększymy wysokość pomieszczenia. Podobny efekt osiągniemy poprzez montaż szaf z  przesuwnymi drzwiami, które sięgają sufitu. Oprócz ubrań można w nich ustawić duże sprzęty, takie jak odkurzacz czy nawet pralka.

Łazienka w małym wnętrzu

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń, łazienka w mikromieszkaniu powinna być funkcjonalna. Liczbę mebli należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Przy bardzo małym metrażu sprawdzą się wiszące szafki na środki higieniczne i  kosmetyki. Zamiast małej wanny lepiej zaprojektować bezbrodzikowy prysznic, który zapewni komfort użytkowania nawet w bardzo małym wnętrzu.

Tagi tego artykułu:

Joanna Kus

Redaktor "Krakowskiego Rynku Nieruchomości".

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie