Krakula.pl - Na co miasto wydało 1,4 miliarda złotych? ZIM podsumował tegoroczne krakowskie inwestycje

30.12.2020 01:14

Na co miasto wydało 1,4 miliarda złotych? ZIM podsumował tegoroczne krakowskie inwestycje

  • W 2020 r. ZIM ukończył budowę dwóch osiedli komunalnych, które poszerzyły tym samym ofertę mieszkań socjalnych o 522 lokale.
  • Rozpoczęta w kwietniu rozbudowa ul. Klasztornej w dzielnicy Nowa Huta przebiega bardzo sprawnie. Dyrektor ZIM poinformował, że zakończenie prac planuje się już na przyszły rok.
  • W ciągu ostatnich miesięcy wybrano sposób realizacji oraz koncepcje architektoniczne dla kładek pieszo-rowerowych mających połączyć Zwierzyniec i Dębniki oraz osiedle Żabiniec z okolicami al. 29 Listopada.

W 2020 r. Zarząd Inwestycji Miejskich realizował w stolicy Małopolski 45 projektów, których koszty szacuje się na 1 mld 400 mln zł. Krakowskie inwestycje wykonane przez ZIM to nie tylko infrastruktura i składające się na nią drogi czy kładki pieszo-rowerowe. W ciągu ostatnich miesięcy w mieście powstały nowa szkoła, cmentarz i ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Zakończono również budowę dwóch osiedli komunalnych: Przyzby-Zalesie i Wańkowicza.

Poszerzona oferta mieszkań socjalnych

Dwa projekty realizowane w ramach Programu Budownictwa Komunalnego poszerzyły ofertę mieszkań socjalnych o 522 lokale. Na terenach obu osiedli komunalnych znalazło się miejsce dla terenów zielonych, placów zabaw i parkingów. W rejonie Przyzby-Zalesie jest również biblioteka oraz żłobek. Na razie nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie ZIM realizował kolejne tak duże projekty. Kilka miesięcy temu rozpoczęły się jedynie prace budowlane związane z powstawaniem bloku przy ul. Fredry. W efekcie końcowym miasto zyska kolejne 46 mieszkań.

Krakowskie inwestycje w zakresie edukacji i kultury

W 2020 r. na osiedlu Gotyk powstał również budynek szkolno-przedszkolny, do którego – jak tylko pozwolą pandemiczne obostrzenia – uczęszczać będzie mogło pół tysiąca dzieci. Z kolei zmodernizowane zostały żłobki przy ul. Okólnej, Mazowieckiej i Słomianej. Natomiast uzyskanie zgód administracyjnych na budowę klubu kultury przy ul. Koszykarskiej przybliża tamtejszych mieszkańców do stworzenia dzielnicowego miejsca spotkań. Takowe ma powstać również w dzielnicy Krowodrza przy ul. Młodej Polski. Prace związane z tym projektem znajdują się obecnie na etapie przygotowawczym.

Rozbudowa ulic odmieni miasto?

W pierwszej połowie br. rozpoczęła się rozbudowa ul. Klasztornej w Nowej Hucie. Dyrektor ZIM Łukasz Szewczyk zauważa, że prace przebiegają na tyle sprawnie, iż możliwe jest zakończenie inwestycji już w przyszłym roku. Również układ drogowy zlokalizowany na Prokocimiu niedaleko Szpitala Uniwersyteckiego jest w trakcie rozbudowy. Pierwsze etapy tej inwestycji, czyli przebudowa ul. Kostaneckiego (w tym przypadku wybrano już firmę wykonawczą, wskutek czego prace w terenie mają się niebawem rozpocząć) oraz rozbudowanie ul. Jakubowskiego uzyskały zgody administracyjne na realizację. ZIM zapowiada, że w najbliższym czasie ogłosi przetarg na wykonawcę drugiego etapu inwestycji.

Wiosną rozpoczęło się przygotowanie dokumentacji projektowej do budowy Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek, w lipcu wykonawca wszedł na plac budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej, a w listopadzie wystartowała rozbudowa al. 29 Listopada do granic miasta – podsumowuje tegoroczne krakowskie inwestycje ZIM Łukasz Szewczyk. W jego opinii wymienione projekty mają odmienić oblicze północnych dzielnic stolicy Małopolski. Jednak na końcowy efekt musimy zaczekać jeszcze kilka lat.

Krakowskie inwestycje dla pieszych i rowerzystów

ZIM poinformował również, że w tym roku udało im się wybrać sposób realizacji oraz koncepcje architektoniczne dla kładek pieszo-rowerowych mających połączyć Zwierzyniec i Dębniki oraz osiedle Żabiniec z okolicami al. 29 Listopada. Optymistycznie wyglądają plany dotyczące kładki na linii Zabłocie-Grzegórzki. W zakresie tej inwestycji Kraków współpracuje ze spółką kolejową PKP PLK SA, która ma już zgodę na wykonanie zadania. Natomiast najbardziej odległa w czasie wydaje się kładka mająca połączyć Kazimierz z Ludwinowem. W tym roku ZIM udało się jedynie obronić mający już kilka lat zapis jednego z wydanych przez konserwatora pozwoleń dla wykonania tego zadania. Dyrektor Szewczyk zaznaczył, że w tej kwestii miasto ma jeszcze sporo do zrobienia.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie