Krakula.pl - Na krakowskie tory wyjeżdżają nowe tramwaje. Ile ich będzie?

06.11.2020 10:00

Na krakowskie tory wyjeżdżają nowe tramwaje. Ile ich będzie?

MPK w Krakowie poinformowało o dokonaniu zakupu na nowe tramwaje w ilości 110 sztuk. Miałyby one zastąpić pojazdy wysokopodłogowe, które utrudniają korzystanie z usług komunikacji miejskiej osobom niepełnosprawnym oraz chorym. W efekcie podpisania umowy z firmą Stadler krakowian czeka „prawdziwa rewolucja”. A przynajmniej w taki sposób określiło ten zakup MPK.

Urzędnicy zapowiadają, że nowe tramwaje umożliwią wymianę co trzeciego starszego pojazdu. Warto podkreślić, że zakup 110 tramwajów nie nastąpił jednocześnie. Umowy zawierano bowiem w ciągu kilku ostatnich lat, począwszy od 2018 r. Wówczas, kolejno w styczniu i grudniu zakupiono 35 i 15 tramwajów. Natomiast w tym roku kontrakty podpisano w kwietniu i teraz – w listopadzie. Dzięki tym ostatnim umowom tabor tramwajowy w Krakowie powiększy się o 35 i 25 pojazdów typu Lajkonik II.

Nowe tramwaje już częściowo kursują po mieście

Wagony, które zamówiono dwa lata temu, stopniowo pojawiają się na miejskich torowiskach. Od czerwca do października br. kursuje ich już czternaście, a ostatni, piętnasty Lajkonik pojechał w swój pierwszy kurs właśnie wczoraj. Dwa następne przechodzą testy. Z kolei termin dostarczenia pojazdów zakupionych w tym roku określa się na lata 2022-2023. Jacek Majchrowski podkreślił, że decyzja o zakupie nowego taboru była spowodowana zarówno koniecznością wymiany już wyeksploatowanych pojazdów, jak i chęcią poprawy wygody pasażerów komunikacji miejskiej.

Nowe tramwaje mają bowiem mieć różne udogodnienia: niskie podłogi, więcej przestrzeni, oparcia dla stojących użytkowników komunikacji, klimatyzację oraz porty USB do ładowania telefonów. Trzyczęściowe pojazdy o długości 33 metrów pomieszczą łącznie 238 osób, z czego 75 będzie mogło zająć miejsca siedzące. Z kolei szersze drzwi umożliwią sprawniejszą wymianą pasażerów. Natomiast skonstruowanie czoła tramwaju w inny niż do tej pory sposób, pozwoli uniknąć w razie ewentualnego wypadku wciągnięcia pieszego pod pojazd.

Pandemia nie powstrzymała transakcji

Mimo wynikających z pandemii poważnych konsekwencji finansowych dla budżetu miasta, Kraków znalazł pieniądze na zakup nowych pojazdów. Środki na realizację zakupu dodatkowych tramwajów będą pochodzić z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym – tłumaczył już po podpisaniu umowy prezes zarządu MPK SA Rafał Świerczyński. Dodał również, że miasto wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie do Unii Europejskiej. Natomiast firma Stadler Polska zapewnia, że jeśli chodzi o sytuację panującą w siedleckim zakładzie, który produkuje zamówione pojazdy, to mimo pandemii jest ona stabilna i trwa nieprzerwanie.

Maria Gil

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

Alert Rabatowy

Zapisz się i otrzymuj nowe oferty
Mieszkań z Rabatem

Ekspert Kredytowy

Skorzystaj z pomocy Eksperta Kredytowego
30 banków w ofercie